Articles

Ekspozita fotografike "Colours of Albania" ne Ulqin - 28 Mars 2019

Albanian

Ekspozita fotografike "Colours of Albania" ne Ulqin - 28 Mars 2019

Ekspozitë fotografike në Ulqin

Albanian

Ne datat 18-20 mars, ne Budva, zhvilloi punimet Konferenca e Kryetareve te Kuvendit te Nismes Adriatiko Joniane. Ne kete Konference morri pjese edhe Kryetari i Kuvendit te Shqiperise, z. Gramoz Ruci.

Albanian

Ne datat 18-20 mars, ne Budva, zhvilloi punimet Konferenca e Kryetareve te Kuvendit te Nismes Adriatiko Joniane. Ne kete Konference morri pjese edhe Kryetari i Kuvendit te Shqiperise, z. Gramoz Ruci.
Gjate qendrimit ne Budva, Kryetari i Kuvendit te RSH pershendeti punimet e Konferences dhe zhvilloi nje takim te vecante me Kryetarin e Kuvendit te Malit te Zi, z. Ivan Brajovic. Gjate takimit u vleresuan marredheniet shume te mira midis te dy vendeve, bashkepunimi nderpalamentar, vizitat e ndersjellta dhe perspektiva europiane e te dy vendeve tona.

Ministri në Detyrë Cakaj në takimet me faktorin politik shqiptar në Malin e Zi - Zgjedhjet në Tuz, mesazh i shkëlqyer i bashkimit të shqiptarëve.

Albanian

Ministri në Detyrë Cakaj në takimet me faktorin politik shqiptar në Malin e Zi - Zgjedhjet në Tuz, mesazh i shkëlqyer i bashkimit të shqiptarëve.
Gjatë vizitës në Malin e Zi, Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme Gent Cakaj, zhvilloi edhe një takim me të gjithë përfaqësuesit e faktorit politik shqiptar në vendin fqinj.

Ne datat 7 dhe 8 Mars 2019, Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme Gent Cakaj, zhvilloi nje vizitë zyrtare në Malin e Zi

Albanian

Ne datat 7 dhe 8 Mars 2019, Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme Gent Cakaj, zhvilloi nje vizitë zyrtare në Malin e Zi, ku u prit ne takime nga Ministri i Jashtem Srdan Darmanovic, Zevendes Kryetari i Kuvendit Genc Nimanbegu dhe Presidenti Millo Gjukanovic. Në takime u vlerësia bashkëpunimi intensiv me Malin e Zi, si një partner të rëndësishëm, aleat në NATO dhe në procesin e anëtarësimit në BE.

GËZUAR 7 MARSIN, DITËN E MËSUESIT

Albanian

7 marsi është një ditë e shënuar për mësuesinë kombëtare,  brenda dhe jashtë Shqipërisë. Sepse, mësonjëtorja e parë shqipe, ndonëse u hap në vitin e largët 1887 në qytetin e Korçës, ajo shërbeu si dallëndyshja e parë udhërrëfyese e rrugës së gjatë të arsimit shqip, shtruar me sakrifica të mëdha të jetës dhe punës, me gjak e djersë, që nga rilindësit e deri te fisnikëria e arsimdashësve të ditëve tona. Sakrifica të atyre mësuesve që i rrinë besnik profesionit të tyre të shtrenjtë dhe të adhuruar për mijëra e mijëra vogëlushë, të rinj e të reja.

Takim i ambasadorit Ridi Kurtezi dhe kryetarit të Podgoricës, Ivan Vukoviç. Angazhuar për të rritur më tej bashkëpunimin e mirë mes Tiranës dhe Podgoricës

Albanian

Takim i ambasadorit Ridi Kurtezi dhe kryetarit të Podgoricës, Ivan Vukoviç. Angazhuar për të rritur më tej bashkëpunimin e mirë mes Tiranës dhe Podgoricës.

Ekspozita solemne e grafikave të GJELOSH GJOKAJ, e hapur nga Ambasadori i Republikës së Shqipërisë Z. Ridi Kurtezi.

Albanian

Me datën 12.02.2019, në QKI „Malësia“ në Tuz,  u hap Ekspozita solemne e grafikave të
GJELOSH GJOKAJ, të cilën e hapi  Ambasadori i Republikës së Shqipërisë Z. Ridi Kurtezi.
Kjo ekspozitë organizohet në bashkëpunim me IP „Muzetë dhe galeritë“ e Podgoricës.

Fjala përshëndetëse e Ambasadorit Z.Ridi Kurtezi:

Në datat 20-22 Janar 2019, Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta, vizitoi zyrtarisht Malin e Zi.

Albanian

Në datat 20-22 Janar 2019, Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta, vizitoi zyrtarisht Malin e Zi. Kjo vizitë ishte një tjetër moment i rëndësishëm dhe vertëtim i marrëdhënieve të shkëlqyera mes dy vendeve tona dhe një impuls i ri që këto marrëdhënie të forcohen më tej. 
Gjatë takimit me Presidentin Milo Gjukanovic, por edhe me Kryeparlamentarin Brajovic dhe Kryetarin Markovic, Presidenti Ilir Meta deklaroi se forcimi i marrëdhënieve dypalëshe, bashkëpunimi rajonal dhe kursi euroatlantik i rajonit, është interes i përbashkët.

E gjithë vëmendja për Diasporën

Albanian

Për të gjithë të interesuarit që dëshirojnë të bëhen pjesë e Samitit të Dytë të Diasporës, që zhvillohet në Tiranë në datë 28 shkurt deri në 2 mars, mund të bëni regjistrimin “on-line” në link-un: samiti.diaspora.gov.al/regjistrohu-ne…
#diasporashqiptare #unëjamshqiptar #SamitiDiasporës2

Pages

Adresa

Ambasada Shqiptare
Bulevar Dzordza Vashingtona br.98
Capital Plaza, 81000 Podgorica Montenegro

Tel / Fax

Tel: +38220671772
Fax: +38220671772
Emergjencat: +382 67 288 757

E-MAIL

embassy.podgorica@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00