Articles

Ambasadori Fatos Reka priti sot në takim kortezie e mirëseardhje, Ambasadoren e Republikës Helenike, Shkëlqesinë e Saj znj. Sophia Philippidou

Albanian

Ambasadori Fatos Reka priti sot në takim kortezie e mirëseardhje, Ambasadoren e Republikës Helenike, Shkëlqesinë e Saj znj. Sophia Philippidou.
 
Pasi i uroi sukses në detyrën e saj si Ambasadore e Greqisë në Shkup, Ambasadori Reka zhvilloi me të një bisedë miqësore rreth situatës politike në rajon, luftës në Ukrainë, marrëdhënjeve mes Shqipërisë e Greqisë, si dhe për Samitin e datës 6 dhjetor të Bashkimit Evropian- Ballkani Perëndimor që do të zhvillohet në Tiranë.
 

Fjala e Ambasadorit Fatos Reka në pritjen e Festës Kombëtare me 28 Nëntor 2022

Albanian

Ambasada e Republikës së Shqiperisë në Shkup organizoi më datë 28 Nëntor një pritje me rastin e Ditës se Pavarësisë e Çlirimit të Atdheut, në hotelin Aleksandar Palace.

Më 28 Nëntor, Ambasadori Fatos Reka mori pjesë e mbajti fjalën përshëndetëse në Akademinë Solemne organizuar me rastin e 110 vjetorit te Pavarësisë së Shqiperisë, Ditës së Flamurit

Albanian

Në mjediset e hotelit Aleksandar Palace në Shkup, ditën e hënë më datë 28 Nëntor, nën kujdesin e Kryetarit të BDI, z. Ali Ahmeti u zhvillua një Akademi Solemne në përkujtim të 110 vjetorit të Pavarësisë së Atdheut e Festës Kombëtare të Republikës së Shqipërisë.

Sot festojmë Ditën e 110 vjetorit të Pavarësisë dhe të Flamurit!

Albanian

Dita e Pavarësisë dhe e Flamurit, 110 vjetori, festohet sot kudo në trevat shqipfolese. Ambasada e Republikës së Shqiperisë në Shkup, uron mbarësi, përparim e gjithë të mirat për çdo shqiptar e shqiptare, kudo ku ndodhen!

Shkrimtari i madh shqiptar, Ismail Kadare është shpallur “Qytetar Nderi” i Tetovës.

Albanian

Më datë 25.11.2022, Ambasadori Fatos Reka mori pjesë në ceremoninë e organizuar nga Komuna e Tetovës, Këshilli Komunal i së cilës me vendim unanim shpalli shkrimtarin e madh Ismail Kadare, « Qytetar Nderi » të Tetovës.  
 

Ambasadori Fatos Reka sëbashku me Konsullin e Nderit në Manastir Imer Selmani morën pjesë sot në aktivitetet me rastin e 22 Nëntorit, Ditës së Alfabetit të Gjuhës Shqipe.

Albanian

Ambasadori Fatos Reka sëbashku me Konsullin e Nderit në Manastir Imer Selmani morën pjesë sot në aktivitetet me rastin e 22 Nëntorit, Ditës së Alfabetit të Gjuhës Shqipe.

Sot festojmë Ditën e Alfabetit të Gjuhës Shqipe

Albanian

Sot më 22 Nëntor, shqiptarët kudo ndodhen festojnë Ditën e Alfabetit të Gjuhës Shqipe. 
 
Patriotët e Rilindasit të mbledhur në Manastir, vendosën unanimisht përdorimin e Alfabetit Latin të Gjuhës Shqipe që kemi sot, duke treguar edhe një herë vokacionin e tyre pro perëndimor.
 
Kjo datë përkon po ashtu edhe me 50 vjetorin e Kongresit të Drejtëshkrimit që sanksionoi  përdorimin e Gjuhës Standarte Shqipe, duke e ngritur atë në nivel shkencor e të barabartë me gjuhët evropiane.

Takim i Ambasadori Fatos Reka me Kryeprokurorin e sapo zgjedhur Islam Abazi

Albanian

Ambasadori Fatos Reka zhvilloi një vizitë në Prokurorinë kundër Krimit të Organizuar në Shkup ku u takua dhe e uroi për detyrën, Kryeprokurorin e sapo zgjedhur z. Islam Abazi, me të cilin biseduan rreth punës e veprimtarisë së këtij institucioni, për bashkëpunimin me strukturat homologe në Shqipëri në luftën ndaj krimit të organizuar.

Mbi mbledhjen e përbashkët të qeverisë së Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Albanian

Më datë 14 Nëntor u zhvillua në Shkup, Mbledhja e dytë e përbashkët e qeverive të Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut. Pas fjalëve të të dy Kryeministrave, Dimitar Kovaçeski dhe Edi Rama, ministra të të dy qeverive me ndërhyrjet e tyre theksuan rëndesinë e mbledhjeve të përbashkëta, me dobi e përfitime reciproke.
 

Ambasadori Fatos Reka mori pjesë në ceremoninë e promovimit të filmit artistik «Sofia».

Albanian

Me pjesëmarrjen e një publiku të gjërë, artistë, intelektualë, politikanë e biznesmenë, u zhvillua të shtunën me 12 Nëntor, në sallat e Cineplex ceremonia e promovimit të filmit artistik «Sofia», të regjizorit Eduard Grishaj e me nje kastë aktorësh të mirënjohur nga Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia e Veriut.  Dy kohë. Dy gra. Një histori. Një emër. SOFIA. Jetët e dy grave që janë të lidhura nga një histori e përbashkët. Në vitin 1941, Sopfi Lekja ishte një grua shqiptare që strehoi një komandant jugosllav në shtëpinë e saj gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Pages

Adresa

Ambasada Shqiptare
Rr.Slavej Planina, nr.2
1000 Shkup, Republika e Maqedonisë së Veriut

Tel / Fax

Tel: +389 2 3246726
Fax: +389 2 3246727
Vetëm për emergjenca:
+38975376896

E-MAIL

embassy.skopje@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00

Zyra Konsullore
10:00-14:00