Articles

TAKIM I AMBASADORIT FILO ME MINISTRIN E PUNEVE TE JASHTME PROF.DR.SRDJAN DARMANOVIC

Albanian

Ministri i Punëve të Jashtme të Malit të Zi, prof. Dr. Srdjan Darmanovic priti Ambasadorin e Republikës së Shqipërisë në Mal të Zi, Ernalja Filo.
Ambasadori Filo përgëzoi Ministrin Darmanovic për emërimin e tij dhe tha se marrëdhëniet miqësore dhe të bashkëpunimit midis dy vendeve janë një shembull i fqinjësisë së mirë në rajon. Ai gjithashtu përcolli gatishmërinë e Qeverisë së Republikës së Shqipërisë që të vazhdojë të punojë në promovimin e mëtejshëm të marrëdhënieve të përgjithshme, me theks të veçantë në fushat ku ka potencial për përmirësimin e mëtejshëm të bashkëpunimit.

Festohet në Mal të Zi Dita e Pavarësisë së Republikës së Shqipërisë

Albanian

Festohet Dita e Pavarësisë në Mal të Zi
 

Bienalja e 18-te e Mesdheut per Artistet e Rinj

Albanian

Të nderuar bashkëkombas,
Të dashur miq të Shqipërisë
Rrjeti BJCEM dhe Ministria e Kulturës shpallin hapjen e thirrjes së Bienales së 18-të së Mesdheut për Artistët e Rinj, një event internacional dhe multidisiplinar, që do të zhvillohet në Tiranë dhe Durrës, nga 4 deri më 9 maj 2017. Ekspozitat do të jenë të hapura për publikun deri më 28 maj 2017. Bienalja do të sjellë së bashku në Shqipëri rreth 230 artistë nga vendet Euro-Mesdhetare.

Prezantohen dy nismat e qeverise shqiptare: Samiti i Diaspores dhe E-Konsullata

Albanian

Për t’u mbledhur dhe shkëmbyer mendime në kryeqytetin e Shqipërisë.
Në ambjentet e Ambasadës së Republikës së Shqipërisë në Podgoricë, përfaqësues të degëve të atyre shoqatave të diasporës nga Mali i Zi që zhvillojnë aktivitetin e tyre në SHBA dhe vende të tjera, patën rastin të njihen nga afër me materialet informuese mbi dy nismat më të fundit të Qeverisë Shqiptare: Samiti i Parë i Diasporës në Tiranë (18-20 nëntor 2016) dhe Aplikacioni E-Konsullata (në ndihmë të shtetasve shqiptar, kudo që ndodhen nëpër botë, përmes shërbimeve dhe njoftimeve të ndryshme).

Ministri i Punëve të Jashtme Ditmir Bushati bisedon me përfaqësuesit e koalicioneve të partive politike shqiptare në Malin e Zi.

Albanian

Ministri i Punëve të Jashtme Ditmir Bushati priti sot në takim përfaqësuesit e koalicioneve të partive politike shqiptare në Malin e Zi.
Biseda u fokusua mbi gjendjen e shqiptarëve në Malin e Zi, si dhe u shkëmbyen pikëpamje mbi avancimin e të drejtave të tyre në funksion të përmirësimit të gjithanshëm të nivelit të jetesës.

Homazhe në nderim të akademikut dhe piktorit të shquar nga Malësia, Gjelosh Gjokaj

Albanian

Më datën 1 tetor 2016, në qendrën mortore “Malësia”, u zhvilluan homazhe në nderim të akademikut dhe piktorit të shquar nga Malësia, Gjelosh Gjokaj. Me këtë rast, përfaqësues të Ambasadës bënë homazhe dhe vendosën një kurorë me lule pranë arkivolit në shenjë kujtimi dhe respekti për këtë personalitet të madh të kulturës kombëtare shqiptare.

Përurimi i 15 vëllimeve të projektit “Eposi i Kreshnikëve” në 5 shtete të Ballkanit 2012-2016

Albanian

Në ambientet e QKI Malësia në Tuz, me nismën e SHKA “Rapsha” dhe në bashkëpunim me Institutin Albanologjik të Prishtinës u zhvillua aktiviteti me rastin e përurimit të 15 vëllimeve të projektit “Eposi i Kreshnikëve” në 5 shtete të Ballkanit 2012-2016 . Në panelin e organizuar me këtë rast folën Prof. asoc. Dr. Bashkim Lajçi nga Prishtina, Dr. Bahri Brisku nga Ulqini, Dr. Ismail Doda nga Ulqini si dhe krijuesi i projektit, Prof. Dr. Zymer U. Neziri.

TAKIM I AMBASADORIT FILO ME SEKRETARIN E SHTETIT ALEKSANDAR ANDRIJA PEJOVIC

Albanian

Ambasadori i Shqipërisë në Mal të Zi, Ernal Filo, u takua sot me Sekretarin e Shtetit për Integrimin Evropian dhe Kryenegociatorin, Ambasadorin, Aleksandër Andrija Pejovic.

TAKIMI I MINISTRAVE TË JASHTËM TË BE-së DHE VENDEVE KANDIDATË NË BRATISLAVË

Albanian

Në takimin periodik të Ministrave të Jashtëm të BE-së dhe vendeve kandidate në Bratislavë, diskutova mbi ecurinë e reformave të ndërmarra nga Shqipëria në fush...ën e sundimit të së drejtës, të cilat kanë ndikim jo vetëm në procesin e demokratizimit dhe integrimit europian, por edhe në çështjet e sigurisë.

Pages

Adresa

Ambasada Shqiptare
Bulevar Dzordza Vashingtona br.98
Capital Plaza, 81000 Podgorica Montenegro

Tel / Fax

Tel: +38220671772
Fax: +38220671772
Emergjencat: +382 67 288 757

E-MAIL

embassy.podgorica@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00