Articles

Promovimi i Turizmit

Albanian

TS Tours për afro 6 vite rradhazi ka organizuar vizita në Shqipëri për grupe turistësh hungarezë. Ambasadori Spasse zhvilloi një takim me Administratorin e Përgjithshëm të agjencisë, z. Laszlo Erdos, për të diskutuar mbi bashkëpunimin gjatë sezonit të ardhshëm turistik dhe mbi pjesëmarrjen e mundshme të Shqipërisë në Panairin e Budapestit për Turizmin, i cili do të zhvillohet në shkurt të vitit të ardhshëm.

Ekipi i Partizanit në Budapest

Albanian

Vajzat e Partizanit luajtën me dinjitet përballë atyre të Vasas Obuda, por fusha e huaj ka rol të rëndësishëm në një ndeshje sportive. Besojmë se në Tiranë Partizani do ta përmbysë rezultatin. Forca Partizani!

Ekipi i Partizanit do të ndeshet me Vasas Óbuda të Hungarisë

Albanian

Te nderuar miq,
Ne kuader te turit te dyte te Liges se Kampioneve te volejbollit per femra, ekipi i Partizanit do te ndeshet me Vasas Óbuda te Hungarise. Ndeshja e pare do te zhvillohet ne Budapest, te merkuren, me 23 tetor, ne oren 18:00, ne Nemzeti Közszolgálati Egyetem Sportcsarnoka (Ludovika tér 2, Budapest 1083). Ju ftojme te takohemi aty per te mbeshtetur ekipin shqiptar.

Diplomacia Ekonomike

Albanian

Zv.Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë, z. Hantin Bonati, sëbashku me Drejtorin e Përgjithshëm të Agjencisë Kombëtare të Ujit, z. Alqi Bllako dhe Drejtoren e Programeve IPA, Znj. Ana Kekezi, ndodhen në Budapest për të marrë pjesë në punimet e Samitit të Ujit 2019.

Pas takimeve me kolegë të administratës hungareze, patëm kënaqësinë t'i presim në Ambasadë për një bisedë mbi marrëdhëniet ekonomike dypalëshe mes Shqipërisë dhe Hungarisë.

Bashkëpunim Dypalësh

Albanian

Bashkë me Zv. Ministrin e Infrastrukturës dhe Energjisë, z. Hantin Bonati, vizituam njërin prej rezervuarëve të Budapestit për t'u njohur me teknikën hungareze të pastrimit, depozitimit, dhe shpërndarjes së ujit të pijshëm. Më tej, në mjediset e qendrës ku zhvillohen punimet e Samitit të Ujit 2019 zhvilluam një takim me CEO në Detyrë të Budapest Waterworks, z. Ferenc Keszler, ish-CEO Csaba Haranghy dhe Eksperten Viola Saliasi, për të diskutuar mbi bashkëpunimin dypalësh në sektorin e administrimit të ujit të pijshëm. 16.10.2019

Samiti i Ujit 2019.

Albanian

Nga 15 deri më 17 tetor në Budapest do të zhvillohet Samiti i Ujit 2019. Punimet e Samitit u hapën me një fjalim të Presidentit të Hungarisë, Janosh Ader, i cili theksoi rëndësinë e menaxhimit të ujrave dhe nevojën e ndërgjegjësimit për parandalimin ose reduktimin e pasojave që shkaktohen nga krizat e lidhura me ujin e që vijnë prej ndryshimeve klimatike. Pala shqiptare përfaqësohet nga zv.Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë, z. Hantin Bonati.

Muzika shqiptare dhe franceze në Budapest

Albanian

Këngëtari i talentuar Xhimi Lazri ofroi një shfaqje të mrekullueshme dje në Institutin Francez të Budapestit. Para një audience që përbëhej nga përfaqësues të komunitetit shqiptar në Hungari, nga studentë shqiptarë e të huaj, nga miq francezë e hungarezë, nga kolegë të trupit diplomatik, të DSB e të IWC, me një stil të admirueshëm dhe tërheqës, ai solli tingujt e mrekullueshëm të një repertori të zgjedhur këngësh shqiptare dhe franceze, moderne dhe të traditës.

Diplomacia Ekonomike

Albanian

Ambasadori Spasse dhe Drejtorja e Marketingut pranë AIDA, znj. Dilfirus Vrioni zhvilluan një takim me znj. Andrea Mátrai, Drejtore e Komunikimit pranë HIPA, Agjencia Hungareze e Zhvillimit të Investimeve. Në takim u fol për vendosjen e lidhjeve të ngushta mes institucioneve, me synim shkëmbimin e përvojave për thithjen e investitorëve të huaj në vendet përkatëse dhe hartimin e strategjive funksionale për fokusin e synuar të fushave të investimeve.

Bashkëpunim Shqipëri Hungari

Albanian

Sot pritëm në Ambasadë znj. Seija Tyrninoksa, Shefe e Zyrës Rajonale të Federatës Ndërkombëtare të Shoqatave të Kryqit të Kuq dhe Gjysmë Hënës së Kuqe (IFRC). Nga biseda me të mësuam mbi praninë dhe aktivitet e IFRC në Shqipëri. Po ashtu, diskutuam mbi aktivitetet e ardhshme me rëndësi ndërkombëtare.

Bashkëpunim Kulturor Shqipëri Hungari

Albanian

Ambasadori Spasse pati kënaqësinë të takohet me Sekretarin e Shtetit për Kulturën, z. Peter Fekete e të diskutojë me të mbi bashkëpunimin dypalësh mes Shqipërisë dhe Hungarisë. Z. Fekete do të vizitojë Tiranën pas disa ditësh. Pjesa e tij "Prekja e butë e lirisë" do të shfaqet në Amfiteatrin e Parkut të Tiranës më 19 tetor, ora 19:30.

Pages

Adresa

Ambasada Shqiptare
Budapest 1062;
Andrassy ut 132; 2/3, Hungary

Tel / Fax

Tel: +3613361098
Cel: +36 30 201 3676
Fax. +3613361098
Numri i emergjencave +36 30 201 3676

E-MAIL

embassy.budapest@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E henë- E enjte: 8:30-17
E premte: 8:30-14:30
Sherbimi konsullor
E henë - E premte 10-12