Articles

Kryenegociatori i Shqipërisë për integrimin në BE, Zef Mazi zhilloi vizitë në Slloveni

Albanian

Vizita u organizua në kuadrin e Presidencës sllovene të Këshillit të BE-së dhe në prag të disa mbledhjeve të rëndësishme të Këshillit të Evropës. Mazi u prit në takime nga zyrtarë të lartë në MPJ dhe në Asamblenë Kombëtare të Sllovenisë.

Kryenegociatori Mazi shprehu mirënjohjen e qeverisë shqiptare për vëmendjen e posaçme dhe mbështetjen e Sllovenisë ndaj procesit të zgjerimit dhe ndaj Shqipërisë në veçanti.

Takim shumë i mirë me Matjaž Pečovnik, sekretar i përgjithshëm i Asociacionit Evropian të Sporteve Universitare

Albanian

Gjatë takimit, ambasadori prezantoi programet në kuadër të “Tirana Kryeqyteti i Rinisë Evropiane 2022”.

Pečovnik u shpreh i kënaqur për projektet bashkëpunuese me Shqipërinë në fushën e angazhimit të të rinjve në sportet universitare.

Ndërkohë, shprehu gatishmërinë për koordinim e përfshirje në programet e Bashkisë së Tiranës gjatë vitit 2022.

Ambasadori Pëllumb Qazimi priti në një takim Jumni Sali, diplomat në Ambasadën e Republikës së Maqedonisë së Veriut në Slloveni

Albanian

Dita e takimit përkon me Ditën e Alfabetit të Gjuhës Shqipe, i cili u njëhsua në Kongresin e Manastirit. 

Kongresi i Manastirit i njohur ndryshe si Kongresi i Alfabetit është mbajtur mes datave 14-22 nëntor 1908 për standardizimin e alfabetit të gjuhës shqipe.

Kjo ditë është tradicionale dhe ka jehonë në mbarë trevat shqiptare dhe në diasporën shqiptare.

Ambasadori Pëllumb Qazimi priti në një takim të ngarkuarin me punë të Ambasadës së Republikës së Kosovës, Burim Qorri

Albanian

U diskutuan një sërë temash të natyrës ndërkombëtare, rajonale dhe natyrisht edhe marrëdhëniet ndërmjet Shqipërisë dhe Kosovës, si edhe bashkëpunimit mes tyre.

Takim me dy artistët shqiptarë me emër ndërkombëtar, Ilir Kerni dhe Eno Peçi

Albanian

Pas përfundimit të premierës “Strune” në Teatrin Kombëtar të Operas dhe Baletit në Lubjanë, datë 11 nëntor, ku Eno Peçi u prezantua me koreografinë e pjesës “Angel”, ishte kënaqësi takimi me dy balerinët- ambasadorë të vërtetë të kombit shqiptar.
 
Ilir Kerni- Nder i Kombit, dhe Eno Peçi, balerinë dhe koreografë të njohur ndërkombëtarisht bëjnë krenarë jo vetëm artistët, por në tërësi publikun shqiptar. Ata janë vlerësuar me çmime e tituj kombëtarë dhe ndërkombëtarë.

Ambasadori Pëllumb Qazimi merr pjesë në tryezën e rrumbullakët kushtuar të Ardhmes së Evropës “V4+Slovenia”

Albanian

Ambasadori Pëllumb Qazimi mori pjesë në tryezën e rrumbullakët kushtuar të Ardhmes së Evropës “V4+Slovenia”.
 
Veprimtaria u bashkëorganizua nga Universiteti “Nova Univerza” dhe Ambasada e Hungarisë në Slloveni, me folës nga katër vendet e grupit të Vishegradit dhe Sllovenia.
 
U diskutuan sfidat dhe prioritetet me të cilat përballet Evropa, si edhe zgjerimi i BE-së me vendet e Ballkanit Perëndimor, Partneriteti Lindor, etj.

Ambasadori Pëllumb Qazimi takim me ambasadorin e Brazilit

Albanian

Ambasadori Pëllumb Qazimi priti në një takim kortezie ambasadorin e sapoemëruar të Brazilit në Slloveni, Eduardo Prisco Paraiso Ramos. 
 
Bashkëbiseduesit diskutuan për marrëdhëniet ndërmjet dy vendeve tona, si dhe marrdhëniet me Slloveninë. Gjithashtu, në bisedën e tyre ata u ndalën tek zhvillimet më të fundit në Ballkanin Perëndimor.

Trupi diplomatik pritje me rastin e 30 vjetorit të Pavarësisë së Sllovenisë dhe Presidencës së dytë sllovene të Këshillit të BE-së.

Albanian

Trupi diplomatik organizoi pritje me rastin e 30 vjetorit të Pavarësisë së Sllovenisë dhe Presidencës së dytë sllovene të Këshillit të BE-së.
 
Të ftuar nderi ishin autoritetet e larta sllovene, Presidenti i Republikës, Presidenti i Asamblesë Kombëtare, Presidenti i Këshillit Kombëtar dhe Ministri i Punëve të Jashtme.
 
Pas fjalës së hapjes të Nuncit Apostolik në Slloveni, të pranishmit i përshëndeti presidenti Borut Pahor. Ai bëri thirrje për forcimin e unitetit të BE-së, duke veçuar ndër të tjera integrimin sa më të shpejtë për vendet e Ballkanit Perëndimor.

Pritet në Ambasadë Eno Peçi

Albanian

Pritet në Ambasadë Eno Peçi, balerin dhe koreograf i njohur shqiptar.
 
Ai është bashkuar me Operën Shtetërore të Vjenës në vitin 2000, duke qenë balerini i parë shqiptar që performon live në Vjenë. Ndërkohë, në vitin 2009 ai ka filluar edhe karrierën në koreografi.
 
Në datën 11 nëntor, në Lubjanë, Eno Peçi, së bashku me koreografët Leo Mujić dhe Jakopo Godani, do të venë në skenë veprën “Strune- Strings”. Eno Peçi prezantohet me pjesën “Angel”, me muzikë të kompozitorit Alban Berg.
 

Pages

Adresa

Ambasada Shqiptare
Tavčarjeva ulica 10
1000 Ljubljana
Slovenia

Tel / Fax

Tel. +38615473650
Fax +38615473652
Nr. emergjence
+38631240760

E-MAIL

embassy.ljubljana@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
08:00 - 16:00