Articles

Njoftim!

Albanian

Njoftojmë qytetarët se në datë 25 maj 2020, Konsullata do të jetë e mbyllur për shkak të festës zyrtare të Bajramit!

Gëzuar Festën besimtarëve muslimanë!

NJOFTIM!!!

Albanian

Të nderuar bashkatdhetarë!

Konsullata e Përgjithshme e RSH në Mynih hapet në datën 11 maj 2020!
KUR TË PARAQITENI NË KONSULLATË DUHET TË KENI MARRË ME VETE MASKË MBROJTËSE DHE DOREZA.Nëse nuk i keni nuk do lejoheni të aplikoni! Kujdes: Landi i Bavarisë nga data 27 prill 2020, e ka bërë me detyrim vendosjen e maskave mbrojtëse, pasi nëse nuk i keni gjobiteni!

Qëndroni në kontakt me postën tuaj elektronike, ku do ju dërgohen nga konsujt detajet e datave dhe orareve e reja të takimit, si dhe rregullat që duhen respektuar nga ana juaj!

Njoftim :

Albanian

Ne kuader te masave te ndermarra nga  Qeveria Shqiptare  per parandalimin e perhapjes se virusit COVID-19, Ministria e Infrastruktures dhe Energjise njofton se duke nisur nga data 22 MARS, ORA 23:59, ndalohen te gjitha fluturimet nga dhe per GJERMANI, AUSTRI, ZVICER dhe HUNGARI.

Njoftim i rëndësishëm!

Albanian

Te nderuar qytetare shqiptare, qe gjendeni ende brenda territorit te Republikes Federale Gjermane:

Te gjithe ju qe nuk keni me mundesi te ktheheni ne Shqiperi dhe jeni te detyruar te qendroni ne Gjermani deri ne rihapjen e mundesive te transportit per Shqiperi, lutemi vini re se kufizimi i qendrimit per 90 dite nuk do te çojë automatikisht ne penalizimin tuaj, nese ju adresoni kete situate prane autoriteteve respektive te qytetit dhe landit ne te cilin po qendroni, ne kohe dhe para skadimit te afatit te udhetimit per 90 dite.  

Shume e Rendesishme:

Njoftim-Konsullata e mbyllur në datat 16-31 mars-shkak koronavirusi

Albanian

Të nderuar qytetarë!
Ju vemë në dijeni se në vijim të situatës së jashtëzakonshme të përhapjes së koronavirusit në Gjermani, si dhe të masave tepër të veçanta të ndërmarra nga qeveria e Landit të Bavarisë mbi kufizimin dhe mospërhapjen në popullatë të këtij virusi të rrezikshëm për jetën, Konsullata e Përgjithshme e RSH-së në Mynih, pezullon të gjitha takimet me publikun, prej datës 16 mars deri në 31 mars 2020!

Njoftim-Konsullata e Mbyllur-Festa Zyrtare

Albanian

TË NDERUAR QYTETARË!
Ju njoftojmë se Konsullata e Përgjithshme e Republikës së Shqipërisë qëndron e mbyllur në datat si vijon:
  
15 Mars - Dita e Verës*
22 Mars -  Dita e Novrusit*
10 prill - Karfreitag
13 Prill - Pashkët Katolike*
20 Prill - Pashkët Ortodokse*
 
* Në raste kur festat bien në ditët e pushimit javor (e shtunë e djelë), dita e hënë është ditë pushimi. 

Mesha në përkujtim të viktimave të tërmetit- Mynih

Albanian

Nga komuniteti katolik shqiptar në Mynih, Gjermani, me nismën e ndërmarrë nga dom Albert Kristanë, në datën 8 dhjetor 2019, u mbajt Mesha në përkujtim të viktimave të tërmetit që goditi Shqipërinë. Dom Albert Kristanë i bëri thirrje komunitetit për t‘u solidarizuar dhe mbledhur ndihma financiare, për të dëmtuarit nga kjo tragjedi.

Aktivitet solidariteti për viktimat e tërmetit -Shtutgart

Albanian

Në Shtutgart të Landit Baden-Würtemberg, Gjermani u organizua një aktivitet solidariteti për viktimat e tërmetit të 26 nëntorit, nga Qendra e Kulturës Shqiptare në këtë qytet. Nga kontributet e komunitetit shqiptar, antarë të kësaj Qendre, janë mbledhur mbi 28,000 mijë EUR si ndihmë për këtë tragjedi. Ndihma e mbledhur financiare është hedhur në një nr. llogarie të Caritas-it gjerman, i cili nga ana e tij do ja percjellë Caritas-it në Shqipëri.

Ditë Zie Kombëtare - Libri i Ngushëllimeve

Albanian

Të nderuar bashkëkombas!

Me Vendim të Këshillit të Ministrave të RSH, dita e nesërme datë 27 nëntor 2019, shpallet Ditë Zie Kombëtare. Flamuri shtetëror do të ulet në gjysëm shtize dhe në orën 12.00 do të mbahet 1 minutë heshtje, në përkujtim të viktimave që humbën jetën nga tërmeti i datës 26 nëntor.

Libri i Ngushëllimeve do të hapet në ambjentet e Konsullatës, në datë 27 nëntor nga ora 14.00-16.00 dhe në datë 28 nëntor nga ora 12.00-14.00.

Aktiviteti kulturor „Ditët Shqiptare në Bavari“

Albanian

Konsullata e Përgjithshme e RSH në Mynih, hap aktivitetin kulturor „Ditët Shqiptare në Bavari“ me Sopranon e shquar shqiptare me famë botërore, Ermonela Jaho, Mezzo-Sopranon Flaka Goranci dhe Pianistin Ausilio Mehmeti.

Pages

Adresa

Konsullata e Përgjithshme e Republikës së Shqipërisë
München / Germany
Ehrenbreitsteiner strasse 28, 2 OG, 80993 München

Tel / Fax

Tel:+49 (0) 8992284522
+49 (0) 8992284524
Fax: +49 (0) 8992284523
Raste emergjente nr.
Tel: +4915237913997​

Orari zyrtar

E Hënë - e Premte
09:00-14:00