Articles

Panairi China Brand Fair 2019

Albanian

Në Budapest u zhvillua ceremonia e çeljes së panairit China Brand Fair 2019, i cili do të qendrojë i hapur nga 3 deri më 5 qershor. Ky panair, që tashmë është kthyer në traditë, synon të nxisë vendosjen e lidhjeve mes bizneseve nga Evropa Qendrore dhe Lindore dhe atyre nga provinca të ndryshme të Kinës. Ambasadori Spasse mori pjesë në ceremoni dhe pati kënaqësinë të takohet me disa biznesmenë shqiptarë. Këtë vit, me nxitjen e Ambasadës, panairi po vizitohet nga 27 përfaqësues të bizneseve shqiptare anëtarë të Dhomës së Tregtisë së Gjirokastrës.

E gjithë vëmendja tek Diaspora

Albanian

Në përfundim të takimeve zyrtare, Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, z. Gent Cakaj, zhvilloi një takim në Ambasadë me pjestarë dhe studentë të komunitetit shqiptar nga Shqipëria dhe Kosova, si dhe me miq hungarezë. Gjatë bisedave ai u interesua të njihet nga afër me aktivitetet dhe interesat e tyre në Hungari dhe më tej i informoi mbi punën e qeverisë për të thithur kontributin dhe njohuritë e Diasporës në vendin amë.

Vizitë zyrtare e z. Cakaj në Budapest

Albanian

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj me ftesë të Ministrit të Punëve të Jashtme dhe të Tregtisë të Hungarisë, Péter Szijjártó, zhvilloi një vizitë zyrtare në Budapest. Diskutimet u fokusuan tek procesi i integrimit evropian, si dhe në bashkëpunimi dypalësh dhe shumëpalësh. Ministri në Detyrë, Gent Cakaj, duke shprehur vlerësimin për mbështetjen e qëndrueshme të Hungarisë për Shqipërinë në procesin e integrimit evropian, e njohu Ministrin Péter Szijjártó me progresin e bërë në drejtim të plotësimit të 5 prioriteteve kryesore.

Bashkëpunim Shqipëri Hungari

Albanian

Më 6-7 maj, një delegacion parlamentar i kryesuar nga znj. Mimi Kodheli, Kryetare e Komisionit për Politikën e Jashtme dhe i përbërë nga z. Paulin Stërkaj, anëtar i Komisionit për Çështjet e Sigurise, dhe znj. Ediola Braha, anëtare e Komisionit për Çështjet e Integrimit Evropian, zhvilloi një vizitë pune në Hungari, me ftesë të Kryetarit të Komisionit Parlamentar hungarez për Politikën e Jashtme, z. Zsolt Németh. Gjatë vizitës delegacioni shqiptar pati takime edhe me zv. Kryetarin e Parlamentit Hungarez, z.

"Java e Shqipërisë" në Hungari

Albanian

Ambasada e Shqipërisë dhe Ambasada e Norvegjisë në Budapest realizuan një aktivitet të përbashkët ku morrën pjesë kolegë të trupit diplomatik, miq hungarezë dhe pjestarë të komunitetit shqiptar që jeton në Hungari. Synimi i këtij aktiviteti, që u zhvillua në rezidencën e Ambasadorit norvegjez, ishte promovimi i Shqipërisë si destinacion turistik dhe kulturor dhe kujtimi i 250-vjetorit të ekspeditës së dy shkencëtarëve hungarezë në Norvegji për të vrojtuar kalimin e Venusit para Diellit (1769).

Dita e Kujtesës së Holokaustit

Albanian

Me rastin e Ditës së Kujtesës së Holokaustit, në mjediset e Universitetit Eötvös Loránd (ELTE) në Budapest u shfaq filmi dokumentar “BESA”. Shfaqja e filmit erdhi si një aktivitet i përbashkët i Ambasadës së Shqipërisë, Ambasadës së Izraelit dhe Universitetit ELTE. Ajo u pasua nga një bashkëbisedim me studentët e ELTE dhe me nxënësit e shkollës Lauder. Në prezantimin e filmit dhe në përgjigjet dhënë studentëve, Ambasadori Spasse vuri në dukje se asnjë nga gjashtë milionë ebrenjtë e vrarë gjatë Luftës së Dytë Botrërore nuk e humbi jetën në Shqipëri.

“Java e Shqipërisë” në Hungari

Albanian

“Java e Shqipërisë” në Hungari u çel dje me një aktivitet në qytetin e Tatabánya-s, pranë qendrës kulturore Vértes Agorája. Aktiviteti kishte si qëllim promovimin e Shqipërisë si destinacion turistik, si dhe synonte t’i njihte pjesëmarrësit me përpjekjet që po bën vendi në rrugën e integrimit evropian. Bashkë me vidoklipet promovuese, në qendër u ekspozuan edhe foto nga edicioni 2018 i Colors of Albania. Nderuan me pjesëmarrjen e tyre Kryetari i Bashkisë së Tatabánya-sz, z. Csaba Schmidt, Drejtori i qendrës Vértes Agorája, z. Hugó Salamon, etj.

Bashkëpinim me komunitetin hungarez

Albanian

Shoqata e grave të trupit diplomatik në Budapest (DSB) e përfaqësuar nga Bridget Lindsay Mbretëria e Bashkuar, Trish Kostelancik SHBA, Elda Spasse Shqipëria, Klaudija Kokalj Sllovenia, vizituan Qendrën “A MI Hazunk” në Esztergom. DSB e ka ndihmuar këtë qender tashmë prej shtatë vjetësh dhe synon që të bëjë një ndryshim në jetën e fëmijëve të komunitetit. Pjesëmarrja në Panairin Diplomatik të 2018 ishte një tjetër histori suksesi për të mbledhur fonde për qendrën përkrah mbështetjes së DSB-së.

Bashkëpunim Shqipëri Hungari

Albanian

Në kuadër të Javës së Shqipërisë në Hungari, sot u takuam me përfaqësuesit e organizatës Vértes Agorája nga Tatabánya. Bashkë me ta po përgatisim një ekspozitë me fotot e Edicionit 2018 të Colors of Albania dhe një prezantim mbi Shqipërinë dhe rrugëtimin e saj drejt BE.
#PromovimiShqiperise

Bashkëpunim Shqipëri Hungari

Albanian

Një grup profesoreshash të Universitetit "Aleksandër Moisiu" në Durrës ndodhen në Budapest në kuadër të një programi shkëmbimesh me Universitetin Kodolányi János. Sot patëm kënaqësinë t'i presim në Ambasadë e të bisedojmë mbi marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Hungarisë në fushat e ekonomisë dhe arsimit. Besojmë se kjo vizitë do të shërbejë për të zgjeruar lidhjet e Universitetit "Aleksandër Moisiu" edhe me institucione të tjera arsimore në Hungari. 11.04.2019

Pages

Adresa

Ambasada Shqiptare
Budapest 1062;
Andrassy ut 132; 2/3, Hungary

Tel / Fax

Tel: +3613361098
Cel: +36 30 201 3676
Fax. +3613361098
Numri i emergjencave +36 30 201 3676

E-MAIL

embassy.budapest@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E henë- E enjte: 8:30-17
E premte: 8:30-14:30
Sherbimi konsullor
E henë - E premte 10-12