Articles

Bashkësia Islame Hungareze rivendos gurin e varrit të Hilmi Hussein Durics (1887-1940)

Albanian

Bashkësia Islame Hungareze rivendosi gurin e varrit të Hilmi Hussein Durics (1887-1940), ish-Myfti i Madh i Budës, ish-drejtues i Bashkësisë Muhamedane Hungareze dhe ish-major i ushtrisë së Monarkisë Austro-Hungareze. Ai ishte një individ i njohur dhe i respektuar në jetën publike hungareze të kohës. Me rastin e 100-vjetorit të kryengritjes së Hungarisë Perëndimore të vitit 1921, ku Duric ishte një nga drejtuesit ushtarakë, Bashkësia Myslimane Hungareze i zëvendësoi gurin e varrit në shenjë respekti për kontributin e tij.

Konferenca e Forumit Parlamentar për Inteligjencën dhe Sigurinë në Budapest

Albanian

Në Budapest, në godinën e Parlamentit, u zhvillua në datën 6 shtator 2021, Konferenca e Forumit Parlamentar për Inteligjencën dhe Sigurinë. Përfaqësues nga parlamentet e 54 vendeve dhe nga një numër i madh organizatash që operojnë në fushën e sigurisë po marrin pjesë në konferencë fizikisht dhe online. Folësit dhe panelistët në seancat e paradites u ndalën dhe trajtuan sfidat e ndryshme me të cilat përballen sot vendet demokratike, si terrorizmi, rreziqet e përdorimit të kriptomonedhave, rreziqet e përdorimit të armëve biologjike, trafiqet ilegale, etj. Nga Shqipëria janë të pranishëm znj.

Ambasadori Spasse mori pjesë në ceremoninë e fillimit të vitit akademik 2021-2022 në Universitetin Semmelweis

Albanian

Me ftesë nga Universiteti Semmelweis, Ambasadori Spasse mori pjesë në ceremoninë e fillimit të vitit akademik 2021-2022, organizuar për studentët që fillojnë rishtazi studimet në këtë institucion arsimor 250 - vjeçar. Rektori, Dr. Béla Merkely, dhe ministri për Inovacionin dhe Teknologjinë, László Palkovics, në fjalët e tyre evokuan traditat e Universitetit dhe, në mënyrë të veçantë, kontributin e studentëve, profesorëve dhe mjekëve në luftën kundër pandemisë së Covid-19.

Masat e reja për hyrjen në Shqipëri

Albanian

Duke filluar nga data 1 shtator 2021, ora policore në territorin e Republikës së Shqipërisë do të jetë nga ora 23:00 deri më 06:00. Nga data 06 shtator 2021, për të hyrë në Republikën e Shqipërisë në rrugë tokësore, detare apo ajrore, duhet të jeni të pajisur me:
• Pasaportë vaksinimi jo më të vonshme se dy javë nga data e hyrjes në kufi; OSE
• Test PCR të kryer jo më shumë se 72 orë përpara hyrjes; OSE
• Test antigen të shpejtë të kryer jo më shumë se 48 orëve para hyrjes; OSE

Ceremonia e inaugurimit të bustit të Skënderbeut në Budapest

Albanian

Artikull i revistës diplomatike hungareze "Diplomata" dedikuar vendosjes së bustit të Skënderbeut në Budapest.
Falenderime z. Istvan Fodros, kryeredaktor dhe botues i revistës "Diplomata" dhe znj. Anna Popper, gazetare, për dashamirsinë e tyre dhe mbështetjen ndër vite.

Diplomacia Ekonomike

Albanian

PROTAN është një grup industrial norvegjez lider botëror në teknologjinë e izolimit, prodhimet e cilit përdoren në sistemet e mbulimit, izolimit dhe termoizolimit. Në prag të vizitës së tyre në Shqipëri, Administratori i përgjithshëm z. Janos Ringhofer, dhe Administratori për shitjet, z. Arbër Kekezi, u pritën nga Ambasadori Spasse, të cilin e informuan mbi profilin e kompanisë dhe planet e saj të biznesit. Ambasadori shprehu kënaqësinë që Shqipëria bën pjesë në planet e Protan dhe ofroi ndihmën e Ambasadës për vendosje kontaktesh dhe realizim takimesh.
#diplomaciaekonomike

Takim i Ambassadorit Spasse me Konsullin e Nderit Avni Hafuzi

Albanian

Pas përurimit të vendosjes së bustit të Skënderbeut në Budapest dhe vizitave të suksesshme në Hungari të Presidentit Ilir Meta dhe Kryetarit të Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj, Ambasadori Spasse ftoi në Ambasadë për një takim kortezie Konsullin e Nderit, z. Avni Hafuzi. Ambasadori e falenderoi z. Hafuzi për ndihmën e dhënë për mbarëvajtjen e vizitave të larta shtetërore, si dhe i shprehu mirënjohjen për kontributin personal ndër vite për komunitetin shqiptar dhe ndihmën dhënë Ambasadës. Duke vlerësuar kontributin e z.

Vendosja e emrit të Geraldine Apponyi ëmbëltores së Muzeut Historik të Hungarisë.

Albanian

Vendosja e emrit të Geraldine Apponyi ëmbëltores së Muzeut Historik të Hungarisë. Në tetor 2017, teksa punonim për ekspozitën kushtuar Mbretëreshës Geraldinë, Drejtori i Përgjithshëm i Muzeut Historik të Hungarisë, z. Benedek Varga, na njohu me idenë e vendosjes së emrit të Geraldine Apponyi ëmbëltores së muzeut. Katër vite më pas, kjo ide u bë realitet dhe Ambasadori Spasse pati kënaqësinë të marrë pjesë në ceremoninë inauguruese. Në ceremoni ishin të pranishëm miq të familjes së Mbretëreshës Geraldine, bashkëshortja e Kryeministrit Orbán, znj.

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, z. Erion Veliaj takohet në Budapest me homologun Gergely Karácsony

Albanian

Pas vendosjes së Bustit të Skënderbeut në Budapest, shumë shpejt në Tiranë do të vendoset monumenti i Mbretëreshës Geraldinë, personazh mjaft i dashur për të gjithë shqiptarët. Këtë e konfirmoi Kryetari i Bashkisë së Tiranës, z. Erion Veliaj, gjatë takimit në Budapest me homologun Gergely Karácsony, të cilin e ftoi zyrtarisht për një vizitë në Tiranë.
05.07.2021

Ceremonia e inaugurimit të bustit të Skënderbeut në Budapest shoqërohet edhe me një pritje të dhënë nga Bashkia e Budapestit

Albanian

Ceremonia e inaugurimit të bustit të Skënderbeut në Budapest u shoqërua edhe me një pritje të dhënë nga Bashkia e Budapestit. Të pranishmit, miq të Ambasadës dhe të Bashkisë, i përshëndetën zëvendëskryetarja e Bashkisë së Budapestit, znj. Gy. Németh Erzsébet, dhe homologia e saj nga Tirana, znj. Anuela Ristani. Pritja u zhvillua në një prej ndërtesave monumentale të Budapestit – Banjat termale Szechenyi.

Pages

Adresa

Ambasada Shqiptare
Budapest 1062;
Andrassy ut 132; 2/3, Hungary

Tel / Fax

Tel: +3613361098
Cel: +36 30 201 3676
Fax. +3613361098
Numri i emergjencave +36 30 201 3676

E-MAIL

embassy.budapest@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E enjte: 8:30-17:00
E premte: 8:30-14:30

Shërbimi konsullor
E hënë - E premte: 10:00-12:00