Ministrja Xhaçka takon Nikos Dendias: Fokus sigurimeve shoqërore dhe çështjeve konsullore për lehtësimin e jetesës së shqiptarëve në Greqi

Shqipëria meriton mbajtjen e Konferencës Ndërqeveritare, presim vendimin gjatë presidencës franceze. Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, priti në takim Ministrin grek të Punëve të Jashtme, Nikos Dendias. Ministrja Xhaçka shprehu mirënjohje ndaj Greqisë për mbë

 

PE miraton rezolutën për Shqipërinë, Ministrja Xhaçka: Thirrje e qartë për hapjen e vonuar të negociatave

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, ka përshëndetur miratimin e Rezolutës për Shqipërinë nga Parlamenti Evropian. Ministrja Xhaçka u shpreh se kjo është një thirrje e qartë për hapjen e vonuar të negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë në BE. “Mirënj

 

Debati i hapur në KS, Ministrja Xhaçka: Konfliktet, shkaku kryesor i pasigurisë ushqimore, të veprojmë për ndalimin e tyre

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, mori pjesë në debatin e hapur në Këshillin e Sigurimit të OKB, mbi “Konfliktin e Sigurisë Ushqimore dhe Urinë”. Ministrja Xhaçka u shpreh se konflikti mbetet shtytësi kryesor që çon drejt pasigurisë ushqimore, teksa nënviz

 

Thirrja për veprim global për sigurinë ushqimore, ministrja Xhaçka në OKB me ftesë të sekretarit amerikan, Blinken

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, mori pjesë në takimin e nivelit të lartë “Thirrje për Veprim Global për Sigurinë Ushqimore”, në OKB, me ftesë të Sekretarit amerikan të Shtetit, Antony Blinken. Takimi mblodhi së bashku përfaqësues të lartë shtetesh, p

 

Adresa

Tsimiski 43, TK 54623
Thesaloniki-Greece

Tel / Fax

Tel. 0030 2310257598
Fax.0030 2310 222571
Nr. emergjences : 00 30 6 983661224

E-MAIL

consulate.thesaloniki@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
8:30 - 16:30