Articles

Ambasada e RSH në Izrael uron komunitetin shqiptaro-hebre shqiptarët që jetojnë në Izrael dhe kudo në botë Festen Kombetare!

Albanian

GEZUAR FESTAT E NENTORIT!

 

28 Nentori është një ditë shumë e veçantë për të gjithë ne shqiptarët brenda apo jashtë vendit, edhe për komunitetin shqiptaro hebre që jeton në Izrael. Eshtë Dita e Pavarësisë, Festa jone Kombëtare qe mbart vlera pozitive duke i bashkuar te gjithe rreth një identiteti të fortë kombëtar.

Takim virtual i AJC me Ambasadoret e Ballkanit ne Izrael

Albanian

Drejtorja e AJC/Jerusalem, Avital Leibovich organizoi nje takim virtual me Ambasadoret e Ballkanit te akredituar ne Izrael ku prezantoi analizen e saj mbi zgjedhjet presidenciale ne SHBA dhe implikimet e pritshme per Izraelin dhe rajonin e Lindjes se Mesme.

Ambassador Canaj në takim me Menaxherin e ELTA IAI Cyber Systems, z.Roi Shuposhnik!

Albanian

Ambasadori Canaj zhvilloi nje takim me Menaxherin e ELTA IAI Cyber Sytems Roi Shuposhnik me qellim trajtimin e ceshtjeve me interes te perbashket ne fushen e sigurise kibernetike. 

Ambasadori Canaj takim me Drejtoreshën e AJC/American Jewish Committee Jeruzalem Avital Leibovich

Albanian

Ambasadori Canaj takim në ambjentet e Ambasadës me Drejtoreshën e AJC/American Jewish Committee, Jeruzalem, Avital Leibovich.

 

Forumin Ballkanik kundër Antisemitizmit -hap i rendesishem i Shqiperise

Albanian

Kuvendi i Shqipërisë zhvilloi date 28 Tetor, Forumin Ballkanik kundër Antisemitizmit në një videokonferencë. Në këtë forum moren pjesë Sekretari i Shtetit të ShBA, Mike Pompeo dhe Presidenti i Parlamentit Evropian David Sassoli. Forumi kundër Antisemitizmit u organizua nga Kuvendi i Shqipërisë, në partneritet me Lëvizjen Kundër Anti-Semitizmit dhe Agjencinë për Hebrenjtë të Izraelit.

Kuvendi i Shqipërisë miratoi date 22 Tetor 2020 rezolutën “Për miratimin e përkufizimit të përdorshëm për antisemitizmin përcaktuar nga Aleanca Ndërkombëtare për Përkujtimin e Holokaustit"

Albanian

Kuvendi i Shqipërisë miratoi date 22 Tetor 2020 rezolutën “Për miratimin e përkufizimit të përdorshëm për antisemitizmin, përcaktuar nga Aleanca Ndërkombëtare për Përkujtimin e Holokaustit”, propozuar nga Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, dhe deputetja Blerina Gjylameti.
Rezoluta mbështetet në përcaktimin e kësaj Aleance, e cila bashkon qeveritë dhe ekspertët për avancimin e vlerave që përkujtojnë Holokaustin, sipas deklaratës së Stokolmit të vitit 2000.

Meta në “Mëngjesin e Lutjeve” të Jeruzalemit: Krenar për harmoninë ndërfetare unike model frymëzues për të gjitha vendet

Albanian

Presidenti i Republikës, Ilir Meta mori pjesë sot në takimin tradicional të “Mëngjesit të Lutjeve” të Jeruzalemit, të organizuar nën kujdesin e veçantë të presidentit të Izraelit, Reuven Rivlin, nëpërmjet një videokonference.
Në këtë takim të rëndësishëm, mori pjesë Sekretari Amerikan i Shtetit, Michael Pompeo, kryeministri i Izraelit Benjamin Netanyahu, si edhe shumë përfaqësues të lartë shtetërorë e personalitete politike nga vende të ndryshme.

Vleresohet nga Knesset nisma e Kuvendit te RSH dhe CAM per Forumin Ballkanik 2020

Albanian

Ambasadori Canaj u takua date 19 Tetor në Knesset, me Nën-Kryetarin e Knesset dhe njëherazi kryetar i Grupit parlamentar të Miqësisë, Izrael-Shqipëri, z. Hamed Amer. Në takim ishin të pranishëm Shai Cohen, Këshilltari diplomatik i Kryetarit të Parlamentit dhe  zv/Drejtori i Marrëdhënieve me Jashtë,  Dror Jaffe. Ambasadori Canaj falenderoi për ftesën dhe uroi z. Amer për rizgjedhjen e tij në postet e mësipërme.

2020 Forumi Ballkanik kunder Antisemitizmit 28 Tetor 2020

Albanian

Me iniciativë të Kryetarit të Grupit Parlamentar Socialist, Taulant Balla, Kuvendi i Shqipërisë do të zhvillojë një Forum Ballkanik për Luftën kundër Antisemitizmit. Forumi do të organizohet nga Parlamenti i Shqipërisë më 28 tetor në partneritet me Lëvizjen Kundër Antisemitizmit (CAM) dhe Agjencinë Hebraike për Izraelin.

Pages

Adresa

Ambasada Shqiptare
Laz-Rom Building, 11 Tuval Street,
Ramat Gan 5252226, Israell

Tel / Fax

Tel: 00972 03-5465866
Fax: 00972 03-6883314
Cel: 00972 (0) 54 904 2813
Nr. i emergjences: 00972 (0) 54 904 2813

E-MAIL

embassy.telaviv@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E Diel - E Enjte
9:00- 17:00