Articles

Njoftim nga Zyra e Shtypit

Albanian

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Uashington DC bën me dije se ka ndjekur nga afër ngjarjet e trishtueshme të ndodhura në 24 orët e fundit në El Paso dhe Ohio dhe ka marrë kontaktet e menjëhershme me personat e kontaktit nga diaspora shqiptare në vendet respektive si edhe autoritetet përkatëse.
Nisur nga informacionet e tyre deri në këto momente, konfirmohet që fatmirësisht midis viktimave dhe të lënduarve nuk ka shtetas shqiptarë apo shqiptaro-amerikan.

Vendosja e marrëdhënieve diplomatike me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, 28 korrik 1922

Albanian

28 korrik 1922 shënon një moment vendimtar për diplomacinë shqiptare pasi daton vendosjen e marrëdhënieve diplomatike me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.
Shqipëria është gjithmonë mirënjohëse për partneritetin me ShBA dhe mbështetjes së vazhdueshme në momente kulminante të popullit tonë.

Aktivitet me rastin e daljes në pension të gazetares së njohur të Zërit të Amerikës zn. Laura Konda

Albanian

Ambasada e RSH-së në Uashington organizoi një aktivitet të veçantë dhe domethenës me rastin e daljes në pension të personalitetit në fushën e informimit, gazetares së njohur të Zërit të Amerikës dhe figurës së dashur të shqiptarëve, zonjës Laura Konda.
Në fjalën e rastit, Ambasadorja Faber vuri në dukje rolin e veçantë të znj. Konda tek Zëri i Amerikës, ku ajo ka shërbyer për 20 vite, duke u bërë një figurë shumë e dashur për publikun shqiptar, pasi spikati që në fillimet e saj për korrektesën dhe profesionalizmin duke bërë kështu të mundur kryerjen me sukses të detyrës.

Pjesmarrja e Shqipërisë në Ministerialin e dytë për Përparimin e Lirisë Fetare

Albanian

Në datat 16-18 korrik, me iniciativën e Sekretarit të Shtetit Pompeo, u organizua në Uashington DC Ministeriali i dytë për Përparimin e Lirisë Fetare.
Vendi ynë u përfaqësua në këtë ministerial nga delegacioni i kryesuar nga Ambasadorja Floreta Faber.

Takim me Ambasadoren e Shteteve të Bashkura të Meksikës në Uashington DC, Martha Barena

Albanian

Ambasadorja Floreta Faber zhvilloi një takim me Ambasadoren e Shteteve të Bashkura të Meksikës në Uashington DC, Martha Barena.
 
Në takim u ndanë ide dhe mendime mbi mundësitë e intensifikimit të marrëdhënieve diplomatike nëpërmjet zhvillimit të konsultimeve diplomatike ndërmjet dy Ministrive të Punëve të Jashtme, bashkëpunimit ekonomik si edhe nxitjen në fushën e turizmit.
 
Gjithashtu, biseda u përqëndrua në mundësinë e lehtësimit të vizave, një proces për të cilin po punohet intensivisht.

Pjesëmarrja e Ambasadores Faber në Asamblenë e Përgjithshme të Organizatës të Shteteve Amerikane (OAS)

Albanian

Javën e fundit të qershorit u zhvillua Asambleja e Përgjithshme e Organizatës të Shteteve Amerikane (OAS). Në këtë Asamble mori pjesë për herë të parë në cilësinë e Vëzhguesit të Përhershëm dhe Shqipëria me një Delegacion të kryesuar nga Ambasadorja e akredituar në SHBA dhe OAS, Znj. Floreta Faber.
 

Takim me përfaqësues të komunitetit shqiptar në Los Anxhelos

Albanian

Gjatë vizitës në Kaliforni, Ambasadorja Faber u mirëprit në një takim miqësor me përfaqësues të komunitetit shqiptar, biznesmenë dhe të rinj profesionistë në fusha të ndryshme në Los Anxhelos. Pjesëmarrësit diskutuan mbi mënyrën e organizimit të komunitetit në këtë zonë, si edhe projektet e tyre në këtë kuadër. Theksi u vu në rëndësinë e ruajtjes së traditave dhe vlerave tona kombatëre si edhe përçuarjen e tyre tek brezi i ri.

Vizitë pune në Palo Alto

Albanian

Ambasadorja Faber zhvilloi një vizitë në Silicon Valley, Kaliforni. Silicon Valley është qendra globale për teknologjinë e lartë të informacionit, inovacionin si edhe median sociale. Ajo zhvilloi fillimisht takime me zv/Menaxheren e Qytetit Palo Alto, Michelle Poché Flaherty dhe ekipin e saj dhe Presidenten e Dhomës së Tregtisë së Palo Alto-s, znj. Judy Kleinberg.

Takim me znj. Susan Falatco, Drejtore e Evropës Qendrore dhe Jugore

Albanian

Zhvilluam konsultimet e fundit me znj. Susan Falatco, në cilësinë e saj si Drejtore e Evropës Qendrore dhe Jugore në Departamentin Amerikan të Shtetit, pasi ajo do të marrë detyrën e saj të radhës në Ambasadën amerikane në Slloveni.
 
Ambasadorja Faber e uroi znj. Falatco për detyrën e saj dhe i shprehu mirënjohjen e thellë për bashkëpunimin e frytshëm dhe vëmendjen e saj ndaj vendit tonë.
Znj. Falatco është një mike e Shqipërisë dhe e Rajonit të Ballkanit Perëndimor.

Takim me Ndihmës Përfaqësuesin e SHBA-ve për Tregtinë në Shtëpinë e Bardhë z. Daniel Mullaney.

Albanian

Ambasadorja Faber zhvilloi një takim produktiv me Ndihmës Përfaqësuesin e SHBA-ve për Tregtinë në Shtëpinë e Bardhë z. Daniel Mullaney.
Gjatë takimit u diskutua mbi intensifikimin e përpjekjeve për zhvillimin e bashkëpunimit ekonomik si edhe nxitjen e projekteve në këtë fushë.
Rritja e bashkëpunimit ekonomik është prioritet i punës së Ambasadës, bazuar edhe në Dokumentin e Partneritetit Strategjik ndërmjet dy vendeve tona.

Pages

Adresa

Ambasada ne Uashington
2100 S Street, NW
Washington DC 20008

Tel / Fax

Tel.: +1-202-223 4942
Fax: +1-202-628 7342
Nr e emergjences: +1 347 241 4434
+ 1 202 758 9526;

E-MAIL

embassy.washington@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 15:00