Articles

Mësimi i gjuhës shqipe me tekst të unifikuar në të gjitha shkollat e Shqipërisë dhe Kosovës, falë Abetares së Përbashkët Unike

Albanian

Abetarja e Përbashkët Unike, zotim i përbashkët i dy qeverive të Shqipërisë dhe Kosovës, është jetësuar tashmë në një tekst të shumëpritur për nxënësit shqiptarë të Shqipërisë, Kosovës e kudo ata ndodhen, i cili u përurua sot në një event të posaçëm në kryeqytet, në vigjilje të vitit të ri shkollor.
Abetarja e re, e cila  ndryshon nga tekstet e mëparshme, në planin e metodave të integrimit, të leximit dhe të shkrimit, vjen për herë të parë edhe në versionin dixhital, që lehtëson ndjeshëm punën e mësuesve e të prindërve dhe ndihmon në mënyrë cilësore nxënësit. 

Kosova mikpret tryezën e përbashkët të dy qeverive në mbledhjen e tyre të radhës

Albanian

Mbledhja e përbashkët e radhës mes dy qeverive Shqipëri-Kosovë, u zhvillua sot në Prishtinë, nën bashkëdrejtimin e Kryeministrit Edi Rama dhe Kryeministrit Albin Kurti, si dhe me pjesëmarrjen e ministrave, anëtarë të kabineteve respektive.
Më herët, Kryeministri Edi Rama dhe delegacioni që e shoqëronte u prit në  një ceremoni zyrtare nga Kryeministri i Republikës së Kosovës Albin Kurti.
Në nisje të mbledhjes së përbashkët, kryeministri Edi Rama dhe Kryeministri Albin Kurti mbajtën një fjalë përshëndetëse:

Kryetarja e Kuvendit, znj. Lindita Nikolla, zhvilloi një vizitë në Gjakovë.

Albanian

Kryetarja e Kuvendit, znj. Lindita Nikolla, zhvilloi një vizitë në Gjakovë. 
Kryetarja e Kuvendit, znj. Lindita Nikolla, më 11 mars zhvilloi një vizitë në Gjakovë. Gjatë kësaj vizite Kryetarja Nikolla shoqërohej nga Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi, dhe drejtuesi i zyrës për koordinimin e marrëdhënieve dypalëshe mes Shqipërisë dhe Kosovës, Gentian Sala.

Gjatë vizitës së punës në Prishtinë, anëtarët e Komisionit për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut, të kryesuar nga Kryetarja, znj. Klotilda Bushka, dhe Zëvendëskryetarja, znj. Dhurata Çupi, zhvilluan një takim në Fakultetin J

Albanian

Gjatë vizitës së punës në Prishtinë, anëtarët e Komisionit për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut, të kryesuar nga Kryetarja, znj. Klotilda Bushka, dhe  Zëvendëskryetarja, znj. Dhurata Çupi, zhvilluan një takim në Fakultetin Juridik të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”.
Anëtarët e Komisionit u pritën nga Dekani i Fakultetit, Prof.Ass.Dr.Avni Puka, Prodekanët dhe profesorë të Fakultetit Juridik.

Leje Qëndrimi biometrike 5-vjeçare të rinovueshme pa afat, ministri Çuçi dorëzon kartat e para për dy të rinj nga Kosova që punojnë në Tiranë: Aplikim online dhe pa dokumente shtesë

Albanian

Pas marrëveshjes mes dy qeverive Shqipëria ka nisur tashmë me lëshimin e Lejeve të Qëndrimit Biometrike për shqiptarët e Kosovës që jetojnë në vendin tonë. Dy kartat e para iu dorëzuan Aritës dhe Kushtrimit, dy të rinj nga Kosova që punojnë në Tiranë. Dokumenti biometrik 5-vjeçar i rinovueshëm pa afat është i pajisur me të gjithë elementët e sigurisë dhe shërben gjithashtu edhe si një Leje Pune. Procedurë aplikimi online, tërësisht e lehtësuar dhe pa dokumente.

MPJD dhe MEPJ përmbyllin me sukses konkursin "Colours of Albanians 2022"

Albanian

Konkursi i fotografisë "Colours of Albanians" është përmbyllur sot në Prishtinë me ceremoninë solemne për ndarjen e 10 çmimeve fituese
Konkursi që bëri hapjen në Shqipëri me 26 nëntor, është finalizuar në Kosovë pikërisht sot në shënimin e ditës së Pavarësisë së Kosovë.

Mbi 5 mijë fotografi kanë qenë pjesë e konkursit që për herë të parë ishte organizim i përbashkët mes Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës dhe Ministrisë për Evropë dhe Punë të Jashtme e Shqipërisë.

MPB ka shpërndarë lejeqëndrimet e para me afat pesë vjeçar

Albanian

Ministri i Punëve të Brendshme, z. Xhelal Sveçla ka shpërndarë lejeqëndrimet e para me afat 5 vjeçar për shtetasit e Republikës së Shqipërisë.

Kryeministrit Rama me studentë të Marrëdhënieve Ndërkombëtare, në Universitetin e Prishtinës

Albanian

Bisedë e Kryeministrit Rama me studentë të Marrëdhënieve Ndërkombëtare, në Universitetin e Prishtinës: 
Përshëndetje të gjithëve! Përpara sesa të niseshim, mora një email nga organizata, ia kalova kabinetit dhe u thashë shikoni mundësinë që ta organizojmë këtë takim. Nuk jua fsheh që kishte shumë skepticizëm dhe përgjithësisht këshilla ishte “pse me shku dhe me rreziku atje”. Por unë i kam qejf rreziqet, kështu që jam këtu.
Faleminderit për ftesën dhe praninë tuaj këtu.

Prishtinë, konferenca e përbashkët Rama-Kurti

Albanian

Konferenca e përbashkët për mediat në Prishtinë e Kryeministrit Edi Rama dhe Kryeministrit të Republikë së Kosovës, Albin Kurti:
Shtator 2021
Kryeministri Albin Kurti: Të nderuar gazetarë, zonja dhe zotërinj, unë sot jam shumë i nderuar dhe i gëzuar me vizitën e Kryeministrit të Republikës së Shqipërisë, Zotit Edi Rama dhe kabinetin e ri në fillim të mandatit të ri, për çfarë e uroj edhe njëherë, duke i dëshiruar shumë suksese e të arritura.

Kryetarja e Kuvendit, znj. Lindita Nikolla, vizitë zyrtare në Kosovë.

Albanian

Kryetarja e Kuvendit, znj. Lindita Nikolla, ishte sot në një vizitë zyrtare në Kosovë, e para  vizitë jashtë vendit e Kryetares së Kuvendit, pas zgjedhjes në këtë detyrë.

Pages

Adresa

Ambasada Shqiptare
Qyteza Pejton, Rruga Mujo Ulqinaku
18 Prishtine

Tel / Fax

Tel. + 383 38 248208
Fax. + 383 38 248 209
Nr. i emergjences:+383 45 618 618

E-MAIL

embassy.pristina@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 16:30