Articles

Takim me z. Stephen Reena, Drejtor i Qendrës së Advokimit në Departamentin e Tregtisë

Albanian

Ambasadorja Floreta Faber zhvilloi një takim në Ambasadë me z. Stephen Reena, Drejtor i Qendrës së Advokimit në Departamentin e Tregtisë si edhe me stafin që mbulon Shqipërinë në Departamentin e Tregtisë.
Ndër të tjera, Qëndra bashkërendon përpjekjet e qeverisë së SHBA-së për të advokuar në mënyrë institucionale kompanitë dhe investitorët amerikanë të cilët janë ofertues dhe pjesëmarrës në tenderat ndërkombëtarë.

Anëtarët e Gardës së Nju Xhersit nderojnë Nëntetaren Zarife Hasanaj dhe Komandantin Klodian Tanushi

Albanian

Ambasadorja Faber priti në ambjentet e Ambasadës anëtarët e Gardës së Nju Xhersit, të kryesuar nga Gjenerali Jemal Beale, të cilët udhëtuan posaçërisht nga Nju Xhersi në Uashington DC për të nderuar anëtarët e Forcave të Armatosura që humbën jetën në Misionin e NATO-s në Letoni, Nëntetaren Zarife Hasanaj dhe Komandantin Klodian Tanushi.
Anëtarët e Gardës i dhuruan Ambasadores një fotografi të dy dëshmorëve, në shenjë nderimi ndaj tyre.

Ambasadorja takon Përfaqësuesin e Tregtisë së ShBA-ve Robert Lighthlizer

Albanian

Ambasadorja Faber zhvilloi një takim të shkurtër me Përfaqësuesin e Tregtisë së ShBA-ve Robert Lighthlizer, i cili sapo ishte kthyer nga udhëtimi i tij në Kinë.
Biseda u përqëndrua në identifikimin e mundësive dhe përpjekjeve për nxitjen e tregtisë ndërmjet ShBA-ve dhe Shqipërisë, duke e ngritur këtë bashkëpunim në një nivel tjetër.
 

Ambasadorja Faber uron ish Senatorin Bob Dole

Albanian

Ambasadorja Faber zhvilloi një takim në zyrën e ish Senatorit Bob Dole për t’a uruar për promovimin e tij në rangun e “Kolonelit të Ushtrisë”.
Ambasadorja e uroi për këtë promovim të merituar dhe theksoi se shërbimi dhe përkushtimi i tij është një frymëzim për popullin amerikan si edhe për kombin tonë.
Gjithashtu i bëri me dije se populli shqiptar do të jetë gjithmonë mirënjohës për përkushtimin dhe përkrahjen e tij të palëkundur.
Senatori Dole falënderoi Ambasadoren dhe siguroi se do të përkrah dhe mbështesë popullin shqiptar në vijim.

Takim me Kongresmenin Matt Gaetz

Albanian

Ambasadorja Floreta Faber zhvilloi një takim me Kongresmenin Republikan Matt Gaetz.
Biseda u përqëndrua në zhvillimet në Shqipëri dhe kryesisht në vijueshmërinë e procesit të integrimit në BE, për të cilin Kongresmeni theksoi mbështetjen në këtë proces. Ndër të tjera, u vu në dukje roli konstruktiv i Shqipërisë në rajon.
Në përfundim, Ambasadorja shprehu mirënjohjen për angazhimin e vazhdueshëm të Kongresmenit Gaetz për Shqipërinë si edhe kërkoi mbështetjen e tij në të ardhmen.

Darka e Iftarit të shtruar nga Presidenti Amerikan Donald Trump

Albanian

Ambasadorja Faber mori pjesë për herë të dytë në Darkën e Iftarit të shtruar nga Presidenti Amerikan Donald Trump.
Ambasadorja zhvilloi një bisedë të drejtëpërdrejtë me Presidentin dhe prezantoj ecurinë e Shqipërisë. Gjithashtu bisedoi me zv/Presidentin Pence dhe disa nga anëtarët e kabinetit qeveritar. ku ndër të tjera i siguroi  që Shqipëria është një nga partneret e palëkundura të SHBA-ve në rajonin e Ballkanit Perëndimor dhe një nga bashkëpunëtorët e ngushtë në fushat e sigurisë, paqes dhe stabilitetit.

Njoftim

Albanian

Shprehim keqardhjen që mitingu në Boston dhe Filadelfia të SHBA-së më 7 prill 2019 në përkujtim të përvjetorit të Pavarësisë së Greqisë (25 mars 1821) është keqpërdorur nga grupe nacionaliste për të shpalosur programet e tyre shoviniste me pretendime territoriale për jugun e Shqipërisë.
 

Cakaj – Fondacioni Heritage: Rëndësia e lidershipit amerikan në rajonin e Ballkanit Perëndimor

Albanian

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme Gent Cakaj, zhvilloi një takim me ZëvendësPresidentin e Fondacionit Heritage, James Carafano dhe grupin e ekspertëve të këtij fondacioni për çështjet e politikës së jashtme, sigurisë dhe ekonomisë.
Takimi kishte për qëllim shkëmbimin e mendimeve rreth zhvillimeve gjeopolitike të rajonit të Ballkanit, sfidat me të cilat përballet rajoni dhe domosdoshmërinë e vëmendjes dhe prezencës së SHBA në rajon.

Cakaj-Palmer: Vlerësohet roli i Shqipërisë në Ballkanin Perëndimor, angazhimet në NATO dhe OSBE

Albanian

Gjatë qëndrimit në Uashington Ministri në Detyrë Cakaj, zhvilloi një takim në Departamentin Amerikan me Zëvendës Ndihmës Sekretarin e Shtetit për Çështjet Evropiane dhe të Euroazisë, z.Matthew Palmer.
Gjatë këtij takimi Ministri në Detyrë Cakaj dhe z. Palmer shkëmbyen mendime në lidhje me zhvillimet më të fundit në Ballkanin Perëndimor, rolin e Shqipërisë atje, marrëdhëniet e saj me vendet fqinje, si dhe perspektivat integruese të vendeve të rajonit në strukturat euro-atlantike.

Cakaj -Le Drian: Franca vlerëson reformat e ndërmarra nga Shqipëria të cilat mundësojnë avancimin e saj drejtë BE-së

Albanian

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj ka zhvilluar një takim me Ministrin e Punëve të Jashtme të Francës, Jean Yves Le Drian gjatë Ministerialit të Ministrave të Jashtëm të NATO-s.
Gjatë këtij takimi Ministri në Detyrë Cakaj e njohu Ministrin Le Drian me progresin e reformave në pesë prioritetet në Shqipëri dhe me pritshmëritë tona për marrjen e rekomandimit pozitiv nga Komisionit në maj dhe vendimit të Këshillit Evropian për hapjen e negociatave në qershor.

Pages

Adresa

Ambasada ne Uashington
2100 S Street, NW
Washington DC 20008

Tel / Fax

Tel.: +1-202-223 4942
Fax: +1-202-628 7342
Nr e emergjences: +1 347 241 4434
+ 1 202 758 9526;

E-MAIL

embassy.washington@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 15:00