Articles

Samiti i Berlinit, Kryeministri Rama me Kancelaren Merkel

Albanian

Kryeministri Edi Rama zhvilloi një takim dypalësh me Kancelaren e Republikës Federale të Gjermanisë Angela Merkel. Në këtë takim u diskutua mbi ecurinë e reformës në drejtësi dhe procesin e integrimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian. Gjithashtu Kryeministri Rama foli edhe për pritshmëritë e qeverisë shqiptare për raportin e Komisionit Europian që pritet të publikohet në fund të muajit maj. Kryeministri Rama e falenderoi Kancelaren për vëmendjen e vazhdueshme dhe mbështetjen që Gjermania ka dhënë për të shtyrë më tej rrugën e Shqipërisë drejt Bashkimit Europian.

Austria supports Albania for the opening of negotiations on the verge of the publication of the European Commission’s Progress Report

English

Acting Minister Cakaj had a meeting in Austria with his counterpart Karin Kneissl.
 
At the end of the meeting with his Austrian counterpart, Cakaj voiced that Austria will support Albania in its European integration. Acting Minister Gent Cakaj said that Austria will provide Albania with diplomatic and technical support for Albania’s OSCE Chairmanship in 2020.
 
Furthermore, Cakaj informed that the focus of the meeting was the enhancement of bilateral cooperation in the field of economy, especially increasing foreign investments in Albania.
 

Austria mbështet Shqipërinë për çeljen e negociatave në prag të publikimit të progres raportit të Komisionit Evropian

Albanian

Ministri në Detyrë Cakaj zhvilloi një takim në Austri me homologen Karin Kneissl.
Në përfundim të takimit me homologen e tij Austriake Cakaj u shpreh se Austria do ta mbështesë Shqipërinë në integrimin e saj Evropian. Ministri në Detyrë Gent Cakaj, tha se Austria do t’i ofrojë Shqipërisë mbështetje diplomatike dhe teknike për kryesimin e OSBE-së që do të marrë Shqipëria në vitin 2020.
Gjithashtu Cakaj bëri me dije se fokusi i takimit ishte edhe rritja e bashkëpunimit dypalësh në fushën e ekonomisë, veçanërisht për rritjen e investimeve të huaja në Shqipëri.

Shqipëria merr sinjale pozitive nga Brukseli, në prag të publikimit të progres raportit të Komisionit Evropian

Albanian

U zhvillua në Bruksel takimi i Nënkomitetit të 11-të mbi Drejtësinë, Lirinë dhe Sigurinë mes BE-së dhe Shqipërisë. Takimi u bashkëkryesua nga znj. Michela Matuella, Shefe e Njësisë për Shqipërinë dhe Bosnje-Hercegovinën në Drejtorinë e Përgjithshme për Politikat Evropiane të Fqinjësisë dhe Negociatat e Zgjerimit të Komisionit Evropian (Komisioni) dhe z. Sokol Dedja, Zëvendësministër për Evropën dhe Punët e Jashtme.

10 years of NATO membership

English

 

Fjala e Kryeministrit Edi Rama në ceremonialin e shënimit të 10 vjetorit të anëtarësimit të Shqipërisë në NATO

Albanian

Zoti President i Republikës,
Shkëlqesi dhe të ftuar nga vendet partnere,
Oficerë, nënoficerë dhe efektivë të Forcave të Armatosura!
Në 10-vjetorin e anëtarësimit të vendit tonë në NATO, që në fakt përkon me 20-vjetorin e fillimit të një bashkëpunimi të ngushtë gjatë luftës për çlirimin e Kosovës, Shqipëria përgatitet të nisë veprën e rëndësishme të ndërtimit të bazës së NATO-s në Kuçovë, e cila do të jetë një prej bazave më moderne dhe më të mëdha të NATO-s në këtë rajon.

Cakaj-Heritage Foundation: Importance of American leadership in the Western Balkan region

English

Acting Minister for Europe and Foreign Affairs Gent Cakaj had a meeting with the Heritage Foundation’s Vice President James Jay Carafano and the Foundation’s team of foreign policy, security, and economy experts.
The purpose of the meeting was to discuss geo-political developments in the Balkan region, and the challenges facing the region, as well as the need for USA’s attention and presence in the region.

Cakaj-Palmer: Appreciation for Albania’s role in the Western Balkans, and its commitments within NATO and OSCE

English

During his stay in Washington, Acting Minister Cakaj had a meeting in the US Department of State with the Deputy Assistant Secretary for European and Eurasian Affairs, Mr. Matthew Palmer.
In the course of the meeting, Acting Minister Cakaj and Mr. Palmer exchanged opinions about the recent developments in the Western Balkans, Albania’s role there, its relations with the neighbouring countries, and the prospects of the countries in the region for integration into the Euro-Atlantic structures.

Cakaj-Le Drian: France appreciates Albania’s reforms being instrumental in its progress towards the EU

English

During the Meeting of NATO Ministers of Foreign Affairs, Acting Minister for Europe and Foreign Affairs Gent Cakaj had a meeting with the Minister for Europe and Foreign Affairs of France, Jean-Yves Le Drian.
In the course of this meeting, Acting Minister Cakaj introduced Minister Le Drian to the progress of reforms in Albania concerning the five priorities, and to Albania’s expectations for a positive recommendation by the Commission in May, and for the decision by the European Council about the start of negotiations in June.

Cakaj attends Meeting of NATO Ministers of Foreign Affairs in Washington to mark 70 years of the Euro-Atlantic Alliance

English

Acting Minister for Europe and Foreign Affairs Gent Cakaj attended the Meeting of NATO Foreign Ministers held in Washington to mark 70 years since the founding of the North Atlantic Alliance.
Wednesday evening, the Ministers gathered in the ‘Andrew W. Mellon’ Auditorium, the hall in which the North Alliance Treaty was signed 70 years ago. The event marked the celebration of 7 decades of peace, prosperity, and security for nearly 1 billion people across the Euro-Atlantic region, as well as an opportunity to look to the future together.

Pages

Postal Address

Embasy of Albania
Hoge Nieuwstraat 22, 2514 EL The Hague ,
2518 BD The Hague

Tel / Fax

Tel. +31 70 427 2101
Fax. +31 70 427 2083
Nr. i emergjences : +31616275159

E-MAIL

embassy.hague@mfa.gov.al
embalba@xs4all.nl

OPENING TIMES

Monday to Friday
09:30 - 16:30