Articles

Bushati-Zaev: Çelësi i vetëm për progres të mëtejshëm në rrugëtimin euro-atlantik, vota PRO Marrëveshjes së Prespës

Albanian

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati ndodhet në Maqedoni për një vizitë zyrtare në një moment të rëndësishëm për ecurinë euro-atlantike të fqinjit tonë. Ministri Bushati e nisi vizitën e tij me një takim me Kryeministrin e Maqedonisë, Zoran Zaev.

Ministri Bushati në “Konferencën e 18-të Ndërkombëtare të luftës kundër terrorizmit”

Albanian

“Lufta ndaj terrorizmit nuk është dhe nuk do të jetë e lehtë, por nuk ka alternativë dhe nuk duhet të ndihet e dekurajuar”

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati ndodhet në Izrael për punimet e “Konferencës së 18-të Ndërkombëtare të luftës kundër terrorizmit”, organizuar nga Instituti Ndërkombëtar i Luftës kundër Terrorizmit (ICT).

Njoftim i Shërbimit Konsullor

Albanian

NJOFTIM I SHËRBIMIT KONSULLOR

Njoftojmë të gjithë qytetarët se:

Takimi i Miqve të Shqipërisë në Këshillin e Ministrave të Jashtëm të BE-së

Albanian

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati po merr pjesë në takimin e Miqve të Shqipërisë në Këshillin e Ministrave të Jashtëm të BE-së, një iniciativë e Ministrit të Punëve të Jashtme të Greqisë, Nikos Kotzias.

Në takim morën pjesë ministrat e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Italisë, Austrisë, Suedisë, Rumanisë, Polonisë, Bullgarisë, Maltës, Qipros si dhe vende të tjera anëtare të BE-së dhe Përfaqësuesja e Lartë për Politikën e Jashtme të BE-së, Federica Mogherini.

Bushati në Rodos: Sfidat e reja të sigurisë, nevojitet bashkëpunim i përforcuar

Albanian

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati po merr pjesë në Konferencën e Tretë për Siguri dhe Stabilitet, në Rodos. Në këtë forum vjetor për dialog, lidhur me sfidat e sigurisë në Mesdheun Lindor marrin pjesë Ministrat e Jashtëm të vendeve midis dy brigjeve evropiane dhe arabe të rajonit të Mesdheut.

Krerët e bashkësive fetare në Shqipëri i bëjnë apel Kancelares Merkel dhe Presidentit Macron të mbështesin hapjen e negociatave me Shqipërinë

Albanian

Në një letër të përbashkët drejtuar Kancelares gjermane Angela Merkel dhe Presidentit francez Emmanuel Macron, të cilën ia dorëzuan sot Ministrit për Evropën dhe Punët e Jashtme Dimtir Bushati, krerët e bashkësive fetare në Shqipëri, Kryetari i Komunitetit Mysliman H Skënder Brucaj, Kryepeshkopi i Tiranës dhe i Durrësit dhe i gjithë Shqipërisë i Kishës Ortodokse Autoqefale, Prof.

Ambasadorja Hobdari takohet me Presidentin së Tregtisë së Athinës, z. Chatzitheodosiou, për vendosjen e bashkëpunimit dhe zhvillimin e rrjeteve të komunikimit dhe bashkëpunimit midis dy palëve

Albanian

Ambasadorja e Republikës së Shqipërisë në Athinë, znj. Ardiana Hobdari zhvilloi takim punë dje, më 12.06.2018, me një delegacion të Dhomës së Tregtisë së Athinës, të kryesuar nga Presidenti i saj, z. Giannis Chatzitheodosiou.

Diskutimi u përqëndrua kryesisht në vendosjen e bashkëpunimit mes dy palëve për të zhvilluar më tej rrjetet e komunikimit dhe bashkëpunimin midis kompanive greke dhe atyre shqiptare që veprojnë brenda dhe jashtë vendit.

Festa e Abetares për nxënësit shqiptarë të mësimit plotësues të gjuhës shqipe

Albanian

<p>Në datën 3 qershor 2018, në Ambasadën shqiptare në Athinë, u zhvillua festa e Abetares për nxënësit shqiptarë të mësimit plotësues të gjuhës shqipe, me mësuese Lefterie Metkaj.</p>
<p><br />
Me një program të pasur edukativ dhe kulturor, nxënësit recituan vargje të rilindasve dedikuar bukurisë së gjuhës shqipe dhe mallit të vendlindjes.</p>
<p><br />
Ishin të pranishëm mësues, prindër dhe gjyshër, duke festuar të githë nën moton: “dritë e diturisë përpara do të na shpjerë”.<br />

Ministri Bushati merr pjesë në Forumin Rajonal të Krerëve të Misioneve të OSBE-së të Evropës Juglindore

Albanian

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati, mori pjesë në punimet e Forumit Rajonal të Krerëve të Misioneve të OSBE-së të Evropës Juglindore, i cili u organizua nën kujdesin e Sekretarit të Përgjithshëm të OSBE-së, Thomas Greminger, në Durrës, më datë 30 maj 2018.

Njoftim

Albanian

Njoftojmë qytetarët se Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Athinë do të qëndrojë mbyllur ditën e hënë, dt . 28 maj 2018.

Ju falenderojmë për mirëkuptimin.

Pages

Adresa

Ambasada Shqiptare
Vekiareli 7 Filothei 15237,
Athens. GR

Tel / Fax

Tel. +30 210 6876212
+30 2106876213
+30 2106876215
+30 210 6876200
Fax. +30 210 6876223
Nr. i emergjencave : +30 694165 8183

E-MAIL

embassy.athens@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00
Sektori Konsullor
08.00-14.00