Articles

Ambasadori Pëllumb Qazimi merr pjesë në veprimtarinë kushtuar të rinjve për të moshuarit, që zhvillohet në Škofja Loka

Albanian

Në datën 4 shtator, në Škofja Loka u organizua paneli kryesor i veprimtarisë të "Rinjtë për të moshuarit", pjesë e projektit evropian "Evropa për qytetarët", bashkëfinacuar nga programi evropian i Bashkimit Evropian për qytetarët. Pjesë e projektit prej dy vitesh janë 12 qytete nga vendet anëtare të BE-së dhe Shqipëria. Qyteti i Krujës është pjesëmarrëse në projekt.

Ambasadori Pëllumb Qazimi merr pjesë në takimin informues, organizuar nga Ministria e Punëve të Jashtme të Sllovenisë

Albanian

Në datën 24 gusht, në Brdo, Ministria e Punëve të Jashtme të Sllovenisë organizoi takim informues me drejtuesit e Misioneve Diplomatike.

Ambasadori Pëllumb Qazimi pret në takim ambasadorin e ri të Hungarisë Andor Ferenc Dávid

Albanian

Në datën 12 gusht, ambasadori Pëllumb Qazimi ka pritur në takim prezantues Sh.T. Z. Andor Ferenc Dávid, ambasador i ri i Hungarisë në Slloveni.

Urime sipërmarrësve të rinj shqiptarë, Ylberit dhe Selimit

Albanian

Megjithë kufizimet e pandemisë së Covid-19, sipërmarrësit e rinj, Ylberi dhe Selimi nga Tetova guxojnë dhe çelin biznesin e tyre në Lubjanë. Falë investimit të tyre tashmë "Vero Moda" është edhe në kryeqytetin slloven.

Diplomaci ekonomike - Ambasadori Pëllumb Qazimi takohet me drejtorin e përgjithshëm të diplomacisë publike dhe ekonomike në MPJ të Sllovenise

Albanian

Në datën 16 korrik, ambasadori Pëllumb Qazimi ka zhvilluar takim me Iztok Grmek, drejtor i përgjithshëm në detyrë në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Sllovenisë për diplomacinë publike dhe ekonomike.

Ambasadori Pëllumb Qazimi merr pjesë në veprimtarinë e organizuar nga Ambasada e Polonisë në kuadrin e Presidencës të Grupit të Vishegradit

Albanian

Në datën 14 korrik, ambasadori Pëllumb Qazimi me ftesë të ambasadorit të Polonisë në Slloveni, Krzysztof Olendzki, ishte i pranishëm në koncertin e organizuar me rastin e Presidencës Polake të Grupit të Vishegradit. Krahas pjesëmarrësve të tjerë, ishte I pranishëm edhe Presidenti i Këshillit Kombëtar të Sllovenisë, Alojz Kovšca.

Ambasadori Pëllumb Qazimi merr pjesë në veprimtarinë e Ambasadës të Gjermanisë për prezantimin e prioriteteve të Presidencës Gjermane të Këshillit të BE-së

Albanian

Në datën 8 korrik, nën drejtimin e të ngarkuarit me punë në Ambasadën e Gjermanisë në Slloveni, Dr. Bernhard Hauer, u hap ekspozita në mjedis të hapur kushtuar Presidencës Gjermane të Këshillit të BE-së. Krahas ambasadorëve dhe diplomatëve të tjerë, ishte i pranishëm edhe ambasadori Pëllumb Qazimi. Dr.

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë viziton Slloveninë

Albanian

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, Gent Cakaj, në datën 6 korrik ka realizuar vizitë në Slloveni. Në takimin me Ministrin e Punëve të Jashtme të Sllovenisë Anže Logar, janë diskutuar temat e bashkëpunimit dypalësh, shtrirë në disa fusha, bashkëpunimi në kuadrin e nismave rajonale dhe të organizatave ndërkombëtare, etj.

Ambasada e Shqipërisë i bashkohet veprimtarisë së përvitshme të luleve

Albanian

Në datën 24 qershor, Ambasada e Shqipërisë së bashku me disa Ambasada të tjera i janë bashkuar veprimtarisë të përvitshme të luleve në rrugën "Križevniška ulica" të Lubjanës. Dita e luleve tashmë është kthyer në traditë dhe organizohet nga Mini Teatri i Lubjanës.

Ambasadori Pëllumb Qazimi pret në takim studjuesin Peter Štoka

Albanian

Në datën 22 qershor, ambasadori Pëllumb Qazimi priti në takim studjuesin Peter Štoka, tashmë të njohur jo vetëm ndër shqiptarët e Sllovenisë për kontributin e tij të pashoq e të çmuar në gjurmimin, evidentimin dhe publikimin e dëshmive të hershme shqiptare në Istrian sllovene dhe më gjerë.

Pages

Postal Address

Embasy of Albania
Tavčarjeva ulica 10
1000 Ljubljana
Slovenia

Tel / Fax

Tel. +38615473650
Fax +38615473652
Nr. emergjence
+38631240760

E-MAIL

embassy.ljubljana@mfa.gov.al

OPENING TIMES

Monday to Friday
08:00 - 16:00