Zhvillohet takimi i Ministrave të Jashtëm të Procesit të Berlinit në kuadër të Samitit të Londrës për Ballkanin Perëndimor

Më 9 korrik 2018, në Londër, Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati, mori pjesë në takimin e Ministrave të Jashtëm të vendeve të Procesit të Berlinit, si pjesë e Samitit të Londrës kushtuar Ballkanit Perëndimor. Çështjet kyçe që u trajtuan gjatë takimit kis

 

„Dinastia Tedeschini, urë e hershme diplomatike midis Austrisë dhe Shqipërisë.

„Dinastia Tedeschini, urë e hershme diplomatike midis Austrisë dhe Shqipërisë. Kështu titullohej aktiviteti i organizuar nga Ambasada Shqiptare në Vjenë në bashkëpunim me Institutin e Kulturës shqiptare „Aleksandër Moisiu“, në kuadrin e „2018 Viti i Kulturës Austri Shqipëri

 

Konferenca për shtyp e Ministrit Ditmir Bushati pas vendimit të Këshillit të BE-së.26 Qershor2018

Mirëmbrëma të gjithëve! Sot është një ditë e mirë për Shqipërinë, për fqinjin tonë Maqedoninë dhe natyrisht për të gjithë Evropën e bashkuar dhe të ardhmen e projektit evropian. Këshilli pak minuta më parë, ose thënë më shkoqur ministrat e vendeve anëtare të Bashkimit

 

"Mbrëmje kulturore në kujtim të aktorit të madh Austriako – Shqiptar Aleksander Moissi, Ekspozitë me objektet personale"

Nën moton „të rizbulojmë të përbashkëtat“, Viti i përbashkët i Kulturës Austri Shqipëri 2018, vazhdoi serinë e aktiviteteve kulturore ne Vjenë, kësaj radhe me një aktivitet të veçantë. Me mbështetjen dhe bashkëpunimin e frutshëm me Theater Museum dhe ndihmën e studjuesit Z.

 

Adresa

Ambasada Shqiptare
Prinz Eugen Str. 18/1/5
A-1040 Vienë

Tel / Fax

Tel. +43 1 328 8656
Fax. +43 1 328 8658

E-MAIL

embassy.vienna@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00