Articles

Vizitë e Ministrit Szijjártó në Tiranë - Takim me Ministren për Evropën dhe Punët e Jashtme Xhaçka

Albanian

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, znj. Olta Xhaçka priti sot Ministrin hungarez të Punëve të Jashtme dhe Tregtisë, z. Peter Szijjarto, i cili zhvilloi sot një vizitë zyrtare në Tiranë. Biseda u përqendrua në marrëdhëniet dypalëshe, politike, ekonomike, kulturore, etj., si dhe në ecurinë dhe sfidat e procesit të integrimit për Shqipërinë. Ministri Szijjarto rikonfirmoi mbështetjen hungareze për Shqipërinë në rrugëtimin drejt integrimit në BE, si dhe foli për interesin e disa kompanive hungareze për të investuar në vend.

Njoftim në datën 28 Janar 2021 i Qeverisë Hungareze për masat për parandalimin e përhapjes së Covid-19

Albanian

NJOFTIM!!! Qeveria hungareze ka vendosur të shtyjë deri më 1 mars 2021 masat shtrënguese që synojnë parandalimin e përhapjes së Covid-19. Masat shtrënguese, të miratuara nga Parlamenti në nëntor 2020 parashikojnë: • Ndalohet qarkullimi i njerëzve nga ora 20:00 deri në orën 05:00. Të gjitha grumbullimet dhe mitingjet janë të ndaluara. • Mbyllen restorantet dhe baret. Lejohet vetëm shërbimi i shpërndarjes së ushqimit. Mensat e fabrikave mund të qendrojnë të hapura. • Dyqanet, floktoret dhe ofruesit e shërbimeve private të industrisë duhet të mbyllen në orën 19:00.

Dita Ndërkombëtare e përkujtimit të Holokaustit

Albanian

Një gjest i thjeshtë në memorialin e Holokaustit në Budapest për të përkujtuar viktimat e një "filozofie" të pakuptimtë dhe mizore ...
#NeKujtojmë
#DitaNdërkombetareeHolokaustit

Si të aplikoni online për rinovim dokumentash biometrike dhe deklarim të adresës

Albanian

Shtetasit shqiptarë që jetojnë jashtë territorit të Republikës së Shqipërisë tashmë kanë mundësi të aplikojnë online për rinovimin e dokumentave të tyre biometrike (pasaportë dhe ID) si dhe të deklarojnë adresën e tyre të vendbanimit pa qenë e nevojshme prania në Shqipëri apo zyrat konsullore. Këto dy shërbime realizohen nëpërmjet portalit e-albania.

SI MUND TË DEKLAROJ ADRESËN E VENDBANIMIT

Për të deklaruar adresën tuaj ndiqni këto hapa:

Kujtohet përvjetori i vdekjes së Skënderbeut 17 Janar 2021

Albanian

Pasi udhëhoqi rezistencën e shqiptarëve kundër zgjerimit të Perandorisë Osmane për gati 25 vjet, Gjergj Kastrioti Skënderbeu ndërroi jetë në 17 Janar 1468. Ai ishte në gjendje të bashkonte fisnikët shqiptarë nën udhëheqjen e tij, të shpallte politikën e tij të luftës dhe të kundërshtonte me sukses ushtritë Osmane në fushën e betejës dhe në diplomaci. Në shenjë respekti ndaj heroit tone kombëtar, Ambasadori Spasse, Konsulli i Nderit, z. Avni Hafuzi, dhe zv. Kryetari i Bashkise së Egerit, z. Mátyás Berecz, vendosën kurora me lule në sheshin e qytetit që mban emrin e Skënderbeut.

Dita e Çlirimit 29 Nëntor

Albanian

Të dashur bashkatdhetarë,
Ambasada e Shqipërisë në Budapest ju uron Gëzuar 29 Nëntorin, Ditën e Çlirimit! Sot është dita kur kujtojmë dhe pëkulemi me respekt para të gjithë atyre që luftuan dhe dhanë jetën për çlirimin e vendit. I përjetshëm qoftë kujtimi i tyre!

Dita e Pavarësisë- Përshëndetja e Ambasadorit Spasse

Albanian

Të dashur miq, Festa Kombëtare e Shqipërisë na gjen sot të distancuar fizikisht për shkak të pandemisë. Por 28 Nëntori, me simbolikën e tij, i bashkon shqiptarët dhe miqtë e tyre sado larg të ndodhen. Sot, shqiptarët kujtojnë dhe nderojnë veprën e atyre burrave dhe grave të shquar që pavarësinë e Shqipërisë e bënë qëllimin e vetëm të jetës së tyre. Sot përkulemi me respekt përpara firmëtarëve të aktit të shpalljes së pavarësisë. Por sot kujtojmë me po aq mirënjohje edhe ata që punuan, luftuan dhe sakrifikuan për ta arritur pavarësinë e më pas, për ta mbrojtur atë.

Festat e Nëntorit -Ekspozitë Colors of Albania

Albanian

Me rastin e festave të nëntorit Ambasada në Budapest ekspozoi para godinës së saj, përballë Sheshit të Heronjve, një koleksion fotosh të Colors of Albania. Pamjet plot diell nga Shqipëria sjellin një atmosferë optimizmi dhe gjallërie në pejsazhin vjeshtor të qytetit, si dhe dëshirë për të pkanifikuar pushimet e ardhshme.
#ditaepavaresise28nëntor2020
#DitaeClirimit29nëntor2020

Dita e Pavarësisë 28 Nëntor 2020

Albanian

Me qëllim realizimin e një bashkëpunimi në nderim të Ditës së Pavarësisë, Ambasadori Spasse u takua me sopranon Alisa Katroshi në mjediset e Ambasadës në Budapest. Pavarësisht pandemisë, artistja shqiptare vijon të jetë aktive me repertorin e saj klasik. Së fundmi ajo është zgjedhur anëtare e jurisë së Music and Stars Awards, një kompeticion online në zhanrin e muzikës klasike i hapur për të gjitha vendet e botës.
Ajo do të këndojë himnin shqiptar edhe atë hungarez.
25 nëntor 2020

Diplomacia Ekonomike

Albanian

Në kuadër të diplomacisë ekonomike, Ambassadori Spasse dhe Sekretari I Qorri u takuan me z.István Joó, zv.Sekretar Shteti për Zvillimin e Eksporteve pranë Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Tregtisë të Hungarisë. Biseda u përqendrua në temën e bashkëpunimit ekonomik mes dy vendeve dhe më specifikisht në tërheqjen e investitorëve hungarezë në Shqipëri. Hungaria mund të ofrojë një model për t’u ndjekur në këtë drejtim.
#diplomaciaekonomike
16 nëntor 2020

Pages

Adresa

Ambasada Shqiptare
Budapest 1062;
Andrassy ut 132; 2/3, Hungary

Tel / Fax

Tel: +3613361098
Cel: +36 30 201 3676
Fax. +3613361098
Numri i emergjencave +36 30 201 3676

E-MAIL

embassy.budapest@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E enjte: 8:30-17:00
E premte: 8:30-14:30

Shërbimi konsullor
E hënë - E premte: 10:00-12:00