Articles

Turqia nga 15 maji nuk do të kërkojë testin PCR për udhëtarët që vijnë me avion nga disa vende.

Albanian

Linjat Ajrore Turkish Airlines (THY) njoftuan se testi PCR i zbatuar për hyrjen në Turqi në kuadër të masave kundër koronavisurit të ri (COVID-19) nuk do të kërkohet duke filluar nga 15 maji për udhëtarët që vijnë nga disa vende përfshirë Britaninë e Madhe, Kinën, Izraelin, Japoninë, Ukrainën, Korenë e Jugut dhe Tajlandën, transmeton Anadolu Agency (AA).
Në një deklaratë nga faqja e internetit të THY, lidhur me çështjen thuhet se për udhëtimet e zhvilluara drejt Turqisë janë zbatuar masa në kuadër rregullave të publikuara nga Drejtoria e Përgjithshme e Aviacionit Civil.

Turqia njofton 'mbylljen e plotë' nga 29 Prill deri më 17 Maj.

Albanian

Turqia do të zbatojë një bllokim të plotë nga 29 prill në mbrëmje deri në 17 maj për të ndaluar përhapjen e koronavirusit, njoftoi presidenti i vendit në 26 prill.
Duke folur para gazetarëve pas një mbledhje tre-orëshe të Kabinetit në kryeqytetin Ankara, Rexhep Tajip Erdogan tha se të gjitha vendet e punës do të pezullojnë aktivitetet e tyre ose do të kalojnë në modelet e punës nga shtëpia gjatë kufizimeve, përveç atyre të përjashtuara nga Ministria e Brendshme siç janë ushqimi dhe prodhimi sektorët.

Takim me Presidentin e Dhomes se Tregetise se Ankarase, z. Gürsel Baran.

Albanian

Me daten 15 prill 2021, Ambasadori Kastriot Robo zhvilloi nje takim pune ne Dhomen e Tregetise se Ankarase, ku u prit nga Presidenti i kesaj Dhome, z. Gürsel Baran.
 
Gjate takimit u vleresua miqesia shqiptaro-turke, si dhe mundesite dhe kapacitetet qe ofron ekonomia shqiptare, si ne burime natyrore, por edhe ne prodhimet bio ne bujqesi duke i vleresuar si mundesira bashkepunimi me synim rritjen e eksporteve te produkteve shqiptare.
 

Detyrimi për të paraqitur testin PCR kur hyn në Turqi nga jashtë shtetit u shty deri më 31 maj.

Albanian

Detyrimi për të paraqitur testin PCR kur hyn në Turqi nga jashtë shtetit u shty deri më 31 maj.
Drejtoria e Përgjithshme e Aviacionit Civil turk bëri një deklaratë në “Twitter” në lidhje me këtë temë.
“Detyrimi për të paraqitur testin PCR" gjatë hyrjes në Turqi skadonte më 15 prill. Ai pjesë e masave të marra në luftën kundër koronavirusit të ri (COVID-19), testi do të vazhdojë të jetë në fuqi deri me 31 maj”, shkruhet në deklaratë.

Turqia lehtëson pjesërisht kufizimet COVID-19

Albanian

Ne Turqi nisi një lehtësim i kufizimeve të vendosura kundër virusit bazuar në kushtet në provinca të veçuara.

Shtetrrethimi gjatë fundjavave, që është në fuqi që nga muaji dhjetor, do të hiqet në provincat me rrezik të ulët dhe të mesëm, ndërsa të dielën "për një kohë" do të vazhdojnë kufizimet në provinca të klasifikuara me rrezik të lartë.

Edukimi ballë për ballë, po ashtu do të fillojë në provincat me rrezik të ulët dhe të mesëm të Turqisë, përfshirë këtu shkollat e mesme.

Takim me Drejtorin e Përgjithshëm te Operas dhe Baletit.

Albanian

Ambasadori Kastriot Robo zhvilloi nje takim me artistin brilant turk dhe tenorin e shquar  Murat Karahan, i cili është gjithashtu Drejtor i Përgjithshëm i Operas dhe Baletit.

Gjate takimit u diskutuam disa projekte të bashkëpunimit në të ardhmen.

Ministri turk i Bujqësisë dhe Pylltarise zhvillon vizite zyrtare në Shqipëri

Albanian

Ministri turk i Bujqësisë dhe Pylltarisë, Bekir Pakdemirli, ka zhvilluar nje vizitë zyrtare njëditore në Shqipëri, ndërkohë është takuar me kryeministrin Edi Rama.
Kryeministri Rama ka pritur në takim ministrin turk Pakdemirli në selinë e Këshillit të Ministrave të Shqipërisë.
Pas takimit me kryeministrin Rama, ministri Pakdemirli u takua edhe me ministren e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Milva Ekonomi.

Vizitë pune në Mini Bashkine e Altindağut.

Albanian

Ambasadori Kastriot Robo, së bashku me Ambasadorin e Republikës së Kosovës,  z. Ilir Dugolli zhvilluan një vizitë pune në Mini Bashkine e Altindağut. Takimi me Kryetarin e Bashkisë,  z. BALCI ishte një takim sa miqësor aq dhe konkret për të bashkëpunuar në të ardhmen me QKSH e ofruar nga kjo Bashki. 

Kjo Bashki vendosi të ndajë hapësira të reja për Qendrën e Kulturës Shqiptare “Sami Frashëri”.

Kreu i Asamblesë Kombëtare të Turqisë, vizitë dy ditore në Tiranë

Albanian

Kryetari i Asamblesë së Madhe Kombëtare të Turqisë Mustafa Şentop, dhe delegacioni i tij shoqërues parlamentar kanë zhvilluar nje vizite dy ditore në Tiranë.  Takimin e parë ai e zhvilloi me kreun e Kuvendit Gramoz Ruçin. 
Ne vijim edhe Presidenti Meta priti në presidencë kryetarin e Asamblesë së Madhe të Republikës së Turqisë, Mustafa Sentop dhe delegacionin, që e shoqëron, në këtë vizitë zyrtare në Shqipëri. Meta theksoi gjatë takimit nevojën e forcimit të mëtejshëm të bashkëpunimit në fushën ekonomike dhe rritjes së investimeve turke në Shqipëri.

Forumi i përbashkët i biznesit me Turqinë

Albanian

Forumi i biznesit dhe investimeve Turqi-Shqipëri ka mbledhur së bashku zyrtarë të lartë, ambasadorë, përfaqësues të dhomave të biznesit dhe sipërmarrës, për të diskutuar mbi mundësitë e rritjes së bashkëpunimit mes dy vendeve.
Ministrja e Tregtisë e Turqisë, Ruhsar Pekcan, gjatë fjalës në forum tha se qëllimi është që në marrëdhëniet miqësore mes dy vendeve të ketë një bashkëpunim të rëndësishëm.

Pages

Adresa

Ambasada Shqiptare
İlkbahar Mahallesi, Medeni Müdafi Sokak, No 35,
Çankaya, Ankara

Tel / Fax

Tel. +90312 4416103
Fax.+ 90312 4416109
Nr. i emergjences :+90 544 962 26 17

E-MAIL

embassy.ankara@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00