Articles

Dyert e hapura te Ambasades ne NYC per here te pare

Albanian

 Dyert e hapura te Ambasades, kete here u mundesuan ne menyre simbolike ne New- York. Ne kuader te javes se Asamblese se Pergjithshme ne OKB, Ambasada e Shqiperise ne Washington organizoj nje mbremje miqesore me Ministrin per Evropen dhe Punet e Jahtme, Z. Ditmir Bushati, dhe intelektualet e profesionist te cilet punojne apo studiojne ne Manhatten dhe zonat perreth. Ne kete aktivitet nderuan me pjesemarrjen e tyre dhe Zv Kryeministri te pare dhe Ministri i Puneve te Jashtme i Republikes se Kosoves Z. Begjet Pacolli si dhe kater te Shqiperise dhe Kosoves ne SHBA DHE OKB.

Nje tjeter aktivitet per dyert e hapura te Ambasades.

Albanian

 Ne nje tjeter  aktivitet dyert e hapura te Ambasades ku mbi 100 Washingtonas vizituan " token shqipetare ne D.C. Shumica degjuan per here te pare per vendin e Shqiponjave, gjuhen, traditen. kostumet, kenget e vallet Shqipetare. Mundesite e shumta per turizem, zgjuan kuriozitetin e pjesemarresve per te pasur Shqiperine nje destinacion per tu vizituar sa me pare. Ambasada Shqipetare u be Ambasada e 100- te si pjese e rrjetit  things to do in DC

Ambasada Shqipetar ne Washington hap dyert per komunitetin Shqipetar

Albanian

 Ne vazhden e tradites se krijuar me 8 shtator 2017, Ambasada e RSH ne D.C, hapi dyert e saj per komunitetin Shqipetar ne SHBA. Kjo pritje perkoi me pervjetorin e Shenjterimin te Nene Terezes.
Gjate pritjes Ambasadorja pati mundesine te falenderoi te pranishmit per bashkepunimin e vazhdueshem dhe kontributin e tyre ne forcimin e mardhenieve midis Shqiperise dhe SHBA- se.

Pritje ne Ambasade e studenteve qe moren pjese ne Konkursin First Global

Albanian

Pritje ne Ambasade e grupit te studenteve qe moren pjese ne konkursin First Global

 

Diaspora flet ne Washington D.C

Albanian

Diaspora flet ne Washington D.C

Albanian

Germin dëshiron të falënderojë përzemërsisht të gjithë pjesëmarrësit dhe kontribuuesit në ngjarjen DiasporaFlet n’Washington D.C. Falënderim i veçantë ambasadores së Shqipërisë në D.C.

Udhetimi i Botes permes Ambasadave

Albanian

Bukuri natyrore, kulturë, histori, valle, ushqim, mikëpritje dhe buzëqeshje. Kështu i pritëm të shtunën mijëra vizitorë uashingtonas që vizituan Ambasadën tonë, e cila hapi dyert në kuadër të veprimtarisë vjetore “Around the World Embassy Tour”.
Muzika i ndolli, ushqimi i kenaqi, historia i intrigoi dhe bukuritë natyrore I bindën shumë prej tyre ta rendisin Shqipërinë ndër destinacionet për t’u vizituar.

Pjesemarrja e Ambasades se Shqiperise ne Washington D.C ne veprimtarine Around the World Embassy Tour

Albanian

Ambasada e Shqipërisë në Uashington DC do të marrë pjesë për herë të dytë në veprimtarinë vjetore Around the World Embassy Tour. 

Takim me Sekretarin e pergjithshem te NATO-s, Z. Jens Stoltenberg

Albanian

Në kuadër të vizitës së Uashington DC, Ministri Bushati zhvilloi sot një takim me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, z. Jens Stoltenberg. Takimi u fokusua në bashkëpunimin e Shqipërisë me Aleancën e Atlantikut të Veriut në lidhje me çështjet e sigurisë.

Prezantimi i Platformes SHKO

Albanian

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Uashington DC organizoi një mbrëmje takimi me komunitetin shqiptar me banim në DC, Merilend dhe Virxhinia, gjatë të cilës prezantoi platformën e shërbimeve konsullore online SHKO.

Pages

Adresa

Ambasada ne Uashington
2100 S Street, NW
Washington DC 20008

Tel / Fax

Tel.: +1-202-223 4942
Fax: +1-202-628 7342
Nr e emergjences: +1 347 241 4434
+ 1 202 758 9526;

E-MAIL

embassy.washington@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 15:00