Ambasada feston Pavarësinë dhe Ditën Kombëtare të FA mes miqsh

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Uashington DC zhvilloi një pritje me rastin e  104 vjetorit të Pavarësisë dhe Festës Kombëtare të Forcave të Armatosura. Në pritje ishin të pranishëm, ndër të tjerë dhe z. Michael Carpenter, Zëvendës Ndihmës Sekretar i Mbrojtjes,&nbs

 

Zhvillohet në Tiranë Samiti i Diasporës

Në data 18 – 20 nëntor 2016 u zhvillua në Tiranë Samiti i Diasporës shqiptare. Kjo veprimtari, e para e llojit të saj në Shqipëri, mblodhi në kryeqytetin shqiptar përfaqësues të diasporës shqiptare nga mbi 40 shtete të botës. Komuniteti shqiptar i Shteteve të Bashkuara të Amerik

 

Ambasadorja Faber i paraqet letrat kredenciale Presidentit meksikan

Ambasadorja e Republikës së Shqipërisë në Uashington DC, znj. Floreta Faber, i paraqiti letrat kredenciale Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Meksikës, Enrique Peña Nieto, ku ajo do shërbejë si Ambasadore jo rezidente. Ceremonia e akreditimit u zhvillua ne Pallatin Nacional në

 

Nënë Tereza dhe rruga e saj drejt shenjtërimit

Më datë 14 tetor 2016 u zhvillua në Librarinë e Kongresit aktiviteti me temë “Nënë Tereza dhe rruga e saj drejt shenjtërimit”. Ky aktivitet kishte formën e një kumtese në gjuhën shqipe, mbajtur nga biografi i Nënë Terezës, Dom Lush Gjergji. Kjo veprimtari, e para e llojit të saj

 

Adresa

Ambasada ne Uashington
2100 S Street, NW
Washington DC 20008

Tel / Fax

Tel.: +1-202-223 4942
Fax: +1-202-628 7342

E-MAIL

embassy.washington@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 15:00