Articles

Ambasadorja Kadare paraqet letrat kredenciale si Ambasadore jo rezidente në Kubë

Albanian

Ambasadorja e Republikës së Shqipërisë pranë OKB-së, Znj. Besiana Kadare, i paraqiti letrat kredenciale Zv./Presidentit të Kubës, Salvador Valdes Mesathe, si Ambasadore e Shqipërisë në Kubë, jo rezidente

Fjala e Sh.S.Znj. Besiana Kadare, Perfaqesuese e Perhershme e Republikes se Shqiperise prane OKB-se, ne debatin e hapur te Keshillit te Sigurimit “Trafikimi i personave ne situata konflikti: puna e detyruar, skllaveria dhe praktika te tjera te ngjashme”

Albanian

Mr. President,
 
Firstly, I would like to thank the United Kingdom presidency of the Council for convening this meeting on such a critical and urgent subject. I commend the UK government for its leadership and commitment in tackling the tragic issue of human trafficking.
 
Albania aligns itself with the statement delivered on behalf of the European Union and I would like to add the following remarks in my national capacity.
 
Mr. President,

Fjala e Sh.S.Znj. Besiana Kadare, Përfaqësuese e Përhershme e Republikës së Shqipërisë pranë Kombeve të Bashkuara, në debatin e hapur të Këshillit të Sigurimit “Mbajtja e paqes dhe sigurisë ndërkombëtare: Konfliktet në Europë”

Albanian

                                                        Security Council, 7886th meeting, 21 February 2017
 
 
Mr. President,
At the outset, I would like to thank the delegation of Ukraine for choosing such an interesting and important topic for the second open debate of their presidency. I would also like to thank UN Secretary-General António Guterres, OSCE Secretary-General Lamberto Zannier, and Secretary-General of the European External Action Service Helga Schmid for their comprehensive thought-provoking briefings.
Mr. President,

MPJ prezanton: Shërbimi Konsullor Online

Albanian

Në kuadër të dixhitalizimit të shërbimeve konsullore, MPJ prezanton: Shërbimi Konsullor Online, i cili do të lehtësojë sherbimet për qytetarët nëpërmjet diplomacisë dixhitale. SHKO është projektuar që të lehtesojë punën e ç

Gëzuar 104 vjetorin e Pavarësisë

Albanian

Në një atmosfere të mrekullueshme festive, komuniteti shqiptar në Nju Jork festoi 104 vjetorin e Pavarësisë. Eventi u organizua nën kujdesin e anëtarit të Asamblesë së Nju Jorkut Z. Mark Gjonaj, një sërë shoqatash shqiptare në SHBA dhe me kontributin e vyer të z. Sal Rusi.

“TË PANDARË PËR SHQIPËRINË” - Samiti i Parë i Diasporës Shqiptare

Albanian

Nga data 18-20 Nëntor 2016, nën patronazhin e Kryeministrit të Republikës së Shqipërisë, z. Edi Rama, në bashkëpunim edhe me pjesëmarrjen e aktorëve të rëndësishëm të jetës politike, institucionale dhe shoqërore nga Kosova, por edhe nga Maqedonia, Mali i Zi dhe Lugina e Preshevës, u zhvillua në Tiranë Samiti i Parë i Diasporës Shqiptare, nën moton “TË PANDARË PËR SHQIPËRINË”.

Zhvillohet takim midis Përfaqësuesve të Përhershme të Shqipërisë dhe SHBA

Albanian

The Permanent Representative of Albania to the United Nations, H.E. Ms. Besiana Kadare received on October 24 at our Mission the Permanent Representative of the United States to the United Nations H.E. Ms. Samantha Power.
Discussion focused on the excellent bilateral and multilateral cooperation between our two countries, notably in the areas of human rights, gender equality and women’s empowerment, countering violent extremism, as well as issues related to peace and security in the framework of the United Nations. 
 

Delegacioni Shqiptar në Debatin e Përgjithshëm të Sesionit 71 të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së

Albanian

Fjala e Presidentit të Republikës, Sh.T.Z. Bujar Nishani në Sesionin e 71-të të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara

Ministri Bushati zhvillon takim me Përfaqësuesen e Lartë të BE-së Mogherini dhe MPJ gjerman Steinmeier

Albanian

Ministri i Punëve të Jashtme Ditmir Bushati, gjatë qëndrimit të tij në Nju Jork në kuadër të Sesionit të 71-të të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, zhvilloi një takim me Përfaqësuesen e Lartë të BE-së për Politikën e Jashtme dhe Sigurisë,  Federica Mogherini.

Zhvillohet në Nju Jork aktiviteti me temë: "Lufta kundër radikalizmit dhe ekstremizmit të dhunshëm përmes edukimit"

Albanian

Në kuadër të zhvillimit të punimeve të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork, Ministri i Punëve të Jashtme Ditmir Bushati mori pjesë në aktivitetin “Lufta kundër radikalizmit dhe ekstremizmit të dhunshëm përmes edukimit”. Ky aktivitet u iniciua nga Shqipëria, në bashkëpunim me SHBA-në, Vatikanin, Jordaninë, Marokun dhe UNESCO-n.

Pages

Adresa

Misioni i Përhershëm i Republikës së Shqipërisë në OKB
320 East 79th Street,
New York, N.Y. 10075

Tel / Fax

Tel. +1212 2492059
Fax. 1212 5352917

E-MAIL

mission.newyork@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00