Mirë se vini në faqen zyrtare të Ambasadës!

Mirë se vini në faqen tonë! Jeni zhvendosur së fundmi në Bullgari dhe dëshironi të jeni të përditësuar me politikën e jashtme të Shqipërisë, marrëdhëniet dypalëshe mes Shqipërisë dhe Bullgarisë, mundësitë dhe ngjarjet e reja në Bullgari dhe të gjeni informacione më të dobi

 

Koncert “Voyage Around the World” të organizuar nga Ambasada Shqiptare me rastin e 110-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë

Për herë të parë në Operën e Sofjes para publikut bullgar do të luajnë violinisti me famë botërore Olen Cesari, diva Inva Mula dhe pianisti Genc Tukici. Ata do të mbërrijnë në Bullgari për koncertin “Voyage Around the World” të organizuar nga Ambasada Shqiptare me rastin e 110

 

Ekspozita fotografike "Ngjyrat e Shqiptarëve", organizuar nga Ambasadat e Shqipërisë dhe Kosovës hapet më 14 nëntor 2022

Fillimet e punimeve të Kongresit të Manastirit, i cili sanksionoi gjuhën e shkruar shqipe, 50-vjetori i Kongresit të Drejtshkrimit, një ngjarje kulmore në historinë tonë kombëtare, i cili vendosi për platformën e njehsuar të gjuhës shqipe, u festuan në një aktivitet të përbas

 

“Shqipëria dhe Bullgaria janë miq dhe partnerë të ngushtë", intervistë e Ambasadores Donika Hoxha për revistën "Bankers"

  “Shqipëria dhe Bullgaria janë miq dhe partnerë të ngushtë"   "Gjithashtu, ne ndajmë shumë tradita dhe gatime. Të gjithë e duam banicën/byrekun, të gjithë zotërojmë mentalitetin tipik krenar ballkanik dhe të gjithë ndajmë pikëpamje të ngjashme për çështjet s

 

Adresa

Ambasada Shqiptare
Rruga Aksaskos, 20, kati i 4-rt
Sofje, Bullgari

Tel / Fax

Tel. +359 29433857
Fax. +3592 943 3069
Emergency
+359 89 4311493

'

E-MAIL

embassy.sofia@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E enjte
09:00 - 17:00

E premte
09:00 - 15:00