Articles

Ministri i Evropës dhe Punëve të Jashtme Ditmir Bushati, në pritjen e organizuar nga Kryeministri me trupën diplomatike të akredituar në vendin tonë

Albanian

Ministri i Evropës dhe Punëve të Jashtme Ditmir Bushati merr pjesë në takimin e përvitshëm që Kryeministri zhvillon me trupën diplomatike të akredituar në vendin tonë.

Takimi i 12-të i Koordinatorëve Kombëtarë të Iniciativës së Bashkëpunimit, Kina-Vendet e Evropës Qendrore e Lindore, merr pjesë Zëvendësministri Xhafaj

Albanian

Zëvendësministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Etjen Xhafaj mori pjesë në takimin e 12-të të Koordinatorëve Kombëtarë të Iniciativës së Bashkëpunimit Kinë- Evropë Qëndrore e Lindore, ose siç njihet ndryshe Nisma 16+1, e cila u zhvillua në datën 18 dhjetor.

Shqipëria merr kryesinë e Kartës SHBA-Adriatike për vitin 2019

Albanian

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme Ditmir Bushati mori pjesë në Ministerialin e Kartës SHBA-Adriatike apo siç njihet ndryshe A5, i cili zhvillohet në Podgoricë të Malit të Zi, vendi që mban kryesinë për vitin 2018.

Bushati-Gotemoeller: Shqipëria, pikë ankorimi i NATO-s për ruajtjen e paqes dhe stabilitetin në rajon

Albanian

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati, priti sot në një takim Zëvendës Sekretaren e Përgjithshme të NATO-s, Rose Gottemoeller.

Bushati në Paris: Siguria në rajonin e Ballkanit Perëndimor

Albanian

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati, po merr pjesë në takimin e nivelit të lartë të iniciativës franko-gjermane për koordinimin e luftës kundër trafiqeve të paligjshme të Armëve të Vogla dhe të Lehta (AVL) në vendet e Ballkanit Perëndimor.

Deklaratë e Ministrit Bushati në Ditën Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut

Albanian

10 Dhjetori, Dita Ndërkombëtare e të Drejtave të Njeriut, përbën një moment të veçantë reflektimi e ri-angazhimi. Të drejtat e njeriut përbëjnë një gur themeli të politikës sonë të jashtme dhe veprimit tonë diplomatik.

Shqipëria do të drejtojë OSBE-në në 2020, Bushati: Fitore e politikës sonë të jashtme dhe kursit konstruktiv që ka ndjekur Shqipëria në vite

Albanian

Shqipëria merr mbështetjen unanime të vendeve anëtare të OSBE-së për kandidaturën e saj për të drejtuar këtë organizatë të rëndësishme në vitin 2020. Vendimi u zyrtarizua sot  gjatë Takimit të 25-të të Këshillit Ministror të OSBE-së në Milano.

Bushati në takimin e Këshillit Ministror të OSBE-së: Shqipëria, e angazhuar në kontributin e saj për paqe dhe stabilitet në rajon

Albanian

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati ndodhet në Milano për të marrë pjesë në punimet e takimit të 25-të të Këshillit Ministror të OSBE-së.

Vendet aleate në NATO ritheksojnë rëndësinë strategjike të Ballkanit Perëndimor për sigurinë e Evropës

Albanian

Më 4 dhe 5 dhjetor, Ministrat e Punëve të Jashtme të vendeve të NATO-s u mblodhën në Bruksel, ku diskutuan një sërë çështjesh të rëndësishme për sigurinë e Aleancës, përfshirë situatën në Detin Azov, Ballkanin Perëndimor, situatën në Afganistan si dhe qasjen e Aleancës për Lindjen e Mesme

Bushati-McAllister: Hapja e negociatave për Shqipërinë me BE-në është në interesin e përbashkët të dy palëve

Albanian

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme Ditmir Bushati ndodhet në Bruksel, në kuadër të takimit të Ministrave të Jashtëm NATO-s.

Pages

Adresa

Ambasada Shqiptare
Vekiareli 7 Filothei 15237,
Athens. GR

Tel / Fax

Tel. +30 210 6876212
+30 2106876213
+30 2106876215
+30 210 6876200
Fax. +30 210 6876223
Nr. i emergjencave : +30 694165 8183

E-MAIL

embassy.athens@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00
Sektori Konsullor
08.00-14.00