20 vjetori i Avokatit të Popullit në Republikën e Maqedonisë

Me rastin e 20 vjetorit të krijimit të zyrës së Avokatit të Popullit në Republikën e Maqedonisë, si dhe 10 vjetorit të Asociacionit të Ombudsmanëve të Mesdheut, në Shkup u zhvilluan një aktivitet ku të pranishëm ishin përfaqësues të lartë të Maqedonisë si dhe Avokat të Populli

 

Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, z. Niko Peleshi ka zhvilluar një vizitë një ditore në Ohër, ku është takuar me Ministrin maqedonas të Bujqësisë, Pyjeve dhe Ekonomisë Ujore, z. Ljupco Nikolovski

Në qendër të këtij takimi ka qenë pikërisht nxitja dhe lehtësimi i marrëdhënies tregtare mes dy vendeve, në fushën e bujqësise, kjo edhe në kuadër të zbatimit të tregtisë së lirë si dy vende të CEFTA-s. Dy vendet tona kanë një fluks të lartë tregtar në importin dhe eksporti

 

Deklaratë e përbashkët për shtyp e ministrave të Jashtëm të Shqipërisë dhe Greqisë

Ministrat e Jashtëm të Shqipërisë dhe Greqisë, Ditmir Bushati dhe Nikos Kotzias, u takuan sot në Tiranë në vazhdën e dialogut intensiv të mekanizmit dypalësh për zgjidhjen e çështjeve mes dy vendeve. Ministrat shqyrtuan progresin e shënuar prej takimit të janarit të mbajtur në Kor

 

Shqipëria aplikon udhëtim pa viza gjatë periudhes se veres 2018

Në kuadër të sezonit turistik 2018, Republika e Shqipërisë aplikon udhëtimin pa viza , nga 01 Prill 2018 deri më 31 tetor 2018, për shtetasit e Arabisë Saudite, Bahreinit, Omanit, Katarit, Gjeorgjisë, Rusisë, Kines, Tajlandes dhe Bjellorusisë. Qytetarët e këtyre vendeve mund të udhët

 

Adresa

Ambasada Shqiptare
Rr.Slavej Planina, nr.2
1000 Shkup, Maqedoni

Tel / Fax

Tel: +389 2 3246726
Fax: +389 2 3246727
Vetëm për emergjenca:
+38975376896

E-MAIL

embassy.skopje@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00