Articles

Inaugurohet Ekspozita ne nder te mjeshtrit Ibrahim Kodra ne Principaten e Lihtenshteinit

Albanian

Në date 1 korrik 2020, ne Vaduz, te Lihtenshteinit, u hap ekspozita me vepra arti të piktorit të madh shqiptar, Ibrahim Kodra.

 

Informacion i dobishëm per udhetimet drejt dhe nga Shqipëria

Albanian

Duke qenë se numri i telefonatave drejtuar Ambasadës është jashtëzakonisht i madh, ju rekomandojmë që para se te kontaktoni me Ambasadën e RSh-së në Bernë të lexoni faqen e Sekretariatit te Migracionit (ne vijim) ku u jepet përgjigje shume pyetjeve lidhur me kufizimet ne hyrje/daljet si dhe rastet përjashtimore në Konfederatën e Zvicrës. Informacioni i Sekretariatit të Migracionit është i disponueshëm në 4 gjuhë:

Vendimet e Këshillit Federal të Zvicrës mbi lehtësimin e masave shtrënguese nga 06.06.20

Albanian

Këshilli Federal ka vendosur se duke filluar nga data 6 qershor 2020, masat shtrënguese për të luftuar koronavirusin do të lehtësohen gjerësisht. Këshilli mori vendimin në mbledhjen e datës 27 maj, si reflektim i zhvillimeve pozitive me situatën epidemiologjike.

Përditësimi i lehtësimit të masave mbrojtëse ndaj COVID-19 në Republikën e Shqipërisë

Albanian
Qeveria shqiptare ka vijuar me lehtësimin e masave shtrënguese për të parandaluar përhapjen e COVID-19, në të gjithë territorin.

 

NJOFTIM I RËNDËSISHËM

Albanian

FLUTURIM ZYRIH-TIRANE

Kompania ajrore AIR ALBANIA, njofton se fluturimi i radhës nga Aeroporti i Zyrihut me destinacion Tiranen, do të organizohet më datë 17 maj 2020.

Fluturimi organizohet per të gjithë qytetarët shqiptarë te cilët kanë mbetur të bllokuar në Zvicër.

Udhëzohen të gjithë shtetasit e interesuar që të prenotojnë biletat direkt ne websitin e Air Albania

https://www.airalbania.com.al/sq/

Nuk është e nevojshme që të bëhet prenotim për hotel pasi që prej dates 14 maj, aplikohet vete-karantinimi.

COVID-19 NJOFTIM I RËNDËSISHËM

Albanian

Njoftohen të gjithë shtetasit shqiptarë që ndodhen aktualisht në Zvicër se për momentin nuk ka asnjë mundësi riatdhesimi.

Kontributi i Zvicres ne Konferencen Nderkombetare te Donatoreve ne Bruksel, per rindertimin e Shqiperise

Albanian

Ne konferencen nderkombetare te donatoreve mbajtur me 17 shkurt 2020, ne Bruksel, Qeveria e Zvicres, populli zviceran edhe nje here ne krah te popullit tone- 10.2 milion CHF per rindertimin e zonave te shkateruara nga termeti i 26 Nentorit 2019. Zvicra ishte nder vendet e para e cila dergoi brenda dites nje ekip te madh kerkim shpetimi. Shqiptaret do tju jene gjithmone mirenjohes. Mbi 100 vende të Europës, Azisë dhe SHBA, ndihmojnë Shqipërinë me një shumë që kalon mbi 1 milardë euro.

Takim me kryetarin e nderit te Lidhjes Shqiptare ne Bote

Albanian

Ambasadori pret ne nje takim, kryetarin e nderit te Lidhjes Shqiptare ne Bote z. Simon Kuzhnini dhe kryetarin e LSHB z. Nazmi Jakurti me te cilet diskutuam e kembyem mendime mbi rolin e diaspores, fuqizimin dhe kompaktesimin e saj.

Ambasada organizon takim me përfaqësues të diasporës shqiptare në Zvicper për të iniciuar grumbullimin e fondeve në ndihmë të dëmtuarve nga tërmeti i 26 nëntorit 2019

Albanian

Nën kujdesin e Ambasadave të Shqipërisë dhe Kosovës dhe në bashkëpunim e koordinim të plotë me Këshillin Kombëtar të Diasporës, përfaqësuar nga profesor Sokrat Sinaj si dhe shoqatën e Miqësisë Zvicër-Shqipëri me kryetar z. Lars Haefner, u mbajt ne Bernë takimi i një përfaqësie të diasporës shqiptare në Zvicër ku u mor nisma për grumbullimin e fondeve në ndihmë te të dëmtuarve nga tërmeti i 26 nëntorit 2019.

Pages

Adresa

Ambasada Shqiptare
Pourtalesstrasse 45 A,
CH-3074 Muri bei, Bern

Tel / Fax

Tel. +41319526010
Fax +4131 9526012
Nr. i emergjences: +41774099729

E-MAIL

embassy.bern@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00