Articles

Bushati në OKB: Nis fushatën për Këshillin e Sigurimit

Albanian

Asambleja e Përgjithshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara nisi dje punimet e sesionit të 73-të, ku tema e këtij viti është “T’i vëmë Kombet e Bashkuara në shërbim të popujve, udhëheqje globale dhe ndarje përgjegjësish për shoqëri paqësore, të barabarta dhe të qëndrueshme”.

Gjermania siguron për mbështetjen ndaj proceseve integruese të Shqipërisë dhe reformave të brendshme

Albanian

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati priti në një vizitë zyrtare në Tiranë Ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas.

“Festivali i Inovacionit”, Ministri Bushati: Rezistenca e shoqërisë ndaj shërbimeve online. Zhvillimi teknologjik lufton korrupsionin dhe rrit transparencën

Albanian

Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati mori pjesë në Festivalin e Inovacionit, të organizuar nga Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë dhe Bashkia e Tiranës.

Bushati-Zaev: Çelësi i vetëm për progres të mëtejshëm në rrugëtimin euro-atlantik, vota PRO Marrëveshjes së Prespës

Albanian

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati ndodhet në Maqedoni për një vizitë zyrtare në një moment të rëndësishëm për ecurinë euro-atlantike të fqinjit tonë. Ministri Bushati e nisi vizitën e tij me një takim me Kryeministrin e Maqedonisë, Zoran Zaev.

Ministri Bushati në “Konferencën e 18-të Ndërkombëtare të luftës kundër terrorizmit”

Albanian

“Lufta ndaj terrorizmit nuk është dhe nuk do të jetë e lehtë, por nuk ka alternativë dhe nuk duhet të ndihet e dekurajuar”

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati ndodhet në Izrael për punimet e “Konferencës së 18-të Ndërkombëtare të luftës kundër terrorizmit”, organizuar nga Instituti Ndërkombëtar i Luftës kundër Terrorizmit (ICT).

Njoftim i Shërbimit Konsullor

Albanian

NJOFTIM I SHËRBIMIT KONSULLOR

Njoftojmë të gjithë qytetarët se:

Takimi i Miqve të Shqipërisë në Këshillin e Ministrave të Jashtëm të BE-së

Albanian

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati po merr pjesë në takimin e Miqve të Shqipërisë në Këshillin e Ministrave të Jashtëm të BE-së, një iniciativë e Ministrit të Punëve të Jashtme të Greqisë, Nikos Kotzias.

Në takim morën pjesë ministrat e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Italisë, Austrisë, Suedisë, Rumanisë, Polonisë, Bullgarisë, Maltës, Qipros si dhe vende të tjera anëtare të BE-së dhe Përfaqësuesja e Lartë për Politikën e Jashtme të BE-së, Federica Mogherini.

Bushati në Rodos: Sfidat e reja të sigurisë, nevojitet bashkëpunim i përforcuar

Albanian

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati po merr pjesë në Konferencën e Tretë për Siguri dhe Stabilitet, në Rodos. Në këtë forum vjetor për dialog, lidhur me sfidat e sigurisë në Mesdheun Lindor marrin pjesë Ministrat e Jashtëm të vendeve midis dy brigjeve evropiane dhe arabe të rajonit të Mesdheut.

Krerët e bashkësive fetare në Shqipëri i bëjnë apel Kancelares Merkel dhe Presidentit Macron të mbështesin hapjen e negociatave me Shqipërinë

Albanian

Në një letër të përbashkët drejtuar Kancelares gjermane Angela Merkel dhe Presidentit francez Emmanuel Macron, të cilën ia dorëzuan sot Ministrit për Evropën dhe Punët e Jashtme Dimtir Bushati, krerët e bashkësive fetare në Shqipëri, Kryetari i Komunitetit Mysliman H Skënder Brucaj, Kryepeshkopi i Tiranës dhe i Durrësit dhe i gjithë Shqipërisë i Kishës Ortodokse Autoqefale, Prof.

Ambasadorja Hobdari takohet me Presidentin së Tregtisë së Athinës, z. Chatzitheodosiou, për vendosjen e bashkëpunimit dhe zhvillimin e rrjeteve të komunikimit dhe bashkëpunimit midis dy palëve

Albanian

Ambasadorja e Republikës së Shqipërisë në Athinë, znj. Ardiana Hobdari zhvilloi takim punë dje, më 12.06.2018, me një delegacion të Dhomës së Tregtisë së Athinës, të kryesuar nga Presidenti i saj, z. Giannis Chatzitheodosiou.

Diskutimi u përqëndrua kryesisht në vendosjen e bashkëpunimit mes dy palëve për të zhvilluar më tej rrjetet e komunikimit dhe bashkëpunimin midis kompanive greke dhe atyre shqiptare që veprojnë brenda dhe jashtë vendit.

Pages

Adresa

Ambasada Shqiptare
Vekiareli 7 Filothei 15237,
Athens. GR

Tel / Fax

Tel. +30 210 6876212
+30 2106876213
+30 2106876215
+30 210 6876200
Fax. +30 210 6876223
Nr. i emergjencave : +30 694165 8183

E-MAIL

embassy.athens@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00
Sektori Konsullor
08.00-14.00