Articles

Takim i Ambassadorit Spasse me Konsullin e Nderit Avni Hafuzi

Albanian

Pas përurimit të vendosjes së bustit të Skënderbeut në Budapest dhe vizitave të suksesshme në Hungari të Presidentit Ilir Meta dhe Kryetarit të Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj, Ambasadori Spasse ftoi në Ambasadë për një takim kortezie Konsullin e Nderit, z. Avni Hafuzi. Ambasadori e falenderoi z. Hafuzi për ndihmën e dhënë për mbarëvajtjen e vizitave të larta shtetërore, si dhe i shprehu mirënjohjen për kontributin personal ndër vite për komunitetin shqiptar dhe ndihmën dhënë Ambasadës. Duke vlerësuar kontributin e z.

Vendosja e emrit të Geraldine Apponyi ëmbëltores së Muzeut Historik të Hungarisë.

Albanian

Vendosja e emrit të Geraldine Apponyi ëmbëltores së Muzeut Historik të Hungarisë. Në tetor 2017, teksa punonim për ekspozitën kushtuar Mbretëreshës Geraldinë, Drejtori i Përgjithshëm i Muzeut Historik të Hungarisë, z. Benedek Varga, na njohu me idenë e vendosjes së emrit të Geraldine Apponyi ëmbëltores së muzeut. Katër vite më pas, kjo ide u bë realitet dhe Ambasadori Spasse pati kënaqësinë të marrë pjesë në ceremoninë inauguruese. Në ceremoni ishin të pranishëm miq të familjes së Mbretëreshës Geraldine, bashkëshortja e Kryeministrit Orbán, znj.

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, z. Erion Veliaj takohet në Budapest me homologun Gergely Karácsony

Albanian

Pas vendosjes së Bustit të Skënderbeut në Budapest, shumë shpejt në Tiranë do të vendoset monumenti i Mbretëreshës Geraldinë, personazh mjaft i dashur për të gjithë shqiptarët. Këtë e konfirmoi Kryetari i Bashkisë së Tiranës, z. Erion Veliaj, gjatë takimit në Budapest me homologun Gergely Karácsony, të cilin e ftoi zyrtarisht për një vizitë në Tiranë.
05.07.2021

Ceremonia e inaugurimit të bustit të Skënderbeut në Budapest shoqërohet edhe me një pritje të dhënë nga Bashkia e Budapestit

Albanian

Ceremonia e inaugurimit të bustit të Skënderbeut në Budapest u shoqërua edhe me një pritje të dhënë nga Bashkia e Budapestit. Të pranishmit, miq të Ambasadës dhe të Bashkisë, i përshëndetën zëvendëskryetarja e Bashkisë së Budapestit, znj. Gy. Németh Erzsébet, dhe homologia e saj nga Tirana, znj. Anuela Ristani. Pritja u zhvillua në një prej ndërtesave monumentale të Budapestit – Banjat termale Szechenyi.

Presidenti Meta vizitë ne Ambasadën e Kosovës në Budapest

Albanian

Takimet në Budapest përfshinë edhe një vizitë të shkurtër në mjediset e Ambasadës së Kosovës. Presidenti Meta pati nje bisedë miqësore me Ambasadorin Shpend Kallaba ku, ky i fundit e informoi mbi marrëdheniet mes Kosovës dhe Hungarisë.
05.08.2021

Presidenti i Shqipërisë, z. Ilir Meta, takohet me Kryeministrin e Hungarisë, z. Viktor Orban

Albanian

Takimi i Presidentit të Shqipërisë, z. Ilir Meta, me Kryeministrin e Hungarisë, z. Viktor Orban, u përqendrua në marrëdhëniet dypalshe mes Shqipërisë dhe Hungarisë. Kryemistri Orban gjatë bisedës e siguroi Presidentin Meta se biznesi hungarez është i gatshëm të investojë në Shqipëri në sektorë të cilët pala shqiptare i gjykon me interes. Nga ana e tij, Presidenti Meta vlerësoi praninë e disa bizneseve hungareze në Shqipëri dhe nënevizoi se ato do të jenë gjithnjë të mirëpritura në mjedisin shqiptar.

Presidenti Meta pritet me nderime të veçanta shtetërore nga homologu i Tij hungarez, Sh.T.Z. János Áder

Albanian

Në kuadër të një vizite zyrtare në Hungari, Presidenti i Shqipërisë, z. Ilir Meta, zhvilloi një takim me Presidentin e Hungarisë, z. János Áder. Gjatë takimit, i cili u karakterizua nga një atmosferë miqësore, të dy presidentët trajtuan një numër temash lidhur me marrëdhëniet dypalëshe dhe me problematikat që sfidojnë sot shoqërinë njerëzore. Ata ndanë mendimin se një qasje e koordinuar dhe e përkushtuar mes vendeve do ta lehtësojë përballjen me këto sfida.

Presidenti Meta mer pjesë në ceremoninë e vënies së Bustit të Skënderbeut në Budapest

Albanian

Presidenti Meta dhe Presidenti i Hungarisë Áder, pas prerjes së shiritit përurures dhe zbulimit të veprës së skulptorit shqiptar Agim Rada, si dhe fjalimeve përshëndetëse, vendosën kurora në shenjë nderimi pranë bustit të Gjergj Kastriotit Skënderbeut. Duke përshëndetur autoritetet e pranishme në përurimin e bustit të Heroit tonë Kombëtar, Kreu i Shtetit shqiptar u shpreh: “I nderuar Shkëlqesia Juaj, President Áder, I nderuar Kryetar i Bashkisë së Budapestit Karácsony, Të nderuar autoritete të pranishëm, Të dashur miq!

Busti i Skëndërbeut dhuratë e Bashkisë së Tiranës për qytetin e Budapestit

Albanian

Busti i Heroit Kombëtar të shqiptarëve, Gjergj Kastrioti Skenderbeu në Budapest, dhuratë e Bashkisë së Tiranës për Bashkinë e Budapestit, në shenjë respekti të përjetshëm të miqësisë mes dy heronjve tanë kombëtarë, Gjergj Kastriotit dhe Janosh Huniadit.

Busti i Skënderbeut vendoset në Budapest

Albanian

Me një ceremoni të denjë për heronjtë, më 5 korrik 2021, në Városliget (Parku i qytetit) u inaugurua një projekt i bukur që mbart simbolikën e miqësisë shekullore mes shqiptarëve dhe hungarezëve. Në prani të Presidentit të Shqipërisë, z. Ilir Meta, të Presidentit të Hungarisë, z. János Áder, të Kryetarit të Bashkisë së Tiranës, z. Erion Veliaj, të Kryetarit të Bashkisë së Budapestit, z.

Pages

Adresa

Ambasada Shqiptare
Budapest 1062;
Andrassy ut 132; 2/3, Hungary

Tel / Fax

Tel: +3613361098
Cel: +36 30 201 3676
Fax. +3613361098
Numri i emergjencave +36 30 201 3676

E-MAIL

embassy.budapest@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E enjte: 8:30-17:00
E premte: 8:30-14:30

Shërbimi konsullor
E hënë - E premte: 10:00-12:00