Articles

Njoftim!

Albanian

Të nderuar bashkëatdhetarë!

Njoftojmë se me rastin e festave kombëtare të 28 dhe 29 Nëntorit, Ambasada e RSh-së në Athinë do jetë e mbyllur.
Shërbimet konsullore për qytetarët do të rifillojnë si zakonisht ditën e mërkurë, datë 30.11.2022.

Gëzuar Festat e 28 dhe 29 Nëntorit!

Forumi i Biznesit Shqipëri-Greqi dhe takime B2B

Albanian
Athinë, 18.11.2022.
Është realizuar me sukses Forumi i Biznesit Shqipëri-Greqi me pjesëmarrjen e Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë së Athinës, Agjencisë Shqiptare të Zhvillimit të Investimeve (AIDA), Enterprise Greece si dhe delegacioneve përkatëse të sipërmarrësve nga të dy vendet.

Ambasada e Republikës Federale të Gjermanisë në Athinë organizonj ceremoni përkujtimore

Albanian

Dionysos-Rapentosa - Ambasada e Shqipërisë në Athinë mori pjesë në ceremoninë e organizuar nga Ambasada e Republikës Federale të Gjermanisë në nderim të ushtarëve gjermanë të rënë gjatë Luftës së Dytë Botërore, që ka hyrë në kujtesën kolektive gjermane si model i rezistencës dhe përkujtohet çdo vit si ditë zie kombëtare.

Kryeministri Kyriakos Mitsotakis takohet me gratë ambasadore të akredituara në Greqi

Albanian

Kryeministri i Republikës së Greqisë, z. Kyriakos Mitsotakis, I Ftuar Nderi në takimin e organizuar në rezidencën e Ambasadores portugeze Helena Paiva, me gratë Ambasadore të vendeve të ndryshme të akredituara në Greqi.

Takimi me z. Mitsotakis ishte një mundësi e mirë për një shkëmbim të frytshëm pikëpamjesh mbi një gamë të gjerë çështjesh politike dhe zhvillimesh aktuale me interes të përbashkët.

"Kupa e Pavarësisë"

Albanian

Ambasada e RSH-së në Greqi dhe Klubi Shqiptar i Futbollit "Apollonia F.C" Athina bashkëorganizuan Kampionatin e parë të Futbollit "Kupa e Pavarësisë", me rastin e 110 vjetorit të Pavarësisë. Ky aktivitet sportiv i cili bashkoi në fushën e gjelbër futbollistë të moshave të ndryshme dhe nën fanella të larmishme të skuadrave shqiptare dhe greke, përçoi një mesazh të fuqishëm të miqësisë së mirë dhe arritjeve të larta nën frymën e bashkëpunimit, të cilin sporti i bukur i futbollit e mishëron katërcipërisht në Greqi, në përbërjen mikse të ekipeve.

Java e Filmit Shqiptar

Albanian

Le të shohim filma shqiptarë.

Java e re nis me një eksperiencë të re për dashamirësit e kinematografisë shqiptare dhe jo vetëm, pjesë e aktiviteteve të “Nëntorit Shqiptar”.

Në datat 18,19 dhe 20 nëntor, në ambientet e Ambasadës nis shfaqja e filmave shqiptarë, që janë prodhime të njohura të kinematografisë shqiptare realizuar dekada më parë.

Promovimi i punimeve artizanale nga gratë e komunitetit shqiptar

Albanian

Në kuadër të “Nëntorit Shqiptar”, këtë fundjavë në ambientet e Ambasadës u promovuan punime artisike të punuara nga gra të komunitetit shqiptar në Athinë.

Takim me gratë shqiptare në biznes, më temë ‘‘Gra në biznes – Histori Frymëzuese’’.

Albanian

Në kuadër të promovimit të diplomacisë ekonomike, Ambasadorja e RSH-së në Greqi, znj. Luela Hajdaraga së bashku me Oficeren Koordinuese për Diasporën, znj. Joneda Dodaj dhe Diplomaten për Çështjet Ekonomike, Tregtare dhe Turizmin, znj. Joana Zhonga zhvilluan takim me gratë shqiptare në biznes, më temë ‘‘Gra në biznes – Histori Frymëzuese’’.

Artizanati shqiptar, vazhdim i traditës sonë

Albanian

Për të dytin vit rradhazi, Ambasada e RSH-së në Athinë do të organizojë ekspozitën me punime artistike dhe artizanale me qëllim promovimin e trashëgimisë së pasur kulturore shqiptare nga krahina të ndryshme të Shqipërisë.

Pages

Adresa

Ambasada Shqiptare
Vekiareli 7 Filothei 15237,
Athens. GR

Tel / Fax

Tel. +30 210 6876212
+30 2106876213
+30 2106876215
+30 210 6876200
Fax. +30 210 6876223
Nr. i emergjencave : +30 694165 8183

E-MAIL

embassy.athens@mfa.gov.al
Zyra Konsullore

consulate.athens@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00
Sektori Konsullor
9:00-14:30