Articles

Procesi Screening: Shqipëria njihet në Bruksel me Kapitullin e 9-të “Shërbimet Financiare”.

Albanian

Shqipëria ka marrë pjesë më 9 – 10 prill 2019 në Bruksel në takimin shpjegues të legjislacionit të BE-së për kapitullin e 9-të të negociatave të anëtarësimit “Shërbimet Financiare”.

Cakaj-Palmer: Vlerësohet roli i Shqipërisë në Ballkanin Perëndimor, angazhimet në NATO dhe OSBE

Albanian

Gjatë qëndrimit në Uashington Ministri në Detyrë Cakaj, zhvilloi një takim në Departamentin Amerikan me Zëvendës Ndihmës Sekretarin e Shtetit për Çështjet Evropiane dhe të Euroazisë, z.Matthew Palmer.

U zhvillua në Bruksel takimi i Nënkomitetit të 11-të mbi Drejtësinë, Lirinë dhe Sigurinë mes BE-së dhe Shqipërisë

Albanian

Me datë 24 prill 2019 u mbajt në Bruksel Nënkomiteti i 11-të i Stabilizim Asocimit mes BE-së dhe Shqipërisë për Lirinë, Drejtësinë dhe Sigurinë. Cështjet në nënkomitet përfshinë reformat në fushën e sundimit të ligjit dhe respektimit të të drejtave themelore.

Cakaj -Le Drian: Franca vlerëson reformat e ndërmarra nga Shqipëria të cilat mundësojnë avancimin e saj drejtë BE-së

Albanian

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj ka zhvilluar një takim me Ministrin e Punëve të Jashtme të Francës, Jean Yves Le Drian gjatë Ministerialit të Ministrave të Jashtëm të NATO-s.

Cakaj në Ministerialin e NATO-s në Uashington: 70 vjet Aleancë Euro-Atlantike

Albanian

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj mori pjesë në punimet e Ministerialit të jashtëm të NATO-s, i cili u mbajt në Uashington me rastin e 70 vjetorit të themelimit të Aleancës së Atlantikut të Veriut.

Ministri në Detyrë Cakaj takon Kryetaren e Kongresit Amerikan Nancy Pelosi: Mirënjohje për mbështetjen e saj për forcimin e lidhjes Euro-Atlantike

Albanian

Në margjinat e takimit të përbashkët të organizuar në Kongresin amerikan me rastin e 70 vjetorit të krijimit të NATO-s, Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme Gent Cakaj, zhvilloi një takim me Kryetaren e Kongresit amerikan Nancy Pelosi.

Konferenca rajonale përmbyllëse e programit “Instrumenti Horizontal”, demonstron përfitime për shoqëritë e Ballkanit Perëndimor

Albanian

Përkushtimi i autoriteteve për reformimin e gjyqësorit, luftën kundër krimit ekonomik dhe diskriminimit, me mbështetjen e Këshillit të Evropës dhe Bashkimit Evropian, nëpërmjet programit të përbashkët të Bashkimit Evropian të Këshillit të Evropës, Instrumenti Horizontal, ka  sjellë përfiti

Procesi Screening: Zhvillohet në Bruksel takimi i 19-të shpjegues për Kapitullin 19 “Politika Sociale dhe Punësimi” për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Albanian

Në datat 3 deri në 5 prill 2019, zhvillohet në Bruksel, në ambientet e Komisionit Evropian, takimi shpjegues për kapitullin 19 ” Politika Sociale dhe Punesimi”, me qëllim prezantimin e kuadrit ligjor të BE-së, të detyrueshëm për përafrim nga pala shqiptare.

Cakaj – Dimitrov: Nënshkruhet në SHBA marrëveshja për bashkëpunim në fushën e kulturës

Albanian

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj gjatë vizitës së tij në SHBA zhvilloi një takim me Ministrin e Jashtëm të Maqedonisë së Veriut, Nikola Dimitrov në ambientet e Ambasadës së Republikës së Shqipërisë në Uashington.

Ministri në Detyrë Cakaj nis vizitën në Uashington me takime dypalëshe me zyrtarë të lartë amerikanë

Albanian

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj nis vizitën e tij në SHBA ku ndodhet për të marrë pjesë në Ministerialin e NATO-s, si dhe për të zhvilluar një serë takimesh dypalëshe me përfaqësues të lartë amerikanë dhe homologë të tij nga vendet aleate.

Pages

Adresa

Adresa e Misionit
30, Rue Tenbosch,
1000 Bruxelles

Tel / Fax

Tel. +32 2 640 3544
+32 2 644 3329
Fax. + 32 2 640 31 77
Emergency Tel. 0032485401237

E-MAIL

mission.eu@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00