Articles

" Nje llotari Shqipetare"

Albanian

" Nje llotari Shqipetare" e ofruar per here te pare ne histori per qytetaret Amerikan  pati fituesin e pare ne Washington D.C.  Mes qindra Amerikaneve te interesuar, fituesja ishte Yvone,  e cila udhetoi drejt vendit mikeprites Shqipetar kete vere.

Xhiroja e Botes permes Ambasadave - Dyert e hapura te Ambasades Shqipetare ne D.C.

Albanian

Ambasada e Shqiperise ne SHBA hapi dyert e saj per te tretin vit radhazi per vizitoret dhe qytetaret e Washington D.C. Aktiviteti ngjalli  nje interes te vecante prej me shume se kater mije e peseqind vizitor. Qytetaret Amerikan paten mundesine te  shijonin ushqimin dhe pijet tradicionale shqipetare, mbi te gjittha vallet dhe muziken e trojeve Shqipetare.

Takim me nen Sekretaren e Komercit te SHBA, Znj. Mira Ricardel

Albanian

Ne Washington D.C, Ambsadorja Znj. Floreta Faber, zhvilloi nje takim me nen- Sekrtaren e Komercit te SHBA, znj. Mira Ricardel. Ne kete takim u parashtrua interesi i Shqiperise per nxitjen dhe forcimin e bashkepunimit ekonomik, rritjen e investimeve dhe nxitjen e marredhenieve tregetare me SHBA.
Znj. Ricardel eshte njohese e mire e Shqiperise dhe ceshtjes Shqipetare dhe ka  dhene nje kontribut te cmuar sidomos gjat luftes se Kosoves.  Per me teper ka dhene nje kontribut  konkret ne procesin e anetarsimit te Shqiperise ne NATO.

Takim me Komuntetin Shqiptaro - Amerikan ne Waterbury, Connecticut

Albanian

Ambasadorja Z. Floreta Faber zhvilloi nje takim me Presidentin e Komunitetit Z. Sali Brolli dhe nje grup perfaqesuesish te Komunitetit Shqiptaro Amerikan ne Waterbury, Connecticut. Ne kete takim Ambasadrja pati mundesine te informohej per aktivitete e ketij komuniteti qe nga vitet 60. Gjithashtu u informua dhe per dhe pr rihapjen e shkolles Shqipe e cila ka patur mbeshtetje e Qeverise Shqipetare me libra te gjuhes Shqipe dhe Historise.
Ambasadorja pati mundesine te sqaronte dhe disa paqartesi te funksionimit te sistemit konsullor ku sot te gjitha sherbime ofrohen on-line.

Nje tjeter performance e shkelqyer e Ermonela Jaho.

Albanian

Nje performance e shkelqyer nga Ermonela Jaho ne nje mbremje bamiresie te Organizuar ne Kujtim te Antonia Green dhe Spitalit Barbara Volcker per gra dhe semundje te rralla.

Diplomacia Kulturore

Albanian

Ambasadorja e Ambasade se Shqiperise ne Washington DC, Zonja Floreta Floreta Fber, mundesoi prezantimin e punes se Diplomacise Shqipetare dhe diskutoi me studiues dhe Diplomate ne Konferencen Vjetore per Diplomacine Kulturore ne OKB.

Promovimi i dy librave fitues

Albanian

 Ambasades Shqipetare ne WaShington D.C,organizoi nje aktivitet per te peruruar nje dy vepra te spikatura te dy autureve te mirenjohur te diaspores Shqipetare ne SHBA.  Romani " Yjet jane fare prane "i shkrimtarit Betim Muco dhe" Drithehijet e nje diplomati" i studiuesit Agron Alibali. Te dy veprat dolen fituese ne Panairin e Librit ne Tirane.  Njeri fitoi cmimin si " Romani me i mire i vitit" dhe tjeri si " Studimi me i mire i vitit". Te pranishem ishin studiuesi Agron Alibali dhe bashkeshortja e shkrimtarit Betim Muco, Marta Muco per te bashebiseduar per keto dy botime me vlere.

Hapja e Vitit Kombetar te Skenderbeut

Albanian

Ambasada e Shqiperise ne Washington DC, zhvillon aktivitetin e saj ne "Dhomen e Emblemave", ne ate pjese te Ambasades ku jane ekspozuar nje pjese e emblemave Shqipetare te cilat lidhen ngushte me epoken e Skenderbeut. Jane emblemat e principatave, te cilat do ti bashkonte Skenderbeu per te ribere atdhe, te bashkonte dhe riforconte Kombin, identitetin kombetar dhe se bashku si je trup i vetem te perballeshin me rrebeshet me te rende te kohes qe po vinte nga lindja, poushtimi Osman.

105 vjetori i Pavaesise se Shqiperise dhe Dita e Dita e forcave te armatosura

Albanian

Libraria e Kongresit Amerikan kete vit mikepriti 105 vjetorin e pavarsise se Shqiperise dhe Diten e Forcave te Armatosura. Ne keto festime te Ambasades se RSH ishin te mikepritur Z. Ditmir Bushati Minister per Europen dhe Punet e Jashtme, Senatori Gery Peterson dhe Kongresmeni Eliot Engel.
Fjalet pershendetese ne kete aktivetite treguan me se miri se midis Shqiperise dhe Shteteve te Bashkuara te Amerikes ka nje mardhenie te shkelqyer bshkepunimi.

Vizite e Studenteve ne United States Capitol

Albanian

Gjate vizites ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes, Studentet Shqipetar u takuan dhe me Senatorin e Michigan, Z. Gary Peters, i cili i falenderoi  per kete takim dhe i uroi te gjithe Shqipetareve" Gezuar Diten e Pvarsise".

Pages

Adresa

Ambasada ne Uashington
2100 S Street, NW
Washington DC 20008

Tel / Fax

Tel.: +1-202-223 4942
Fax: +1-202-628 7342
Nr e emergjences: +1 347 241 4434
+ 1 202 758 9526;

E-MAIL

embassy.washington@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 15:00