Articles

Takim me përfaqësuesin e MPJ për Stambollin

Albanian

Në takimin e radhës me përfaqëuesin e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Turqisë në Stamboll, Ambasadorin Mehmet Dönmez, u shqyrtua intensifikimi i bashkëpunimit dhe bashkërendimi ynë i mëtejshëm. Gjithashtu, shprehëm mirënjohjen për mbështetjen e z. Dönmez në mbarëvajtjen e funksionimit të aktivitetit të përfaqësisë sonë.

Ministri i Punëve të Brendshme Z. Tahiri takon homologun Z. Gyler

Albanian

Ministri i Punëve të Brendshme, Z. Saimir Tahiri, ka zhvilluar një vizitë zyrtare në Turqi, me ftesë të homologut të tij turk, Muammer Gyler. Bisedimet dypalëshe janë fokusuar te ndihma që policia turke do t’i japë asaj shqiptare, me synim rritjen e efikasitetit për rivendosjen e rendit dhe qetësisë publike, si dhe luftën kundër krimit të organizuar dhe trafiqeve të paligjshme.

Takim me kryetarin e Bashkisë së Bayrampaşa-së

Albanian

Konsulli i Përgjithshëm me Drejtorin e Qëndrës Kulturore të Kosovës vizituan kryetarin e Bashkisë së Bayrampaşa-së, z. Atila Aydiner, ku trajtuan çështje të bashkëpunimit kulturor të vendeve tona.

Vazhdon bashkëpunimi i ngushtë me Drejtorinë e Policisë së Stambollit

Albanian

Konsulli i Përgjithshëm dhe Oficeri i Kontaktit i Policisë së Shtetit vizituan Departamentin e Marrëdhënieve me Jashtë të Policisë së Stambollit, në kuadër të intensifikimit të mëtejshëm të bashkëpunimit e bashkërendimit në çështje specifike.best antivirus software

Ministri Bushati pret Ministrin Davutoglu

Albanian

Sot, Ministri i Punëve të Jashtme, z. Ditmir Bushati, priti në një takim, homologun turk, z.

Ministri Bushati pret Ministrin Davutoglu

Albanian

Sot, Ministri i Punëve të Jashtme, z. Ditmir Bushati, priti në një takim, homologun turk, z.

Shkëmbim eksperience dhe bashkëpunim intensiv ndërmjet Konsullatave të Shqipërisë dhe Kosovës në Stamboll

Albanian

Në ambientet e Konsullatës sonë u zhvillua një takim me pjesëmarrje të gjerë të personelit të Konsullatës së Përgjithshme të Republikës së Shqipërisë dhe Konsullatës së Përgjithshme të Republikës së Kosovës.
Gjatë këtij takimi vëllazëror u shkëmbyen eksperienca në kuadër të veprimtarisë së përditshme me fokus në veprimtarinë konsullore. Gjithashtu, u trajtuan ide të ndryshme në kuadër të bashkërendimit e bashkëpunimit të ngushtë mes dy përfaqësive.

Fillon transmetimi i lajmeve në gjuhën shqipe

Albanian

Televizioni Tek Rumeli TV, me qendër në Stamboll, fillon transmetimin e lajmeve të mbrëmjes në gjuhën shqipe, nga e hëna në të premte në orën 19.30 (me orën lokale).
essay writers
Gjithashtu, ky televizion ka filluar transmetimin e një cikli emisioni kulturor me muzikë shqiptare ku debuton grupi i mirënjohur “BESA”.

Konsulli i Përgjithshëm mori pjesë në festimet e Festës së Fitores.

Albanian

Lajmi-Konsulli i Përgjithshëm mori pjesë në festimet e organizuara nga autoritetet lokale në Stamboll, me rsatin e Festës së Fitores.

Kursi i Gjuhës Shqipe

Albanian

Njoftohen të gjithë të interesuarit se, duke filluar nga mesi i muajit shtator 2013, në Qendrën Kulturore si motër të Kosovës, në Bayrampaşa, organizohen kurse të gjuhës shqipe.

Të interesuarit mund të kontaktojnë z. Qamil Bytyçi në adresën e mëposhtme:

E-mail: kamilbitis@gmail.com || kamilbitis@mynet.com

Tel: +90 532 693 35 24

Pages

Adresa

Adnan Saygun Cd. Uydu
Sk. Gündeş Apt. No:4/14 Ulus
Istanbul

Tel / Fax

Tel: +90 212 244 32 56
Fax: +90 212 244 32 38
Raste emergjente nr.
Tel: +90 539 506 04 17

E-MAIL

consulate.istanbul@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00
Veprime Konsullore
10:00 - 12:30