Articles

Cakaj përgëzon Kosovën për udhëheqjen e Fondit të Ballkanit Perëndimor

Albanian

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj mori pjesë në takimin e Ministrave të Punëve të Jashtme të Fondit të Ballkanit Perëndimor. Ky takim u organizua në Varshavë nga Presidenca e rradhës e Kosovës.
Në fjalën e tij, Ministri Cakaj përgëzoi autoritetet e Kosovës për punën dhe angazhimin gjatë Presidencës së Fondit.

Cakaj – Fondacioni Heritage: Rëndësia e lidershipit amerikan në rajonin e Ballkanit Perëndimor

Albanian

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme Gent Cakaj, zhvilloi një takim me ZëvendësPresidentin e Fondacionit Heritage, James Carafano dhe grupin e ekspertëve të këtij fondacioni për çështjet e politikës së jashtme, sigurisë dhe ekonomisë.
Takimi kishte për qëllim shkëmbimin e mendimeve rreth zhvillimeve gjeopolitike të rajonit të Ballkanit, sfidat me të cilat përballet rajoni dhe domosdoshmërinë e vëmendjes dhe prezencës së SHBA në rajon.

Cakaj-Palmer: Vlerësohet roli i Shqipërisë në Ballkanin Perëndimor, angazhimet në NATO dhe OSBE

Albanian

Gjatë qëndrimit në Uashington Ministri në Detyrë Cakaj, zhvilloi një takim në Departamentin Amerikan me Zëvendës Ndihmës Sekretarin e Shtetit për Çështjet Evropiane dhe të Euroazisë, z.Matthew Palmer.
Gjatë këtij takimi Ministri në Detyrë Cakaj dhe z. Palmer shkëmbyen mendime në lidhje me zhvillimet më të fundit në Ballkanin Perëndimor, rolin e Shqipërisë atje, marrëdhëniet e saj me vendet fqinje, si dhe perspektivat integruese të vendeve të rajonit në strukturat euro-atlantike.

Ministri në Detyrë Cakaj në Komisionin e Kuvendit për Integrimin Evropian: Besimplotë për çeljen e negociatave me BE-në bazuar mbi meritat dhe progresin e Shqipërisë

Albanian

Komisioni i Kuvendit të Shqipërisë për Integrimin Evropian zhvilloi sot një dëgjesë me Ministrin në Detyrë Gent Cakaj, për t’u informuar mbi zhvillimet më të fundit që lidhen me proceset e integrimit të Shqipërisë në BE, veçanërisht në një moment kyç ku pritet edhe çelja zyrtare e negociatave mes BE-së dhe Shqipërisë.

14 Mars 2019 Presidenti Meta merr pjesë në Forumin e 7-të Global të Bakusë, me temë “Një Politikë e Jashtme e Re”

Albanian

Presidenti Meta merr pjesë në Forumin e 7-të Global të Bakusë, me temë “Një Politikë e Jashtme e Re”Të përkushtuar ndaj bashkëpunimit rajonal dhe forcimit të multilateralizmit.
Baku, Azerbajxhan
Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta, i ftuar në Forumin e 7-të Global të Bakusë, me temë: “Një Politikë e Jashtme e Re”; mbajti sot një fjalë përshëndetëse në ceremoninë e hapjes, krahas Presidentit të Azerbajxhanit, Ilham Aliyev dhe liderëve të tjerë pjesëmarrës në të.

Samiti i Dytë i Diasporës

Albanian

Njoftim mbi regjimin e vizave për të huajt që vizitojnë Republikën e Shqipërisë

Albanian

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton se, me Vendim të Këshillit të Ministrave Nr.90, Datë 27.02.2019 “Për përcaktimin e kritereve, procedurave, e të dokumentacionit për hyrjen, qëndrimin dhe trajtimin e të huajve në Republikën e Shqipërisë”, është vendosur që shtetasit nga  Rusia, Arabia Saudite, Bjellorusia, Katari, Omani,Tailanda, Bahrejni  mund të hyjnë pa vizë në Republikën e Shqipërisë për periudhën 1 prill – 31 tetor 2019.
Për shtetasit nga Republika Popullore e Kinës ky vendim është i vlefshëm për periudhën 1 mars – 31 tetor 2019.

Ministeriali i Procesit të Budapestit, Partneriteti për Migracionin në Rrugën e Mëndafshit

Albanian

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj, në emër të Qeverisë shqiptare shprehu dakordësinë me Planin e Veprimit 5-vjeçar të propozuar në Ministerialin e ‘Procesit të Budapestit’, Partneriteti për Migracionin në Rrugën e Mëndafshit.

Ministri në Detyrë Cakaj takon Komisionerin për Zgjerimin, Johannes Hahn

Albanian

Vazhdojnë takimet intensive në Bruksel të Ministrit në Detyrë Cakaj me ndalesën e radhës në zyrat e Komisionit Evropian ku u takua me Komisionerin për Zgjerim, Johannes Hahn.
Gjatë takimit u diskutua mbi ecurinë e reformave të lidhura me agjendën evropiane dhe pritshmëritë për një vlerësim pozitiv të tyre në raportin e Komisionit dhe vendimmarrjen e vendeve anëtare në qershor.

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme uron Republikën e Kosovës për 11 vjetorin e mëvehtësisë së saj

Albanian

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme uron Republikën e Kosovës për 11 vjetorin e mëvehtësisë së saj. Kjo datë shënon kurorëzimin e aspiratës për pavarësi me sakrificën e madhe për drejtësi historike. Pavarësia e Republikës së Kosovës është, gjithashtu, rezultat i përpjekjeve të përbashkëta të popullit të saj me mbështetjen e SHBA-ve dhe BE-së, por jo vetëm.
Pas 11 vjetësh e pavarur, Kosova dëshmon vendosmëri demokratike për prosperitet dhe konsolidimin e shtetit të së drejtës. Pavarësia e Kosovës nuk është vetëm një fitore e Kosovës, por e shqiptarëve në përgjithësi.

Pages

Adresa

Ambasada Shqiptare
Ebu Ziya Tevfik sok. No. 17,
Çankaya, Ankara

Tel / Fax

Tel. +90312 4416103
Fax.+ 90312 4416109
Nr. i emergjences :+90 544 962 26 17

E-MAIL

embassy.ankara@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00