Ministeriali i NATO-s, Xhaçka: Shqipëria e përkushtuar për sigurinë kolektive dhe vizionin NATO 2030

“Shqipëria mbetet e përkushtuar në garantimin e sigurisë kolektive për dekadat që do të vijnë dhe mbështet konceptin e ri strategjik të nismës NATO 2030”.  Ky ka qenë mesazhi kryesor i Ministres për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka gjatë fjalës së saj në takimin

 

Nis në Shqipëri stërvitja “Defender Europe 2021”, marrin pjesë tre gjeneralët më të lartë të NATO-s

Me pjesëmarrjen e veçantë të tre gjeneralëve më të lartë të Aleancës së NATO, por edhe të mjaft autoriteteve të larta nisi nga Durrësi stërvitja më e madhe ushtarake në rajonin e Ballkanit Perëndimor, “Defender Europe 2021”. Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi teksa shprehu mir

 

Mbledhja e ministrave të NATO-s, Xhaçka: Shqipëria mbështet vendimin për tërheqjen e trupave nga Afganistani

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, dhe ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi morën pjesë në një takim pune të Ministrave të Punëve të Jashtme dhe atyre të Mbrojtjes të vendeve të NATO-s, me Sekretarin e Shtetit dhe Sekretarin e Mbrojtjes të SHBA-ve, ku në fokus ish

 

Zv. Ministri Tare në takimin e Ministrave të Jashtëm të NATO-s, në Bruksel: Shqipëria mbështet një marrëveshje paqeje gjithëpërfshirëse në Afganistan

Më 23 - 24 mars, Ministrat e Punëve të Jashtme të NATO-s, zhvilluan takimin e tyre të radhës nën drejtimin e Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s. Ky ishte dhe takimi i parë i Ministrave aleatë i zhvilluar me prani fizike në selinë e Aleancës që prej fillimit të pandemisë aktuale.

 

Adresa

Përfaqësia e Përherëshme e Republikës së Shqipërisë në NATO
B-1110 Brussels- Belgium

Tel / Fax

Tel. +32 2 707 2782
Fax. +32 2 707 2783
Nr. i emergjences: +32 2 707 2782

E-MAIL

mission.nato@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00