Articles

Marrëdhëniet Turqi-Shqipëri i ngritëm në nivelin e partneritetit strategjik

Albanian

Dy vendet nënshkruan marrëveshje të bashkëpunimit në fushën e mjekësisë, arsimit, infrastrukturës, deklaratën e përbashkët për Këshillin e Bashkëpunimit Strategjik të Nivelit të Lartë, si dhe protokollin e bashkëpunimit për restaurimin e Xhamisë së Plumbit dhe projektin e sistemit për mbrojtje nga vërshimet.

Vizita e Kryeministrit Edi Rama në Ankara.

Albanian

Kryeministri Edi Rama midis datave 6-7 janar 2020 zhvilloi një vizitë zyrtare në Ankara, Turqi, me ftesë të Presidentit Recep Tayyip Erdogan. Kryeministri Rama dhe delegacioni shqiptar u prit me ceremoni zyrtare në Kompleksin Presidencial nga Presidenti Erdogan. Gjatë kēsaj vizite u nënshkruan një sërë marrëveshjesh me rëndësi për ngritjen në njē stad të ri të partneritetit strategjik e të bashkëpunimit mes dy vendeve.
Automjeti zyrtar i Kryeministrit Rama u prit nga kalorësit para Kompleksit Presidencial duke u shoqëruar deri në Portën e Protokollit.

Vizitë në Prefekturë në Ankara.

Albanian

Ambasadori Kastriot Robo ka zhvilluar një takim me Prefektin e Ankarasë, z. Vasip Şahin.
Në këtë takim është vlerësuar kontributi i përherëshëm i Turqisë, lidhja e fortë midis dy popujve miq, si dhe bashkëpunimi midis dy kryeqyteteve.

Projekti për 500 apartamente me ndihmën e qeverisë turke.

Albanian

Me një lidhje të drejtpërdrejtë nga Kompleksi Presidencial, Presidenti turk Erdogan mori pjesë në ceremoninë e hedhjes së themeleve të 522 shtëpive në Shqipëri që ndërtohen nga Ministria e Mjedisit dhe Urbanizimit dhe Autoriteti Shtetëror i Zhvillimit të Strehimit të Turqisë (TOKI).
 
Pas përshëndetjeve për Shqipërinë dhe shqiptarët, Erdoğan tha se se Turqia mobilizoi menjëherë mundësitë e saj pas tërmetit që u përjetua më 21 shtator dhe 26 nëntor 2019 në Shqipëri.

Corona virus measures in the Republic of Turkey.

Albanian

In response to the Covid-19 cases, Republic of Turkey implemented new restrictions to tackle the spread starting Tuesday, 1st of December.

A weekday curfew to start at 9 PM to 5 AM.

A weekend curfew to start at 9 PM on Friday until 5 AM on Monday.

Older adults over 65 and under 20 years are banned to use a public transportation.

The Republic of Turkey on Covid-19 curbs:

- New Year's celebrations won't be allowed;

- Pools, gyms, saunas to halt operations (activities);

- Maximum 30 people can participate in funerals, weddings;

Masat e reja për parandalim nga Corona virus në Republikën e Turqisë.

Albanian

Republika e Turqisë ka vendosur kufizime të reja për të parandaluar përhapjen e COVID-19 duke filluar me 1 dhjetor 2020 (E martë).

Gjatë ditëve të javës kufizime do të ketë nga ora 21:00 (në mbrëmje) deri në ora 05:00 (në mëngjes).

Në fundjavë kufizimet do të fillojnë nga ora 21:00 (E premte) deri në ora 05:00 (E hënë)

Të rriturit e moshës mbi 65 dhe nën moshën 20 vjeç janë të ndaluar të përdorin transportin publik.

Republika e Turqisë ka vendosur masa të reja si më poshtë:

• Nuk do të lejohet festimi i Vitit të Ri;

Takim me Zevendesministrin e Kultures dhe te Turizmit te Turqise, z. Serdar Çam.

Albanian

Më datën 19 nentor 2020, Ambasadori Kastriot Robo zhvilloi një takim me zevendesministrin e Kultures dhe te Turizmit te Turqise, z. Serdar Çam.
Gjatë takimit u fol per mundesite e bashkepunimit dhe perfshirjen e tureve rajonale duke futur edhe Shqiperine nga turoperatoret turq, si dhe  mbeshtetje per trajnimin e punonjesve tane te turizmit, si dhe mundesite qe tregu turistik shqiptar krijon per prezencen e investitoreve strategjike.

Rekomandimet e Ministrisë së Shëndetësisë së Republikës së Turqisë dhe Komitetit Shkencor me qëllim të menaxhimit të rrezikut të pandemisë Covid-19

Albanian

1.Rekomandimet e Ministrisë së Shëndetësisë së Republikës së Turqisë dhe Komitetit Shkencor me qëllim të menaxhimit të rrezikut të pandemisë Covid-19 për mbrojtje të shëndetit publik dhe rendit publik, për të siguruar izolimin social, për të mbrojtur distancën fizike dhe për të mbajtur nën kontroll përhapjen e sëmundjes.

Projekti "Frymëmarrje për të ardhmen".

Albanian

Në kuadër të projektit "Frymëmarrje për të ardhmen", ndërmarrë nën kujdesin e Presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, në Turqi, Shqipëri, Maqedoni të Veriut dhe Kosovë është organizuar aktiviteti i dhurimit nga Turqia të fidanëve frutorë, ku një pjesë e tyre janë mbjellë edhe gjatë ceremonisë në këto vende.

Mbledhja e ministrave të jashtëm të SEECP ne Antalya, Turqi.

Albanian

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme i Shqipërisë, Gent Cakaj, me 6 Nentor ka marrë pjesë në takimin mes kryediplomatëve të vendeve anëtare të Procesit të Bashkëpunimit të Evropës Juglindore (SEECP) në Antalya të Turqisë, ku është takuar edhe me kryediplomatin turk, Mevlüt Çavuşoğlu.

Pages

Postal Address

Embasy of Albania
Ebu Ziya Tevfik sok. No. 17,
Çankaya, Ankara

Tel / Fax

Tel. +90312 4416103
Fax.+ 90312 4416109
Nr. i emergjences :+90 544 962 26 17

E-MAIL

embassy.ankara@mfa.gov.al

OPENING TIMES

Monday to Friday
09:00 - 17:00