Cakaj – Czaputowicz: Pritshmëria e Shqipërisë për çeljen e negociatave nuk mbështetet mbi nevojën për favore, por mbi meritën e plotësimit të kushteve.

Gjatë vizitës zyrtare në Poloni, Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj u takua me Ministrin e Jashtëm polak, Jacak Czaputowicz për të diskutuar intensifikimin e mëtejshëm të bashkëpunimit mes dy vendeve, agjendën evropiane të Shqipërisë dhe shteteve të Ba

 

Cakaj në Poznan: Samiti të japë mesazh për hapjen e negociatave

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme Gent Cakaj thekson se Samiti i Poznan duhet të përfundojë me një mesazh të fuqishëm për hapjen e negociatave të Shqipërisë në tetor. Duke marrë pjesë në mbledhjen e Ministrave të Jashtëm të shteteve të Ballkanit Perëndimor m

 

Jordani, Cakaj- Ayman Al Safadi, në fokus, marrëdhëniet dypalëshe, kryesimi shqiptar i Grupit të Kontaktit të Mesdheut të OSBE-së, marrja e Kryesimit të OSBE në 2020

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj zhvilloi një vizitë pune në Jordani, ku u prit në një takim nga Ministri i Punëve të Jashtme të Mbretërisë së Jordanisë, Ayman Al Safadi.   Fokus i takimit ishin marrëdhëniet dypalëshe, kryesimi nga Shqip

 

Cakaj: Po punojmë për Kryesi shqiptare të suksesshme të OSBE-së

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme Gent Cakaj gjatë një konference për shtyp me kreun e sekretariatit të OSBE-së Thomas Greminger tha se po punohet për një Kryesi shqiptare të suksesshme të Organizatës në vitin 2020. “Për Shqipërinë, marrja e kryesisë së OSBE-

 

Adresa

Ambasada Shqiptare
Ebu Ziya Tevfik sok. No. 17,
Çankaya, Ankara

Tel / Fax

Tel. +90312 4416103
Fax.+ 90312 4416109

E-MAIL

embassy.ankara@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00