Articles

Dita e Kulturës Shqiptare në Universitetin e Kuvajtit

Albanian

02.06.2015 Ambasada shqiptare në Kuvajt në bashkëpunim me Kolegjin e Shkencave Sociale të Universitetit të Kuvajtit, organizoi dje Ditën e Kulturës Shqiptare. Aktiviteti u ndoq nga shumë studentë, profesorë të fakultetit si dhe anëtarë të komunitetit shqiptar që jetojnënë Kuvajt. Audienca tregoi interes në video prezantimin “Shqipëria për tu zbuluar dhe dashuruar”, si dhe në diskutimin e lirë me ambasadorin shqiptar, SHTZ. Kujtim Morina dhe dekanin e këtij fakulteti, Dr. Abdul Redha Assiri.

Shqipëria heq vizat për qytetarët kuvajtjanë

Albanian

Deklaratë për shtyp nga ambasada shqiptare në Kuvajt  Më datë 21.01.2015 qeveria shqiptare mori vendimin për heqjen e vizave për qytetarët e Shtetit të Kuvajtit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe. Ky vendim hyri në fuqi me datë 02.02.2015. Pra, kjo do te thotë që shtetasit kuvajtjane mund të udhëtojnë në Shqipëri vetëm me mjetin e identifikimit, pasaportë. Ata mund të qëndrojnë në Shqipëri për një periudhe kohore deri në 90 ditë brenda 6 muajve. Ky vendim u mor menjëherë pas vizitës së Kryeministrit të Shqipërisë, ShTZ.

Pesë artistë shqiptarë në një ekspozitë në Kuvajt

Albanian

“Reflektime nga Shqipëria” ishte titulli i ekspozitës së pikturave të pesë artistëve shqiptarë në Kuvajt. Kjo ekspozitë u organizua nga ambasada shqiptare në bashkëpunim me Këshillin Kombëtar të Kulturës, Arteve dhe Letrave të Kuvajtit dhe Galerisë Kombëtare të Arteve të Shqipërisë. Eskpozita u organizua si pjesë e Festivalit Al-Qurain në Kuvajt dhe do të qëndrojë e hapur deri më datë 17 janar 2015. Të pranishëm në ceremoninë e hapjes ishin Sekretari i Përgjithshëm i KKKAL, z. Ali Johua, drejtori i GKA, z.

Pritja për Festën Kombëtare

Albanian

30 nëntor 2014 Ambasada shqiptare në Kuvajt, me rastin e Festën Kombëtare, organizoi një pritje për Trupin Diplomatik në Shtetin e Kuvajtit dhe të ftuar të tjerë në ambjentet e “Symphony Style Hotel”. Ambasadorët dhe diplomatë të tjerë të akredituar në Kuvajt, autoritete kuvajtjane dhe biznesmenë, anëtarë të komunitetit shqiptar që jetojnë në Kuvajt dhe miq të ndryshëm morën pjesë në këtë aktivitet.

Shqipëri- Kuvajt, nënshkruhen katër marrëveshje

Albanian

Kryeministri Edi Rama, gjatë vizitës zyrtare në Shtetin e Kuvajtit, zhvilloi një sërë takimesh të rëndësishme me krerët më të lartë të institucioneve të vendit pritës.

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë viziton Kuvajtin

Albanian

Kryetari i Kuvendit të Shqipërise Sh.T.Z. Ilir Meta zhvilloi një vizitë zyrtare në Kuvajt më 8-11 Qershor 2014.Gjatë kësaj vizite ai u takua me Emirin e Shtetit te Kuvajtit Lartesinë e Tij Sheik Sabah Al-Ahmad Al-Jaber Al-Sabah, me Kryeministrin Lartesine e Tij Sheik Jaber Mubarak Al-Hamad Al-Sabah, Me Zv. Kryeministrin dhe Ministrin e Puneve te Jashtme Sheik Sabah Khaled Al-Hamad Al-Sabah etj. 

Shqipëria aspiron bashkëpunim më të ngushtë me Kuvajtin – Zv. Kryeministri i Shqipërisë Peleshi

Albanian

Kuvajti i jep rëndësi shtimit të lidhjeve tregtare me Shqipërinë, u shpreh Zv. Kryeministri dhe Ministri i Tregtisë dhe Industrisë Abdulmohsen Al-Madaj, pasi u takua të martën në Kuvajt, me Zv.Kryeministrin e Shqipërisë z.Niko Peleshi. Kuvajti, për më tepër, tha Al-Madaj, pret edhe vizitën e Kryeministrit të Shqipërisë në shtator, ku edhe do të nënshkruhen disa marrëveshje tregtare me Kuvajtin.

Zbuloni Natyren e Shqiperise

Albanian

‘’Parqet në Harkun Dinarik’’ është një nismë e Fondit Botëror për Jetën e Egër(WWF) që synon të krijojë një platformë për zonat e mbrojtura në Shqipëri, BosnjeHercegovinë, Serbi, Mal të Zi, Kroaci, Kosovë, Maqedoni, Slloveni. Menaxherët ezonave të mbrojtura të këtyre tetë vendeve të Ballkanit Percndimor do të shkëmbejnëeksperiencat dhe do të punojnë në një rrjet të përbashkët për ruajtjen e natyrës.Ata do takohen për të fituar njohuri dhe diskutuar mbi çështjet e rëndësishme përzonat e mbrojtura si integrimi në Bashkimin Evropian, turizmi i qëndrueshëm dhendryshimet klimatike.

Sezoni veror pa viza në Shqipëri

Albanian

20 maj, 2014   Ambasada shqiptare në Shtetin e Kuvajtit ju bën me dije se qeveria e Republikës së Shqipërisë ditët e fundit ka nxjerrë vendimin për lëvizjen e lirë pa viza në Shqipëri për sezonin veror, përkatësisht nga data 25 maj deri më 30 shtator të vitit 2014. Në këtë vendim përfitojnë qytetarët e Kuvajtit, Katarit, Arabisë Saudite, Emirateve të Bashkuara Arabe, Omanit, Rusisë dhe Moldavisë. Ata mund të udhëtojnë pa vizë në Shqipëri dhe të qëndrojnë deri në 90 ditë brenda afatit të sipërpërmendur. Ky është viti i tretë që qeveria shqiptare nxjerr këtë vendim.

Invitation to the 2-stage contest of Branding Albania

Albanian
Ministry of Urban Development and Tourism

Dear ____ The Government of Albania is launching Branding Albania, an international, 2-stage contest on the concept and strategy of a nation branding campaign.

Pages

Adresa

Ambasada Shqiptare
Salam Area, Block 7 Street 717
Villa 4, P.O.Box. 3090
Safat-13031, Shteti i Kuvajtit

Tel / Fax

Tel: +965 2524 0627
Fax: +965 2524 0628
Nr. i emergjences: +96594048219

E-MAIL


embassy.kuwait@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E enjte
08:00 - 16:00