Ambasadorja e Republikës së Shqipërisë në Athinë, znj. Ardiana Hobdari, i dorëzon Letrat Kredenciale Presidentit të Republikës Helene, z. Prokopis Pavlopoulos

Në datën 5 prill 2017, Ambasadorja e Jashtëzakonshme dhe Fuqiplotë e Republikës së Shqipërisë në Republikën e Greqisë, Zonja Ardiana Hobdari, i paraqiti në një ceremoni zyrtare Letrat Kredenciale Presidentit të Republikës, Z. Prokopi Pavlopoulos.

Ceremonia u zhvillua në Pallatin Presidencial të Greqisë, me një pritje të Gardës ceremoniale, gjatë të cilës u ekzekutua himni i të dy vendeve.

Në ceremoni morën pjesë Zëvendësministri i Punëve të Jashtme të Greqisë Z. Terens-Nikolaos Quick, Sekretari i Përgjithshëm i Presidencës së Republikës së Greqisë Ambasadori Gennimatas, Drejtoresha e Protokollit të Shtetit të Republikës së Greqisë, Znj. Balta, Drejtoresha e Drejtorisë Diplomatike të Presidentit të Republikës, Znj. Koika, Drejtori i Zyrës së Çështjeve Ushtarake të Presidentit të Republikës, Majori Prezerakos.

Më pas, ambasadorja Hobdari u prit në një audiencë nga Presidenti Pavlopoulos, të cilit i përcolli përshëndetjet e autoriteteve më të larta të shtetit shqiptar, bashkë me vlerësimin për përkrahjen e vazhdueshme të Greqisë në procesin e integrimit europian të Shqipërisë. “Jam e nderuar që përfaqësoj Shqipërinë në Greqi, një vend me të cilin kemi partneritet strategjik dhe të kontribuoj për forcimin e mëtejshëm të dialogut e bashkëpunimit mes dy vendeve tona”, u shpreh ajo.

Presidenti Pavlopoulos shprehu mbështjetjen e pakursyer për forcimin e mëtejshëm të marrëdhënieve shumë të mira mes dy vendeve dhe vlerësoi lartë rolin e shtetasve shqiptarë që jetojnë dhe punojnë prej vitesh në Greqi, të cilët japin kontribut të çmuar për të dy vendet tona.

Adresa

Ambasada Shqiptare
Vekiareli 7 Filothei 15237,
Athens. GR

Tel / Fax

Tel. +30 210 6876212
+30 2106876213
+30 2106876215
+30 210 6876200
Fax. +30 210 6876223
Nr. i emergjencave : +30 694165 8183

E-MAIL

embassy.athens@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00
Sektori Konsullor
08.00-14.00