Articles

Aktivitet kulturor

Albanian

Profesori Nasho Jorgaqi në Ambasasën shqiptare në Athinë duke mbajtur një kumtesë me temën: "Dokumente të F.S. Nolit përgjatë kohës kur ishte Kryeministër i Shqipërisë (1924) që provojnë miqësinë e shqiptarëve & grekëve nga lashtësia deri në shekullin XX & rolin e elitave kulturore".

Përkujtohet në Bruksel zgjerimi i NATO-s pas Luftës se Ftohtë. Ministri në Detyrë Cakaj merr pjesë në ceremoni.

Albanian

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, mori pjesë në ceremoninë e organizuar në Bruksel nga Fondacioni gjerman “Marshall”, për të celebru

Mbi pritjen e organizuar për mësuesit e gjuhës shqipe, më rastin e festës së 7 marsit

Albanian

Më rastin e festës së 7 marsit dhe nderimit me çmimin “Shqiponja e Artë – Mësoj Gjuhën Shqipe”, që 

Zëvendësministrja Malo zhvillon takim me Kryetarin e Komisionit për Çështjet Federale, Evropiane dhe Rajonale në parlamentin bavarez, Tobias Gothardt

Albanian

Zëvendësministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, znj. Artemisa Malo, priti në takim z. Tobias Gothardt, Kryetar i Komisionit për Çështjet Federale, Evropiane dhe Rajonale në parlamentin bavarez, i cili u shoqërua nga zëvendësambasadori gjerman në Tiranë zoti Johannes Dietrich. Vizita e z.Gothardt, ka si qëllim njohjen nga afër të situatës në vend. Në takim ishte e pranishme edhe zëvendësministrja e Drejtësisë, zonjaTeuta Vodo.

Takimi i dhjetë i Nënkomitetit BE – Shqipëri mbi Transportin, Energjinë, Mjedisin dhe Zhvillimin Rajonal

Albanian

Përfaqësuesit e Komisionit Evropian dhe Shqipërisë si dhe Sekretariatit të Komunitetit të Energjisë u takuan në Tiranë, për të diskutuar zhvillimet e fundit, nivelin e zbatimit të Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit dhe përafrimin e legjislacionit shqiptar me acquis e BE-së në fushat e tr

Zëvendësministrja Malo me Kryetarin e Prezencës së OSBE, Bochardt, vlerësohet angazhimi i Shqipërisë për përmbushjen me sukses në rolin e Kryesisë së OSBE

Albanian

Zëvendësministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, znj. Artemis Malo, zhvilloi një takim me Kryetarin e Prezencës së OSBE-së në Shqipëri, ambasadorin, Bernd Borchardt.

Gjatë këtij takimi, të dy bashkëbiseduesit vlerësuan rëndësinë që ka marrja e Kryesisë së OSBE-së nga Shqipëria në vitin 2020, që përbën një moment të veçantë të angazhimeve të Shqipërisë në kuadër të organizatave ndërkombëtare dhe bashkëpunimit shumëpalësh.

Njoftim mbi regjimin e vizave për të huajt që vizitojnë Republikën e Shqipërisë

Albanian

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton se, me Vendim të Këshillit të Ministrave Nr.90, Datë 27.02.2019 “Për përcaktimin e kritereve, procedurave, e të dokumentacionit për hyrjen, qëndrimin dhe trajtimin e të huajve në Republikën e Shqipërisë”, është vendosur që shtetasit nga  Rusia, Arabia Saudite, Bjellorusia, Katari, Omani,Tailanda, Bahrejni  mund të hyjnë pa vizë në Republikën e Shqipërisë për periudhën 1 prill – 31 tetor 2019.

Për shtetasit nga Republika Popullore e Kinës ky vendim është i vlefshëm për periudhën 1 mars – 31 tetor 2019.

Zëvendësministrja Artemis Malo, merr pjesë në punimet e Segmentit të Nivelit të Lartë gjatë sesionit të 40-të të Këshillit të së Drejtave të Njeriut, në Gjenevë

Albanian

Zëvendësministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, znj. Artemis Malo, në fjalën e saj gjatë sesionit të 40-të Këshillit të të Drejtave të Njeriut në Gjenevë evidentoi rolin e rëndësishëm të Këshillit të së Drejtave të Njeriut në promovimin e të drejtave të njeriut, duke qenë edhe vendi i duhur për zhvillimin e multilateralizmit, përballë konflikteve, vështirësive dhe sfidave me të cilat ndeshet bota sot.

Mbahet në Vjenë takimi i Ministrave për Çështjet Evropiane të Vendeve të Ballkanit Perëndimor

Albanian

Më 21 shkurt 219, Zëvendësministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, z. Sokol Dedja, mori pjesë në takimin e Ministrave të Jashtëm dhe çështjeve evropiane të vendeve të Ballkanit Perëndimor, i cili u zhvillua në Vjenë, Austri. Në këtë takim, mikpritës i të cilit ishte Ministri Federal Austriak për Bashkimin Evropian, z. Gernot Blümel, përveç Zëvendëskryeministrit të Maqedonisë së Veriut, z. Bujar Osmani, Ministrit të Jashtëm të Bosnje&Hercegovinës, z. Igor Crnadak, Ministres Serbe të Integrimit Evropian, znj.

Ministri në Detyrë Cakaj, takon përfaqësuesit e vendeve anëtare, COWEB në Bruksel: Reformat e ndërmara përgjegjësi ndaj qytetarëve shqiptarë

Albanian

Gjatë qëndrimit në Bruksel, Ministri në Detyrë Cakaj mori pjesë në një mëngjes pune të organizuar me përfaqësuesit e vendeve anëtare në Këshill, në grupin COWEB. Ministri Cakaj falënderoi përfaqësuesit për mbështetjen e vazhdueshme të vendeve anëtare përgjatë rrugëtimit evropian të vendit tonë.

Ai informoi me hollësi për ecurinë në përmbushjen e pesë prioriteteve kyçe dhe i siguroi për të çuar përpara me vendosmëri reformat e ndërmara jo vetëm si pjesë e kërkesave të Brukselit, por si përgjegjësi ndaj qytetarëve shqiptarë.

Pages

Adresa

Ambasada Shqiptare
Vekiareli 7 Filothei 15237,
Athens. GR

Tel / Fax

Tel. +30 210 6876212
+30 2106876213
+30 2106876215
+30 210 6876200
Fax. +30 210 6876223
Nr. i emergjencave : +30 694165 8183

E-MAIL

embassy.athens@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00
Sektori Konsullor
08.00-14.00