Debati i hapur në KS, Ministrja Xhaçka: Konfliktet, shkaku kryesor i pasigurisë ushqimore, të veprojmë për ndalimin e tyre

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, mori pjesë në debatin e hapur në Këshillin e Sigurimit të OKB, mbi “Konfliktin e Sigurisë Ushqimore dhe Urinë”. Ministrja Xhaçka u shpreh se konflikti mbetet shtytësi kryesor që çon drejt pasigurisë ushqimore, teksa nënviz

 

PE miraton rezolutën për Shqipërinë, Ministrja Xhaçka: Thirrje e qartë për hapjen e vonuar të negociatave

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, ka përshëndetur miratimin e Rezolutës për Shqipërinë nga Parlamenti Evropian. Ministrja Xhaçka u shpreh se kjo është një thirrje e qartë për hapjen e vonuar të negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë në BE. “Mirënj

 

Ambasadori Muça pret zyrtaret e Departamentit të Punësimit dhe Zhvillimit Social, si edhe atij të Shërbimeve të Kanadasë.

Gjatë takimit në ambasadë, zyrtaret e Departamentit të Punësimit dhe Zhvillimit Social, si edhe atij të Shërbimeve të Kanadasë informuan për mbarëvajtjen e punës voluminoze në bashkëpunim me ekspertët shqiptarë, në kuadër të përgatitjes për zbatimin dhe administrimin e disp

 

Thirrja për veprim global për sigurinë ushqimore, ministrja Xhaçka në OKB me ftesë të sekretarit amerikan, Blinken

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, mori pjesë në takimin e nivelit të lartë “Thirrje për Veprim Global për Sigurinë Ushqimore”, në OKB, me ftesë të Sekretarit amerikan të Shtetit, Antony Blinken. Takimi mblodhi së bashku përfaqësues të lartë shtetesh, p

 

Adresa

Ambasada Shqiptare
130 Albert Street, suite
302 Ottawa, ON, KIP 5G4

Tel / Fax

Tel. +1 613 236 3053
Tel: +1 613 236 3053
Fax. +1 613 236 0804

Only Emergency Cases! Tel: 001 613 864 75 75

E-MAIL

embassy.ottawa@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00