Mesazhi i Ambasadorit Arben Cici për festimet e 100 vjetorit të Pavarësisë në Danimarkë / 07.02.2012

dashur bashkëatdhetarë,

dashur miq,
Viti 2012 është viti për gjithë shqiptarët shënon 100 vjetorin e pavarësimit, 100 vjetorin e formimit shtetit modern shqiptar, 100 vjetorin e rikthimit shqiptarëve Evropën moderne, 100 vjetorin e marrjes dorë nga vetë shqiptarët fatit kombit dhe shtetit shqiptar.
100 vjetori është një festë e madhe për gjithë shqiptarët.
Ajo duhet mbetet e tillë edhe mënyrën se si ne gjithë e kujtojmë, e përjetojmë, e festojmë dhe e gëzojmë atë, gjithë bashku, pavarësisht ku ndodhemi, Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Malin e Zi, Danimarkë, Skandinavi apo cdo vend tjetër.

Ambasada e Shqipërisë Kopenhagen e hapi siparin e festimeve 100 vjetorit me një përfaqësim dinjitoz panairin e turizmit Bella Center datat 22-23 janar 2012.

Ky është vetëm fillimi i një viti mbushur me aktivitete.

Ne dëshirojmë gjithë shqiptarët jetojnë Danimarkë dhe miqtë e tyre danezë marrin pjesë festimet e 100 vjetorit Pavarësisë.
Kam kënaqësinë e madhe ftoj gjithë bashkëatdhetarët, gjitha shoqatat dhe grupimet e shqiptarëve, mediat e ndryshme bëhen pjesë e këtyre festimeve.
Janë ftuar gjithë miqtë danezë dhe dashamirësit e Shqipërisë e shqiptarëve t’I bashkohen festës sonë.
Ne ju ftojmë gjithëve sillni idetë, propozimet dhe mundësitë tuaja për shtuar numrin dhe fushën e aktiviteteve mund dhe duhet organizojmë festimin e ditës shenjtë kombit shqiptar: 28 nentorit 1912!
 
Ju mirëpresim,

Adresa

Ambasada Shqiptare
Frederiksholms Kanal 4, st.tv. 1220
Copenhagen, Denmark

Tel / Fax

Tel. + 45/ 33917979
Fax. + 45/ 33917969
Nr. i emergjences
+45 91636640

E-MAIL

embassy.copenhagen@mfa.gov.al

Orari zyrtar

Nga e Hëna në të Premte
09:00 – 17:00