Articles

Shqipëria dhe Mali i Zi : partneritet për zhvillim

Albanian

Më datë 3 prill, Kryeministri Edi Rama zhvilloi një vizitë zyrtare në Mal të Zi me ftesë të homologut të tij, Kryeministrit Dusko Marković. Në këtë vizitë, Kryeministri Rama shoqërohej nga Ministri i Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati.

Vizitë pune e Ministres për Inovacionin dhe Administratën Publike, znj. Milena Harito, në Mal të Zi

Albanian

Përmirësimi i administratës publike, angazhimi për shërbim, veçanërisht në nivel lokal si dhe në fushën e "e-government", me qëllim përmirësimin e aftësisë konkurruese të ekonomisë dhe cilësisë së jetës, si një nga sfidat kryesore të procesit të integrimit evropian, ishin temat kryesore që një delegacion i kryesuar nga Ministrja për Inovacionin dhe Administratën Publike, znj.

Takim me Kryetarin e Parlamentin të Malit të Zi, z. Ivan Brajovic.

Albanian

Takim me Kryetarin e Parlamentit të Malit të Zi, Ivan Brajovic.
Gjatë bisedës vlerësuam dhe ramë dakord se të dy vendet në vazhdimësi kanë zhvilluar marrëdhënie miqësore të bazuara në parimet e besimit dhe respektit reciprok. Fakti që mes dy vendeve tona nuk ka çështje të hapura, ka rëndësi të madhe për zhvillimin e mëtejshëm të bashkëpunimit të përgjithshëm dhe forcimin e stabilitetit rajonal.

Shërbimi Konsullor Online

Albanian

Shërbimet Konsullore Online

Kjo platformë ofron procedurat e automatizuara dhe dixhitalizimin e të gjitha shërbimeve konsullore

Takim me Kryetarin e Komisionit për Marrëdhëniet Ndërkombëtare dhe Emigrantët në Parlamentin e Malit të Zi, z. Andrija Nikolic.

Albanian

Për një bashkëpunim më intensiv ndërparlamentar.
Ambasadori, z. Ernal Filo zhvilloi sot një takim me Kryetarin e Komisionit për Marrëdhëniet Ndërkombëtare dhe Emigrantët në Parlamentin e Malit të Zi, z. Andrija Nikolic.
Bashkëbiseduesit vlerësuan marrëdhëniet shumë të mira dhe miqësore midis dy vendeve tona në të gjitha fushat si dhe rolin që luajnë parlamentet respektive në konsolidimin e bashkëpunimit.

SHERBIMI KONSULLOR ONLINE

Albanian

Shërbimi Konsullor Online.
Ambasada e Republikes se Shqiperise ne Mal te Zi ju njofton se çdo qytetar qe kerkon te perdore nje nga sherbimet konsullore te listuara ne portalin e MPJ-se SHKO, nuk ka nevoje te paraqitet ne zyren konsullore ketu ne Ambasade, por, qe nga data 16 janar 2017, mund te aplikoje online.
Duke uruar qe permes kesaj praktike do te kurseni kohe dhe shpenzime, Ambasada ne Mal te Zi mbetet gjithnje ne dispozicionin Tuaj.

Ju faleminderit

SHKO në smartphone/kompjuterin tuaj.

Albanian

#SHKO – Shërbimi Konsullor Online, tashmë në smartphone/kompjuterin tuaj #ReformaKonsullorehttp://www.punetejashtme.gov.al/…/sherbimet-konsullore-onli…

Shërbimi Konsullor Online

Albanian

SHKO është projektuar që të lehtesojë punën e çdo përfaqësie dhe shërbimet ndaj qytetarëve shqiptarë që jetojnë jashtë vendit.

Ministri Bushati priti Ministrin e Punëve të Jashtme të Malit të Zi Srđan Darmanović

Albanian

Ministri i Punëve të Jashtme Ditmir Bushati priti sot në takim Ministrin e Punëve të Jashtme të Malit të Zi Srđan Darmanović, i cili po zhvillon një vizitë në Tiranë.
Ministri Bushati shprehu kënaqësinë që vizitën e parë pas marrjes së detyrës homologu malazez po e zhvillon pikërisht në Tiranë, çka është një tregues i marrëdhënieve shumë të ngushta fqinjësore dhe i rëndësisë që të dy vendet i kushtojnë thellimit të këtij bashkëpunimi.

PERSHENDETJA ME RASTIN E FESTAVE TE FUNDVITIT

Albanian

Të nderuar bashkëkombas,
Të dashur miq, motra dhe vëllezër,
Në emër të stafit të Ambasadës së Republikës së Shqipërisë në Mal të Zi, ju uroj nga zemra Gëzuar Festat e fundvitit. Shëndet, mbarësi për Ju dhe familjet Tuaja në vitin e ri 2017, si dhe suksese në të gjitha drejtimet.

Pages

Adresa

Ambasada Shqiptare
Bulevar Dzordza Vashingtona br.98
Capital Plaza, 81000 Podgorica Montenegro

Tel / Fax

Tel: +38220671772
Fax: +38220671772
Emergjencat: +382 67 288 757

E-MAIL

embassy.podgorica@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00