Articles

Cakaj: Po punojmë për Kryesi shqiptare të suksesshme të OSBE-së

Albanian

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme Gent Cakaj gjatë një konference për shtyp me kreun e sekretariatit të OSBE-së Thomas Greminger tha se po punohet për një Kryesi shqiptare të suksesshme të Organizatës në vitin 2020.
“Për Shqipërinë, marrja e kryesisë së OSBE-së për vitin 2020, është procesi më i rëndësishëm në historinë e angazhimeve multilaterale që nga anëtarësimi në NATO,” u shpreh Cakaj.

Tiranë – Ministri Lleshaj pret Ministrin e Brendshëm të Turqisë, Soylu

Albanian

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj priti ministrin e Brendshëm të Republikës së Turqisë, z. Süleyman Soylu. Kjo vizitë zyrtare e ministrit turk, pasoi takimin që dy ministrat patën në Ankara disa muaj më parë. Bisedimet u fokusuan mbi mundësitë, për rritjen e bashkëpunimit në funksion të sigurisë publike.
Ministri Lleshaj i vlerësoi marrëdhëniet shumë të mira, duke theksuar se ky është një moment për t’u dhënë një shtysë të re atyre.

Takimi Rama-Erdogan, në fokus marrëdhëniet dypalëshe dhe çështjet rajonale

Albanian

Presidenti Rexhep Tajip Erdogan zhvilloi një takim me Kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama.
Në deklaratën e bërë nga ana e Departamentit të Komunikimit të Presidencës, bëhet e ditur se në takim u bisedua për marrëdhëniet dypalëshe dhe çështjet rajonale.
Në takimin e zhvilluar në nënprefekturën Marmaris të Turqisë ishte i pranishëm edhe Ministri i Thesarit dhe Financave, Berat Allbajrak (Albayrak).

Konferencë e përbashkët për shtyp e Ministrit në Detyrë Cakaj me homologun çek, Petříček.

Albanian

Fjala e Ministrit në Detyrë, Gent Cakaj
Përshëndetje të gjithëve!
Së pari, një falënderim Ministrit Petříček për sjelljen kolegjiale dhe tërësisht bashkëpunuese.
Ky takim është jo vetëm dëshmi e marrëdhënieve të shkëlqyera që gëzon Republika e Shqipërisë me Republikën çeke, por në fakt edhe hapje e një kapitulli të ri të mundësive të bashkëpunimit në një sërë fushash, duke filluar nga politika e deri tek ekonomia.
Republika  çeke dhe Shqipëria, në fakt, janë fuqimisht të lidhura me vlerat Euro-Atlantike.

Sllovaki, Cakaj në ministerialin e ministrave të Jashtëm të OSBE: Shqipëria po përgatitet për kryesimin e organizatës vitin e ardhshëm

Albanian

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, mori pjesë në takimin informal të Ministrave të Jashtëm të vendeve pjesëmarrëse të OSBE-së që u zhvillua në Malet e Tatras, në kuadër të Kryesisë sllovake.
Nën moton “Nga veprimet e shkuara, në parandalimet e ardhshme: promovimi i stabilitetit në Evropë dhe më gjerë nën strehën e OSBE-së”, ministrat pjesëmarrës diskutuan mbi të ardhmen e punës së OSBE-së, në një dinamikë të ndryshueshme por në kontekstin shumëpalësh.

Takimi me Cakaj, Austria, Spanja e Suedia mbështesin hapjen e negociatave

Albanian

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme Gent Cakaj, gjatë Takimit Informal të Ministrave të Jashtëm të OSBE-së në Sllovaki, ka marrë mbështetjen e Austrisë, Spanjës dhe Suedisë për hapjen e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Evropian.

Takim Cakaj – Maas në Berlin: Pas reformave dhe rekomandimit pozitiv nga Komisioni evropian, Shqipëria e gatshme për çeljen e negociatave

Albanian

Gjatë vizitës zyrtare në Gjermani, Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme Gent Cakaj, u takua me Ministrin e Jashtëm gjerman Heiko Maas, për të diskutuar mbi ambiciet evropiane të Shqipërisë dhe shteteve të Ballkanit.
Në këtë takim, ministri në Detyrë Cakaj ka falënderuar Ministrinë e Jashtme gjermane për mbështetjen e vazhdueshme e të pakursyer ndaj Shqipërisë në rrugëtimin e saj evropian.
Takimi u fokusua në vendimmarrjen e vendeve evropiane për hapjen e negociatave me Shqipërinë pas rekomandimit të pa ekuivok të raportit të Komisionit Evropian.

Ambasadori Gazheli propozon lidhjen e katedrës së gjuhës shqipe në Turqi me Universitetin e Kalabrisë

Albanian

 
Ambasadori i Shqipërisë në Turqi, Genti Gazheli   zhvilloi një vizitë zyrtare në Universitetin e Trakisë në Edirne, i vetmi universitet i cili ka katedrën e gjuhës dhe letërsisë shqipe.
Gjatë bisedës me rektorin, pedagogë dhe studentë të kësaj katedre, Gazheli foli për promovimin e gjuhës dhe kulturës shqipe, lidhjen e uravë të tjera të bashkëpunimit si dhe përhapjen e praktikave të mira.
Ndër të tjera ambasadori Gazheli propozoi edhe lidhjen me katedrën e gjuhës shqipe në Universitetin e Kalabrisë dhe shkëmbimin e përvojave të ndërsjella.
 

Cakaj vizitë zyrtare në Hungari: Mbështetje për çeljen e negociatave dhe vullnet për intensifikimin e bashkëpunimit ekonomik

Albanian

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj me ftesë të Ministrit të Punëve të Jashtme dhe të Tregtisë të Hungarisë, Péter Szijjártó zhvilloi një vizitë zyrtare në Budapest.
Diskutimet u fokusuan tek procesi i integrimit evropian, si dhe në bashkëpunimi dypalësh dhe shumëpalësh .

Pages

Adresa

Ambasada Shqiptare
Ebu Ziya Tevfik sok. No. 17,
Çankaya, Ankara

Tel / Fax

Tel. +90312 4416103
Fax.+ 90312 4416109
Nr. i emergjences :+90 544 962 26 17

E-MAIL

embassy.ankara@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00