Articles

NJOFTIM

Albanian

NJOFTIM

 

TË NDERUAR QYTETARË!

 

Ju njoftojmë se për shkak të procesit të inventarizimit të dokumenteve biometrikë, Sektori i shpërndarjes së pasaportave të Zyrës Konsullore do të qendrojë mbyllur në datën 28 Qershor 2019.

 

Ju faleminderit për mirëkuptimin.

NJOFTIM

Albanian

NJOFTIM

 

 

Njoftojmë qytetarët se Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Athinë do të qendrojë e mbyllur ditën e henë, më 17.06.2019, për arsye të festës zyrtare greke (Whit Monday/Αγίου Πνεύματος).

 

Puna vijonrregullisht nga e marta 18 qershor.

Mogherini me Cakaj: Shqipëria meriton hapjen e negociatave në qershor

Albanian

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme Gent Cakaj, zhvilloi në Bruksel një takim me Përfaqësuesen e Lartë të Bashkimit Evropian Federica Mogherini, ku u diskutua mbi avancimin e procesit të integrimit të vendit tonë pas rekomandimit të Komisionit Evropian për hapjen e bisedimev

Ministri në Detyrë Cakaj takon Sekretarin e Përgjithshëm të Këshillit të Evropës Jagland: Vendet anëtare të kontribuojnë për forcimin e Organizatës

Albanian

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, zhvilloi një takim me Sekretarin e Përgjithshëm të KiE, Thorbjorn Jagland, në margjinat e ministerialit të Këshillit të Evropës.

Cakaj në Ministerialin e Këshillit të Evropës: Duhet forcuar organizata

Albanian

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme Gent Cakaj, në ministerialin e Këshillit të Evropës në Helsinki të Finlandës tha se duhen gjetur mënyra për të forcuar Këshillin e Evropës, një organizëm i cili në themel të punës ka të drejtat e njeriut, demokracinë dhe shtetin ligjor, du

Zhvillohet në Budva Ministeriali i Nismës Adriatiko-Joniane dhe Forumi i Strategjisë së Bashkimit Evropian për Rajonin Adriatiko-Jonian (EUSAIR)

Albanian

Zëvendësministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Artemis Malo mori pjesë në takimin e Ministrave të Punëve të Jashtme të Nismës Adriatiko-Joniane (Këshilli Adriatiko-Jonian) dhe të Strategjisë së Bashkimit Evropian për Rajonin Adriatiko-Jonian(EUSAIR).

Shqipëria merr sinjale pozitive nga Brukseli, në prag të publikimit të progres raportit të Komisionit Evropian

Albanian

U zhvillua në Bruksel takimi i Nënkomitetit të 11-të mbi Drejtësinë, Lirinë dhe Sigurinë mes BE-së dhe Shqipërisë. Takimi u bashkëkryesua nga znj.

Cakaj në Ministerialin e Procesit të Berlinit: Investimi në Ballkanin Perëndimor dhe integrimi i tij në BE në interes të vetë BE-së

Albanian

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme Gent Cakaj, në takimin e Ministrave të Jashtëm të vendeve të Procesit të Berlinit, mbajtur në Varshavë të Polonisë, u shpreh se investimi për një Ballkan Perëndimor më të integruar e më të zhvilluar është në interesin e vetë Bashkimit Evropian.

Procesi Screening: Shqipëria njihet në Bruksel me Kapitullin e 9-të “Shërbimet Financiare”

Albanian

Shqipëria ka marrë pjesë më 9 – 10 prill 2019 në Bruksel në takimin shpjegues të legjislacionit të BE-së për kapitullin e 9-të të negociatave të anëtarësimit “Shërbimet Financiare”. Ky ishte takimi i rradhës shpjegues i zhvilluar me Komisionin Evropian si pjesë e procesit screening për negociatat e anëtarësimit.

Cakaj-Palmer: Vlerësohet roli i Shqipërisë në Ballkanin Perëndimor, angazhimet në NATO dhe OSBE

Albanian

Gjatë qëndrimit në Uashington Ministri në Detyrë Cakaj, zhvilloi një takim në Departamentin Amerikan me Zëvendës Ndihmës Sekretarin e Shtetit për Çështjet Evropiane dhe të Euroazisë, z.Matthew Palmer.

Gjatë këtij takimi Ministri në Detyrë Cakaj dhe z. Palmer shkëmbyen mendime në lidhje me zhvillimet më të fundit në Ballkanin Perëndimor, rolin e Shqipërisë atje, marrëdhëniet e saj me vendet fqinje, si dhe perspektivat integruese të vendeve të rajonit në strukturat euro-atlantike.

Pages

Adresa

Ambasada Shqiptare
Vekiareli 7 Filothei 15237,
Athens. GR

Tel / Fax

Tel. +30 210 6876212
+30 2106876213
+30 2106876215
+30 210 6876200
Fax. +30 210 6876223
Nr. i emergjencave : +30 694165 8183

E-MAIL

embassy.athens@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00
Sektori Konsullor
08.00-14.00