Articles

Bushati: Të rinjtë janë oponentët dhe përfituesit më të mëdhenj të procesit të integrimit

Albanian

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme dhe Delegacioni i BE-së në Shqipëri zhvilluan Konferencën "Së bashku drejt Bashkimit Evropian: Njohja e përvojës së shkuar dhe krijimi i partneriteteve për të ardhmen".

Bushati pret në Tiranë Czaputowicz, merr mbështetjen e Polonisë për integrimin e Shqipërisë në BE

Albanian

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati priti në një vizitë zyrtare ministrin polak të Punëve të Jashtme, Jacek Czaputowicz.

Ministri Bushati merr pjesë në Takimin e Tretë Ndërministror të Selanikut mes Greqisë, Shqipërisë, Bullgarisë dhe Maqedonisë

Albanian

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati mori pjesë  në takimin e Tretë Ndërministror mes Greqisë, Shqipërisë, Bullgarisë dhe Maqedonisë, i cili u mbajt në Selanik më 3 dhe 4 maj 2018, me pjesëmarrjen e Ministrave të Jashtëm, të Brendshëm dhe të Infrastrukturës të katër vendeve.

Konkursi #ColoursofAlbania2018 çel siparin në mjediset e Universitetit të Arteve nën moton “Trashëgimia kulturore dhe përkatësia evropiane”

Albanian

U çel në mjediset e Universitetit të Arteve, në prani të Ministrit për Evropën dhe Punët e Jashtme Ditmir Bushati, Ministres së Kulturës Mirela Kumbaro, Ambasadores së Delegacionit të BE-së në Shqipëri Romana Vlahutin, trupit diplomatik të akredituar në Shqipëri dhe shumë të ftuarve të tjerë nga fusha e artit dhe kult

Bushati – Francken: Hapja e negociatave për anëtarësim është dëshmi e rëndësisë së rajonit në BE

Albanian

Në datën 19 prill 2018, Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, z. Ditmir Bushati, priti në një takim Sekretarin belg të Shtetit për Azilin dhe Migracionin, z. Theo Francken.

Ministri Bushati: Rekomandimi për fillimin e bisedimeve për anëtarësim në BE, i merituar

Albanian

“Vizita e Përfaqësueses së Lartë të Politikës së Jashtme të BE-së në Tiranë, Federica Mogherini, me rastin e publikimit të rekomandimit të Komisionit Europian për fillimin e bisedimeve për anëtarësim me BE-në – thekson Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme Ditmir Bushati - shënon një moment të rëndësishëm për Shqip

Deklaratë e përbashkët për shtyp e ministrave të Jashtëm të Shqipërisë dhe Greqisë

Albanian

Ministrat e Jashtëm të Shqipërisë dhe Greqisë, Ditmir Bushati dhe Nikos Kotzias, u takuan sot në Tiranë në vazhdën e dialogut intensiv të mekanizmit dypalësh për zgjidhjen e çështjeve mes dy vendeve.

“Balkan Trafik 2018” Festivali Ndërkombëtar Kulturor i Rajonit të Evropës Juglindore

Albanian

Ju ka munguar atmosfera festive ballkanike? Mos mungoni në 19-22 Prill 2018 në Pallatin Mbretëror të Arteve të Bukura në Bruksel (BOZAR)  ku do të startojë edicioni i 12-të i Festivalit Ndërkombëtar Kulturor i Rajonit të Evropës Juglindore “Balkan Trafik 2018”. Festivali do të mbajë gjallë shpirtin e Ballkanit përmes një sërë aktivitetesh kulturore muzikore, vallëzimit dhe dizajnit unikal të saj.
Këtë vit vendi ynë do të prezantohet nga:

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme Ditmir Bushati në një seancë dëgjimore në Bundestagun gjerman

Albanian

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati, gjatë vizitës së tij në Republikën Federale të Gjermanisë, përveç takimeve me deputetë gjermanë të partive të ndryshme politike, zhvilloi dhe një seancë dëgjimore në Komisionin Parlamentar për Çështjet e BE-së, me praninë e raporterëve për Shqipërinë në Bundest

Pages

Adresa

Adresa e Misionit
30, Rue Tenbosch,
1000 Bruxelles

Tel / Fax

Tel. +32 2 640 3544
+32 2 644 3329
Fax. + 32 2 640 31 77
Emergency Tel. 0032485401237

E-MAIL

mission.eu@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00