Articles

Ambasadori Pëllumb Qazimi viziton Panairin Ndërkombëtar të Celjes

Albanian

Në kuadër të ditës së diplomacisë ekonomike të Sllovenisë, Ambasadori Pëllumb Qazimi vizitoi Panairin Ndërkombëtar të Celjes, si dhe ishte pjesëmarrës në veprimtarinë që i kushtohej diplomacisë ekonomike.
 
Ai takoi një numër sipërmarrësish sllovenë, ndër ta edhe me kontribute konkrete në Shqipëri.
 
Gjithashtu, ambasadori u takua me sekretarin e Shtetit në MPJ sllovene, drejtuesin e Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë, drejtorin e Postës Sllovene, etj.

Takim përshëndetës në respekt të Ambasadorit të Brazilit, Renato Mosca De Souza

Albanian

Ambasadori Pëllumb Qazimi, së bashku me bashkëshorten Fatbardha Qazimi, organizuan një takim lamtumire në respekt të Ambasadorit të Brazilit, Renato Mosca De Souza dhe bashkëshortes së tij, Luciana Duarte Paiva Arantes. 
 
Me këtë rast, së bashku me kolegë të tjerë ambasadorë, u shprehën vlerësime të larta për kolegun brazilian me rastin e përfundimit të misionit të tij në Slloveni.

Ambasada e pranishme në takimin e SILA-s

Albanian

Ambasada ishte e pranishme në takimin e organizuar nga klubi ndërkombëtar i grave SILA-IWCL.
 
Në takim, morën pjesë kryetari i Bashkisë së Lubjanës, Zoran Janković, përfaqësues të Ambasadave, si dhe anëtarë të klubit, të cilët diskutuan mbi logjistikën dhe organizimin e panairit të përvitshëm të SILA-s.
 

Ambasadori Qazimi pret në takim ambasadorin e Hollandës Johan O. Verboom

Albanian

Ambasadori Pëllumb Qazimi priti në takim ambasadorin e Hollandës në Slloveni, Johan O. Verboom. 
Përveç prezantimit si ambasador i ri i Hollandës në Slloveni, u diskutuan një numër çështjesh të natyrës dypalëshe, rajonale dhe të integrimit në BE. Po ashtu, u shkëmbyen mendime e vlerësime për fusha të tjera, përfshi atë të sigurisë.
Ambasadori Pëllumb Qazimi, ndër të tjera, falënderoi homologun hollandez, lidhur me mbështetjen që Hollanda ka ofruar për rrugëtimin evropian të Shqipërisë dhe fillimin e bisedimeve të anëtarësimit në BE.

Vizitë në Kantinën e verës TURN në Krško

Albanian

Vizita në Kantinën e verës TURN në Krško ishte një mundësi e mirë për njohjen nga afër të punës dhe arritjeve të një biznesi të vogël të suksesshëm në Slloveni.
 
Drejtori i kantinës Jure Grubar dhe drejtuesja e marketingut Katarina Simončič prezantuan arritjet e kompanisë, mënyrën e bashkëpunimit me fermerët, prodhimet e verës, etj. Kuptimplotë ishte shpjegimi i çdo lloj vere bazuar në tregues historikë dhe kulturorë të zonës.
 

Organizohet konferenca kushtuar sigurisë kibernetike

Albanian

Në datat 2 dhe 3 shtator, në kuadër të Presidencës sllovene të Këshillit të BE-së, u organizua konferenca kushtuar sigurisë kibernetike. Shqipëria u përfaqësua nga Vilma Tomco, drejtore e përgjithshme e Autoritetit Kombëtar për Certifikimin Elektronik dhe Sigurinë Kibernetike, si edhe përfaqësues të institucioneve të tjera.
 
Në panelin e sigurisë kibernetike në Ballkanin Perëndimor, zonja Tomco prezantoi arritjet, problemet, sfidat në këtë fushë, si edhe nevojën e bashkëpunimit në nivel kombëtar, rajonal dhe ndërkombëtar.
 

Qazimi takim me homologun e Kosovës Kastratin

Albanian

Ambasadori Pëllumb Qazimi zhvilloi takim me ambasadorin e Kosovës, Avni Kastrati me rastin e përfundimit të detyrës si ambasador i Republikës së Kosovës në Republikën e Sllovenisë.
 
Ndër të tjera, ambasadori Qazimi vlerësoi bashkëpunimin shumë të mirë ndërmjet Ambasadave të Shqipërisë dhe Kosovës, qetësinë dhe maturinë e ambasadorit Kastrati në trajtimin e çështjeve diplomatike dhe sidomos për kontributin e tij në forcimin e rolit të diasporës.
 
Ambasada e Shqipërisë me këtë rast i përcjell urimet më të mira ambasadorit Avni Kastrati dhe familjes së tij.

Ambasada pjesëmarrëse në Kranj Foto Fest

Albanian

Ambasada ishte pjesëmarrëse në Kranj Foto Fest të organizuar në Kranj, Slloveni. Thirrjes së hapur të konkursit ju përgjigjën 142 aplikantë nga 41 shtete të ndryshme. Konkurentët prezantuan punimet e tyre fotografike lidhur me temën ‘Izolimi-Liria’, duke promovuar në këtë mënyrë artin fotografik kontemporan. 

Zhvillohet aktiviteti ''Lexojmë shqip''

Albanian

Me të ftuar speciale shkrimtaren Anna Kove në Ambasadën e Shqipërisë në Slloveni, u zhvillua aktiviteti “Lexojmë shqip”. 
 
Pjesëza të shkëputura nga libri i saj “Kambanat e së dielës”, i vlerësuar në listën e pesë librave më të mirë të tregimit nga Juria e Çmimeve Letrare Kombëtare 2019 dhe në pesë librat më të mirë për Çmimin Evropian 2020, na njohën më gjerë me jetën dhe veprimtarinë letrare të Kove.
 
Urojmë që së shpejti veprat e shkrimtares Anna Kove të përkthehen dhe të botohen në gjuhën sllovene.

Zhvillohet ministeriali i Mjedisit

Albanian

Nën drejtimin e Presidencës sllovene të Këshillit të BE-së, u zhvillua ministeriali i Mjedisit.
 
Përveç ministrave të Mjedisit të vendeve të BE-së, morën pjesë edhe ministra nga vende të Ballkanit Perëndimor.
 
Ministeriali u fokusua në temat e ndryshimeve klimaterike dhe të biodiversitetit. Shqipëria u përfaqësua nga ambasadori Pëllumb Qazimi.

Pages

Adresa

Ambasada Shqiptare
Tavčarjeva ulica 10
1000 Ljubljana
Slovenia

Tel / Fax

Tel. +38615473650
Fax +38615473652
Nr. emergjence
+38631240760

E-MAIL

embassy.ljubljana@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
08:00 - 16:00