Artikull per Shqipërinë në gazetën sllovene "Delo"

“Nëpër Shqipëri: çfarë bunkerësh, galeri moderne! ”.

“Shqipëria nuk është një vend i varfër Ballkan, ku njerëzit luftojnë për mbijetesën e tyre. kundërt, shumë shqiptarë janë kthyer nga jashtë, me arsim dhe holla, duke u përpjekur për realizuar Shqipëri ëndrrat e tyre. E kaluara e vështirë dëshmohet vetëm nga bunkerë shpërndarë nëpër fusha, ndërtuar paranojën e Luftës Ftohtë por, tashmë, një pjesë e tyre janë kthyer atraksione turistike, tërheqin masivisht turistët evropianë.

Bllok, zona qëndrore e kryeqytetit, duket mes hekurave shtëpia e vjetër e diktatorit komunist E.Hoxha, i cili gjatë sundimit, nga viti 1945 e shëndroi Shqipërinë një vend krejtësisht izoluar nga bota, një nga vendet varfra, atë periudhë. Duket sikur nuk ka njeri ndër mend ta prishë këtë shtëpi, duke e lënë aty ashtu siç është, pa-ndryshuar, thjesht harruar ti mbijë bari. Hoxha e la vendin një recesion thellë, dhe filloi ta marrë vehten mesin e viteve nëntëdhjetë, dhe veçanërisht, vitet e fundit.

Shqipëria sot është larg nga imazhet stereotipe një Ballkani pa-zhvilluar. Fjala shqiptar, edhe pse tek ne, vjen me një tjetër konotacion, fakt e ka burimin e shpjegimit tek shqiponja, vendi i shqiponjave dhe shqiptarët e quajnë vehten bij shqiponjës.

Një tjetër çudi e braktisur arkitektonike frymëzuese mes Tiranës është pramida e ndërtuar nga familjarët e Hoxhës, pas vdekjes tij, si muze, por vonë u ndryshua destinacioni. Sot, ndërtesa monumentale e mbushur me mbishkrime përdoret nga fëmijët për argëtim. Duke folur për arkitekturën, një ndërtesë moderne është Skytower nga ku duket Tirana dhe fshatrat përreth e i vend imagjinatës dhe shijeve individëve. Ky këtë sfond panoramik një ndërtesë bardhë e blu, duket mjaft tërheqëse e me siguri ndonjë ditë do përfundojë Lonely Planet.

Largohemi nga Tirana, ku është pak e vështirë ecësh mes turmave, duke u përpjekur kapësh rritmin e lëvizjes, dhe me trafik madh, drejt Rivierës Shqiptare, drejt Durrësit, Dhërmiut dhe Himarës, një autostradë re, me hapësira mjaftueshme për gjitha llojet e lëvizjeve.

Ajo bie sy këtë zonë janë ndërtimet e reja, hotelet fantastike, ndërtimi i cilave përfundon një kohë rekord. Përgjatë bregdetit shqiptar vijojnë ndërtimet. Uji i Detin Jon është si kristali.

Ndërkohë, lexojmë një artikull gazetarit italian dhe shkrimtarit Roberto Saviano, shkruan lidhje me mafian italiane dhe shqiptare, bumin ekonomik shtetin e vogël ballkanik, modernizimin. Por ne si turistë, nuk kemi ndonjë problem me sigurinë. Njerëzit këtu Himarë tregojnë se kanë punuar për shumë vite Greqi dhe tani janë kthyer vendlindjen e tyre ku merren me bizneset e tyre private, kryesisht hoteleri. Prodhimet vendase janë ato përdoren kryesisht. Turistët zbresin nga Kroacia drejt bregdetit shqiptar. Na thanë se ka shumë turistë, kryesisht gjermanë dhe çekë. Këtu asgjë nuk mungon nga Kroacia madje çmimet janë favorshme. Realisht këtu dallon dashamirësi dhe mikpritje nga ana e njerëzve. Pronari i një prej restoranteve mira fshatit pasi na sjell porosinë na thotë me buzëqeshje “karkalecat dhe rakia janë dhuratë nga lokali”.

Gjuha shqipe është e mrekullueshme. Ajo është gjuhë e vjetër ilire nuk ngjason me asnjë gjuhë tjetër. Ka disa fjalë për ne tingëllojnë njëjta si “plazh” e “autoshkollë”. Fjalët i dëgjon shpesh janë faleminderit dhe mirupafshim.

Me sa duket pija tradicionale e shqiptarëve është rakia. Gjithashtu shqiptarët pijnë shumë kafe, zezë, shkurtër, cilësore, kushton pak se 50 cent. Kafenetë i gjen kudo.

brendësi vendit ndodhet një tjetër qytet i veçantë, Gjirokastra, qytet i lashtë me arkitekturë tipike turke, është listën e UNESCO-s. Gjirokastër kalojmë një pjesë mirë ditës, kështjellë, rrugët e ngushta prej guri, mes njerëzve shumtë. Banorët flasin me krenari për qytetin e tyre, traditat, artizanatin e trashëguar brez pas brezi e ruajnë akoma si burim ardhurash dhe e përdorin kryesisht për edukimin e fëmijëve tyre.

Kafenetë Tiranë janë mjaft moderne dekoruara sipas stileve fundit, plot lule, me muzikë pop, koktejle, rinj veshur sipas modës fundit. Mbrëmjen e fundit takohemi me një mik nga Gjermania i cili na tha se vjen shpesh Shqipëri pasi ka miq vendas. bashku me dhe gjermanë tjerë shkojmë zbulojmë klubet e natës. Ndërkohë shohim se ka shumë galeri për ekspozita dhe filma. Pra, nga gjithëçka pamë, për një moment, na u duk vetja si ishim Berlin ose ndonjë tjetër kryeqytet evropian. Edhe pse pimë pije këndshme dhe birrë Heineken, unë dëshiroja gjeja diçka Ballkanike, psh. raki rrëzonte përtokë dhe bënte këndoja me lartë ... Por, jo! Ky është një tjetër stereotip mesa duket unë duhet ta fshi nga koka!

Si, çfarë dhe sa? Deri Tiranë është lehtë fluturosh nga aeroporti i Lubjanës, Bernik, për shkak se një fluturim i mirë merr vetëm një orë dhe bileta kushton nga 98 €. Udhëtimi Shqipëri me transportin publik mund jetë pak i vështirë kështu është mirë marrësh një makinë me qera me çmimin nga 20 € ditë.

Në këtë vend gjen një racion ushqimi me qofte, salcë kosi, simite dhe birrë me çmimin 3 € për person. Ushqim tipik shqiptar janë byreku, qoftet, lloje të ndryshme të mishit, kryesisht qingji dhe viçi. Ndjehet ndikimi nga guzhina greke. Ndër ëmbëlsirat tipike është bakllavaja dhe akullorja shtëpiake. Dhomat dyshe në shtëpitë dhe hotelet kushtojnë rreth 25 € për natë, me mëngjes. Dhomat janë të pastra, organizimi i mirë, njerëzit janë shumë miqësorë dhe ndihmues”.

Postal Address

Embasy of Albania
Tavčarjeva ulica 10
1000 Ljubljana
Slovenia

Tel / Fax

Tel. +38615473650
Fax +38615473652
Nr. emergjence
+38631240760

E-MAIL

embassy.ljubljana@mfa.gov.al

OPENING TIMES

Monday to Friday
08:00 - 16:00